pátek 17. prosince 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

Bývalý trenér Beranů Vladimír Vůjtek byl uveden do Síně slávy českého hokeje

Před zápasem české reprezentace s Finskem v O2 areně se rozrostla o další čtyři členy Síně slávy českého hokeje. Do elitní společnosti vybraných osobností byl v Praze nově jmenován čtyřiasedmdesátiletý Vladimír Vůjtek. Bývalý útočník, který slavil největší úspěchy v pozici trenéra, úspěšně působil v minulosti dvě sezony i ve Zlíně. V ročníku 1994/1995 dovedl tehdejší tým AC ZPS Zlín poprvé do extraligového finále, kde Berani podlehli ve valašském derby rivalovi ze Vsetína.

„Na dva roky působení ve Zlíně vzpomínám velmi rád. Byla tady výborná parta, docílili jsme velký úspěch a nebýt začínající šnůry Vsetína, který byl pět let neporazitelný, byli jsme hodně blízko titulu. První místo nám tehdy uteklo mezi prsty, ale dva roky ve Zlíně byly krásné,“ řekl uznávaný kouč při poslední návštěvě Zlína. Tehdy na jaře roku 2014 vhodil slavnostní buly před startem vyřazovacích bojů v play off.  Do seniorského hokeje přivedl ve Zlíně velká jména. Pod jeho vedením začínali v české extralize Petr Leška, Jiří Marušák, větší prostor a uplatnění na ledě dostali mladíci Petr Čajánek a Radim Tesařík.

Trenér Vladimír Vůjtek (narozen 1947) oblékal během hráčské kariéry dres Vítkovic, Trenčína a Karviné. Jako trenér vedl v nejvyšší soutěži mužstva Vítkovic, Zlína, Třince. Velké úspěchy slavil v Rusku, kde vedl týmy Jaroslavle, Dynamo Moskva a Bars Kazaň, trénoval seniorské reprezentace Slovenska a České republiky. Se slovenskou reprezentací získal v roce 2012 stříbro na mistrovství světa, s ruskou Jaroslavlí vyhrál v letech 2002 a 2003 Superligu, předchůdce KHL. Třikrát postoupil s celky Vítkovic (1993, 1997) a Zlína (1995) do finále extraligy.

Síň slávy českého hokeje vznikla v roce 2008, v roce 2015 byla v prostorách Galerie Harfa zřízena její stálá expozice. Kandidáty na uvedení do Síně slávy českého hokeje, která nyní čítá celkem 142 členů, nominuje dvanáctičlenná návrhová komise v čele s předsedou Dominikem Haškem.

FOTO: archiv www.denik.cz