pátek 19. listopadu 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

Kouč Luboš Jenáček: Příchod mladých Lotyšů posvětil z Rigy Ralfs Freibergs

Extraligový dres PSG Berani Zlín obléknou po reprezentační přestávce hned dva hokejisté z Lotyšska. Obranné řady posílil v závěru října Roberts Mamčics, zvadlou ofenzívu a žalostnou produktivitu Beranů přišel zvednout útočník Patriks Zabusovs. Oba začali letošní sezonu v týmu Dinamo Riga, jsou reprezentanti Lotyšska a shodně je doporučil bývalý zlínský hokejista Ralfs Freibergs, který nyní v týmu účastníka KHL působí.

Zlínští hokejisté během jedenáctidenní pauzy rozhodně nezaháleli. Na programu měli dvoufázové tréninky a kondici pilovali v posilovně. „Usilovně jsme pracovali na spoustě věcí, věnovali se souhře. Abychom hráli jeden za druhého a nebyli soubor individualit. První týden byl více zaměřený na ofenzivní části, další jsme se vrátili k obranné hře," pověděl Luboš Jenáček, hlavní trenér PSG Berani Zlín.

Zabusovs se stane již šestým lotyšským hokejistou, kteří hráli ve Zlíně. Předtím úspěšně působili v Baťově městě Roberts Bukarts, Edgars Kulda, Ralfs Freibergs, Rihards Bukarts a aktuálně hraje v Baťově městě Roberts Mamčics. „Patriks naznačil v tréninku své možnosti. Má skvělé individuální dovednosti, vyznačuje se velmi dobrou střelou, je mladý, dravý kluk, který se chce prosadit v české extralize. Skvěle bruslí, má šikovné ruce. Chce dávat góly, táhne ho to hodně do ofenzívy, což je dobře. Brali jsme ho proto, že nedáváme góly. Není zatížený naší současnou situací. Pomůže mu, že má tady kamaráda v podobě krajana Robertse. Snažíme se mu nejvíce pomoci, aby se zde cítil velmi dobře a mohl se soustředit na hokej,“ řekl devětačtyřicetiletý Jenáček. V jakém jazyce zlínský realizační tým s dvacetiletým Lotyšem z Rigy komunikuje? „Jsem z antikomunistické rodiny a v mládí jsem tento jazyk bojkotoval. Určité základy mám, pár slovíček umím, navíc je to slovanský jazyk. Patriks chce mluvit rusky, takže se domlouváme česko-rusky,“ upřesnil hlavní kouč Zlína.

Zabusovs obleče premiérově zlínský dres v pátečním moravském duelu proti Olomouci. Čeká ho úvodní start v české extralize a před zlínskými fanoušky. „Dali jsme ho do lajny s technickými hráči Tondou Honejskem a Adamem Zbořilem. Během tréninků nevypadali vedle sebe vůbec špatně. Kdyby jim to nesedlo v zápasech, nefungovala chemie, tak máme připraveny jiné varianty,“ upřesnil Jenáček.

Vedení zlínského klubu se dívá ohledně posílení hráčského kádru směrem do zahraničí, neboť český trh je přebraný. „Ze zámoří se nabízí hráči, co byli na hraně NHL a nyní působí na farmách. Můžeme si zjistit jejich statistická čísla, počet střídání, zápasů a tím to většinou končí. Nevíme, jaký má charakter, jak zapadnou do kabiny. U hráčů z Lotyšska máme výhodu, že hráli v Rize, kde působí bývalý zlínský hráč Ralfs Freibergs. Herně je pozná a oba osobně doporučil. Na příchodu Robertse se shodli všichni, vše se konzultovalo s Ralfsem, který poskytl velmi pozitivní reference. A Mamčics patří k našim nejlepším bekům,“ řekl zlínský kouč.

Hokejisté z Lotyšska v české extralize málokdy zklamali. Vždy patřili k oporám v českých týmech, momentálně jich hraje hned osm Tipsport extraligu. „Hráč z východu má větší šanci uspět než někdo ze zámoří, jehož výkonnost hodnotíte jen podle čísel. Tito hráči jsou na hraně KHL, nedostávali větší příležitost a zazářili až v zahraničí. Málokterý Lotyš v Čechách neuspěl. Pamatuji si už před patnácti lety jednoho ve Vsetíně, a vidíme to i v letošní sezoně, kdy v Hradci Králové a v Plzni patří k oporám mužstva,“ vysvětlil Jenáček.
 
Příchodem lotyšského forvarda posílení zlínského útoku rozhodně nekončí. Vedení klubu má "virtuálně" domluveného jednoho hráče, ale stále se řeší byrokratická zátěž, která jeho příchod komplikuje. „Chceme ještě do ofenzívy přivézt nové hráče. Už jsem se vytrestal po posledním zápase s Kladnem, kdy jsem hlásil příchod útočníka ze švýcarské ligy a nakonec to nedopadlo dobře. Teď už raději nic neřeknu. Bavme se o hráčích, až do Zlína fyzicky dorazí a podáme si ruce v kabině,“ uzavřel Luboš Jenáček.