středa 30. ledna 2019 | Zlin Press - Roman Ordelt

Zlín vyšel poprvé v letošní sezoně s třineckými Oceláři bez bodů

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v dohrávce 40. kola Tipsport extraligy na ledě týmu HC Oceláři Třinec 1:2. Berani nezískali poprvé ve vzájemných zápasech s úřadujícím vicemistrem v letošní sezoně ani bod, zatímco Slezané po pěti utkáních nad neoblíbeným soupeřem zlomili čekání na tříbodové vítězství. Oceláři se ujali ve vyrovnaném duelu vedení v 7. minutě, Zlínští srovnali za sedm minut stav. Domácí dali na začátku druhé třetiny přesilovkový gól, který byl nakonec rozhodujícím momentem zápasu. Žižka a spol. bojovali, ale vyrovnat se jim přes veškerou snahu nepodařilo. Jediný gól zaznamenal Daniel Gazda. Premiérový extraligový zápas mezi seniory odehrál osmnáctiletý obránce Matyáš Hamrlík, syn zlínského trenéra a legendy Martina Hamrlíka. Zlínští hokejisté zůstávají mimo desítku, která zaručuje předkolo play off. Vrátit se na postupovou pozici ale mohou již v pátek 1. února, kdy se utkají na domácím ledě s Litvínovem.

2:1
(1:1, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. min Polanský (Gernát, M. Kovařčík), 23. Hrňa (Martin Růžička, P. Vrána) - 14. Gazda (Herman, Honejsek). Rozhodčí: Hradil, Úlehla – Tošenovjan, Polák. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 205. Střely na branku: 29:25. Zblokované střely: 4:17. Hity: 11:11. Vhazování: 38/63 (60%) - 25/63 (40%). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Roth, M. Doudera, Matyáš, Gernát, Galvinš, D. Musil – Hrňa, Marcinko, Werek – Martin Růžička, P. Vrána, Dravecký – O. Kovařčík, Polanský, M. Kovařčík – Svačina, Hladonik, Chmielewski. Trenéři: Varaďa, M. Zadina, Raszka.

Berani Zlín: Kašík - Žižka, Freibergs, Řezníček, Gazda, Ferenc, Valenta, Matyáš Hamrlík - J. Ondráček, Fořt, Kubiš - Šlahař, P. Sedláček, Lakatoš - Honejsek, Fryšara, Herman - E. Kulda, Popelka, Werbik. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Berani hráli hned v úvodní minutě přesilovou hru, když za katr odešel Marcinko. Největší příležitost měl Kubiš, ale netrefil bránu. Oceláři poprvé zahrozili ve 4. minutě, před brankářem Kašíkem se ocitl osamocený Polanský, naštěstí pro hosty mířil jen do ramene zlínského gólmana. Domácí získali převahu, kterou korunovali vedoucím gólem v 7. minutě. Gernát naservíroval kotouč na nehlídaného Polanského, který bekhendem přehodil ležícího Kašíka. Střelec úvodního gólu mohl přidat další úspěch, po rychlém přečíslení orazítkoval jen břevno. Zlínští srovnali stav po šťastném gólu, ve 14. minutě se dostali do rychlého přečíslení, z jízdy ostře vypálil Gazda, třinecký gólman Hrubec kotouč vyrazil a Ondřej Kovařčík ho usměrnil do vlastní sítě. Ještě před první sirénou mohl vedení na stranu hostů strhnout ve vlastním oslabení Kubiš, uháněl v samostatném úniku na Hrubce, ale ten zasáhl úspěšně betonem.

Ocelářům vyšel vstup do druhé třetiny. Za pouhých 14 vteřin potrestali faul Kuldy, když Hrňa po přesné kombinaci krásně trefil horní růžek zlínské svatyně. Berani se poté usilovně bránili, neboť po faulu Řezníčka hráli čtyřminutové oslabení po krvavém šrámu ve tváři kanadského útočníka Wereka. Příležitosti si vytvořili Roth, Marcinko, Michal Kovařčík a Svačina, nicméně zlínský gólman odolal bez újmy na skóre. Slezané měli více ze hry a Zlín se bránil jen za pomocí faulů. Akcie hostů držel nad vodou Kašík, zuby si na něm vylámal i Werek. Hosté přidali na tempu a prahli po vyrovnání. Na Hrubce mířili Popelka, Žižka, do samostatného úniku se prodral rychlík Herman, ale Oceláři těsné vedení před druhým odchodem do šaten ubránili.

Závěrečná třetina přinesla úporný hokej. Berani hráli pozorně v defenzivě a všechny šance Ocelářů skončily na bezchybném Kašíkovi. Rovněž Hrubec chytal pozorně, vyrazil střely Popelky a Kuldy. Třinec nepřidal třetí gól, nejblíže tomu byl v 51. minutě Vrána, jeho rána se zastavila na levé tyčce! Žižka a spol. se v závěru nadechli k náporu a v přesilovce sáhli ke hře šest na čtyři. Jejich snahu po bodovém zisku definitivně zastavil v poslední minutě prohřešek za příliš mnoho hráčů na ledě. Zlínští poprvé v letošní sezoně nedosáhli ve vzájemných zápasech s Třincem alespoň na bod.

Nejlepší hráči: Jiří Polanský - Daniel Gazda.

Václav Varaďa (hlavní trenér HC Oceláři Třinec): "Klukům chci poděkovat, jak ustáli začátek. Zlín nás zatlačil a měl několik šancí. Pomohla nám první branka, kdy jsme Zlínské dokázali zmáčknout. Od druhé třetiny jsme soupeře tlačili hlavně v přesilovkách. Soupeř hrozil především z brejkových situací, ale gólman Hrubec nás podržel. Ve třetí třetině jsme zápas zvládli po taktické stránce, velmi poctivě se bránilo střední pásmo a drželi jsme Zlín na odstup. Jsou to skvělé tři body proti soupeři, který s námi hraje vždy výborně."

Robert Svoboda (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Je škoda, že se nám v Třinci nepovedlo získat alespoň bod. V první třetině jsme měli dvě vyložené šance během přesilovky, do hry nás vrátila vlastní branka domácích. Druhá třetina byla v našem podání velmi těžká, museli jsme hrát často v oslabení, hráči byli ve velkém zápřahu, což se negativně projevilo v závěru. Je třeba pochválit Libora Kašíka, který nás držel ve hře až do konce. Bohužel odjíždíme bez bodu."