neděle 12. září 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

Žádná nuda v Brně! Berani skvělým závěrem vezou bod z ledu Komety

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v zápase 2. kola Tipsport extraligy 2021/22 na ledě týmu HC Kometa Brno 2:3 po prodloužení. Diváci čekali v brněnské aréně na góly až do 55. minuty, ale poté se děly velké věci. Kometa během 46 vteřin šla do dvougólového náskoku, ale Fořt a spol. se nevzdali, zabojovali a během dvou minut vyrovnali. Prodloužení v závěru nakonec rozsekl Marek Ďaloga ve prospěch Komety. Branky dali Peter Trška a Štěpán Fryšara. Velmi dobrý výkon podal gólman Libor Kašík, který pochytal 40 střel soupeře. Berani z pouhých 19 střel za celý zápas vytěžili dva góly. Zlín čeká v příštím týdnu série tří domácích duelů, v úterý 14. září změří síly s týmem HC Motor České Budějovice, začátek v 17:30 hodin.

2. kolo / neděle 12. 9. 2021 / 17:00
HC Kometa Brno Kometa Brno - Berani Zlín Zlín
3:2p
(0:0, 0:0, 2:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 55. min Kučeřík (R. Pavlík, Kollár), 55. Mueller (Ďaloga, P. Holík), 65. Ďaloga (Krištof) - 57. Trška (Köhler), 59. Fryšara (T. Mikúš). Rozhodčí: Kika, Vrba – Rampír, Bohuněk. Vyloučení: 3:5, navíc Mallet (Kometa) a Vopelka (Zlín) na 5 minut. Využití: bez. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 482. Střely na branku: 41:20. Zblokované střely: 17:19. Hity: 7:13. Vhazování: 43/69 (62%) - 26/69 (38%). Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.

HC Kometa Brno: Tomek – Bartejs, Ďaloga, R. Holland, Kučeřík, D. Mikyska, Gulaši (A) – Mueller, P. Holík, Zaťovič (C) – Vincour, Krištof, M. Haščák (A) – R. Pavlík, Kollár, L. Horký – Mallet, Rákos, Kusko – Šoustal. Trenéři: Kalous, Horáček, Kováčik.

Berani Zlín: Kašík - Suhrada, Žižka, Ferenc, Trška, Gazda, M. Novotný - Kubiš (A), Fořt (C), T. Mikúš - Šlahař, Honejsek, Okál - Vopelka, Fryšara, Köhler (A) - Sebera, P. Sedláček, Hejcman. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Kometa začala 63. moravské derby v extralize se Zlínem před plnými ochozy očekávaným náporem a hned v úvodních minutách vyzkoušeli pozornost brankáře Kašíka střelami Gulaši a Mikyska. Domácí hráli po faulu Novotného ve 4. minutě úvodní přesilovou hru, elitní formace Holíka uzamkla Berany v obranném pásmu, ale k vážnější šanci si nevypracovala. Hosté v sestavě bez zraněného beka Němce se ubránili bez újmy na skóre a postupem času vyráželi na zteč branky Komety. Úvodní střelu vyslal Gazda, poté mířil nepřesně Vopelka. Zlín byl blízko k otevření střeleckého účtu v 8. minutě, když Mikúš našel před domácím brankářem Tomkem volného Fořta, ale kapitán hostů nezpracoval kotouč. Po faulu Bartejse si početní výhodu zahráli i hosté, jenže nepřekonali obranný val soupeře. Brno poté zatlačilo, v 11. minutě měl gól na holi kapitán Zaťovič, na Kašíka zkusil kličku do bekhendu, ale kotouč mu sjel v rozhodující chvíli z hole. Fořt a spol. poté ustáli i druhé oslabení a měli i pořádný kus štěstí, když Haščák neusměrnil kotouč do sítě a Bartejs namířil pumelici do horního břevna. Bezbrankový stav i zásluhou výborného výkonu gólmana Kašíka zůstal až do první sirény.

Zlínští měli hned na začátku druhé třetiny výhodu přesilovky, na Tomka nebezpečně pálili Trška s Honejskem, nicméně na úvodní gól se stále čekalo. Podobně dopadla i Kometa při své početní výhodě, Kašík byl v pořádném ohni střel, v koncovce neuspěli Bartejs, Holík, Zaťovič a Haščák. Přesilovky nešly ani jednomu z týmů, při další výhodě pro hostující tým neměli přesnou koncovku Fořt, Vopelka a Mikúš. Diváky v polovině duelu rozehřála bitka Malleta s Vopelkou, po které oba hříšníci vyfasovali za hrubost pětiminutové tresty. Kašík byl nadále bezchybný, v 36. minutě nejdříve vyrazil jedovatou střelu zápěstím Zaťoviče i lapil i následnou dorážku Muellera. Brno v závěru třetiny nevyužilo již čtvrtou přesilovku.

Kometa měla více ze hry, ale chyběla jí odvaha v koncovce. Berani bránili vlastní pásmo a občas se dostali i na dostřel brněnské svatyně. S pokusy Honejska, Fryšary a Kubiše si Tomek poradil. Tlak Komety v závěru sílil, rána Hollanda v 51. minutě přes skrumáž těl nakonec skončila vedle Kašíkovy tyčky, o dvě minuty posléze Vincour nepřelstil z blízkosti brankáře hostů. Čekání na gól skončilo až v 55. minutě, kdy Kometa udeřila hned dvakrát! Nejdříve se dostal k odraženému kotouči mladý bek Kučeřík a prostřelil vše, co mu stálo v cestě - 1:0. Za pouhých 46 vteřin přidal druhý domácí gól Mueller po jemné teči Ďalogově nahození - 2:0. Berani se nevzdali a dokázali srovnat stav. V 57. minutě vyrobil hrubku Haščák, který zpoza branky poslal vyhozený kotouč na hůl Tršky, který vstřelil premiérový gól ve zlínském dresu - 2:1. Hosté si vzali oddechový čas a sáhli k power play. Za pouhých 20 vteřin bylo vyrovnáno, Fryšara převzal přihrávku od modré čáry a chladnokrevně prostřelil Tomka - 2:2.

Berani byli v prodloužení aktivnější a měli na dosah velký obrat v zápase. Nakonec ale bonusový bod zůstal v Brně, Ďaloga 28 vteřin před koncem pětiminutového prodloužení propálil Kašíka - 3:2.

Nejlepší hráči: Marek Ďaloga - Libor Kašík.

Jiří Kalous (hlavní trenér HC Kometa Brno): "Měli jsme dobrý nástup do utkání, hru jsme relativně kontrolovali hlavně v první a třetí třetině. Ve druhé Zlín hru srovnal a hrozil nebezpečnými šancemi. Za stavu 2:0, kdy jsme měli náskok a tlak, jsme vyrobili dvě chyby, které Zlín potrestal. Stalo nás to bod, což nás mrzí, ale za výhru v prodloužení jsme rádi. Chtěli bychom za celý tým poděkovat fanouškům za skvělou atmosféru."

Martin Hamrlík (asistent trenéra PSG Berani Zlín): "I přes prohru v prodloužení jsme spokojení. Přežili jsme nápor Komety, především v první třetině. Připravovali jsme se na jejich přesilovky, které jsme zvládli velmi dobře a všechny je ubránili. Pět minut před koncem už zřejmě nikdo moc nevěřil, že vyrovnáme, protože Kometa tlačila. Máme bod, který určitě bereme."