Berani úspěšně v cíli suché přípravy. Letní dril se vydařil, převládají pozitiva

Do šachovnicové mety doběhla ve druhém červencovém týdnu suchá příprava extraligových hokejistů PSG Berani Zlín. Před startem čtyřiapadesáté sezony v nejvyšší soutěži panuje značná spokojenost s průběhem kondiční přípravy. Pozitiva převládají nejen u trenérského štábu pod vedením Roberta Svobody, ale i samotných hráčů. Letní dril přinesl řadu novinek, byl delší než obvykle a částečně obměněný. Zpestřením byly tréninkové jednotky na ledové ploše, kde Berani trénovali činnosti, které je nejen v loňské sezoně trápily, a to zakončování, střílení branek a individuální dovednosti. Venkovní přípravě skvěle přálo počasí a co je nejdůležitější, týmu se vyhýbala vážná zranění.
Zlínský tým má za sebou téměř deset týdnů společné kondiční přípravy, která byla rozdělena v polovině ještě týdnem individuální přípravy. „Podařilo se nám naplnit vše, co jsme si naplánovali s výjimkou začátku tréninku na ledě. Naštěstí se situace s uvolněním opatření postupně rozvolnila. Poté jsme podstatnou část přípravy od konce května strávili na ledě. Věnovali jsme se všemu, co jsme chtěli. Hráče nyní čeká zasloužený odpočinek, aby načerpali síly, především ty psychické. Koncem července již začne příprava na ledě a rozběhne se naplno nová sezona,“ pověděl Robert Svoboda, hlavní kouč PSG Berani Zlín.

Trenéři byli spokojeni s nasazením a tréninkovou morálkou svých svěřenců během celé letní přípravy. Na začátku července proběhly úvodní kontrolní testy na Stadionu mládeže. „Potvrdily nám, že příprava byla dobrá. To je první předpoklad, aby tým mohl v sezoně dobře fungovat. Říkám tomu privátní testovací baterie, kluci měli silové testy, dřep, bench, skok z místa nebo vytrvalost v podobě Copperova testu. Hráči mají motivační prvek, aby si mohli srovnat výsledky na začátku a na konci přípravy. Testy nám řekly, že u každého hráče došlo ke zlepšení, což je velmi dobrá odpověď na otázku, jaká suchá příprava byla,“ vysvětlil třiapadesátiletý Svoboda.

Na úplný závěr přípravy proběhl modelovaný zápas na ledové ploše zimního stadionu Luďka Čajky. Ještě předtím se uzavřela suchá příprava tradičním fotbalovým zápasem na hřišti v Mladcové staří versus mladí. Na ledě změřily síly dva týmy, které poskládali zkušený matador Pavel Kubiš a na druhé straně elitní centr Tomáš Fořt.  Velkým pozitivem přípravy je velmi dobrý zdravotní stav. Na rozdíl od předchozích let se týmu vyhnula velkým obloukem v souvislosti s přípravou vážná zranění. „Velmi nás to těší, neřešili jsme v tomto směru žádný problém. Hráčský kádr je dobře poskládaný a věříme, že za dva týdny vyjedeme v kompletní sestavě na led,“ přál si hlavní zlínský trenér.   

Právě rozhodující část přípravy začne v pondělí 26. července. Berany čeká v úvodním týdnu postupné zapracování do tréninkového procesu na ledě. „Začneme v prvním týdnu trénovat ve dvou skupinách. Pauza není příliš dlouhá, zapracování proběhne v režimu individuálních činností, rozdělíme tým na obránce a útočníky. Kluky čeká dále silová příprava. Od následujícího týdne už přejdeme k týmové přípravě. Druhého a třetího srpna se uskuteční v Olomouci ještě funkční testy u každého hráče. Věříme, že potvrdí, že kluci jsou velmi dobře připraveni na start sezony,“ vysvětlil Svoboda.

Suchou přípravu absolvovali i juniorští útočníci Dominik Luža, Lukáš Chludil, Šimon Frömel a obránce Adam Burian. „Půjdou s námi i na led, jsou v režimu extraligového A-týmu. Poté budou k dispozici juniorce, která hraje v létě přípravný turnaj v zahraničí. Šanci zabojovat o extraligu mají všichni, ale musí přesvědčit o výkonnosti a dokázat, že jsou lepší než stávající hráči. Každopádně je to pro ně velmi dobrá zkušenost a motivace do hokejové kariéry,“ pověděl Svoboda.

Hlavní kouč Beranů si přeje, aby nadcházející sezona proběhla na rozdíl od té loňské výrazně ovlivněnou pandemií koronaviru v klasickém režimu. „Věříme, že se fanoušci dostanou do ochozů a povzbudí nás již v přípravných zápasech. Hokej bez diváků nemá to pravé koření. Moc se na fanoušky těšíme,“ řekl závěrem Robert Svoboda.

Nový ročník extraligy začíná v pátek 10. září, Zlín hraje doma s Litvínovem. Ještě předtím je na programu sedm přípravných zápasů, ten úvodní se odehraje 12. srpna  ve Vítkovicích.