Darek Hejcman: Za šanci jsem rád, hlavně chci být prospěšný týmu

V nejvyšší soutěži toho zatím příliš neodehrál, o patro níž si ale udělal velice dobré jméno, díky čemuž si během uplynulé sezóny vysloužil střídavé starty u zlínských Beranů. Trenéry zaujal, a tak se nyní šestadvacetiletý útočník Darek Hejcman na Zimním stadionu Luďka Čajky připravuje na svou první kompletní extraligovou sezónu.
V minulém ročníku jsi ve zlínském dresu odehrál pět zápasů, jaké pro tebe byly? 
Byl jsem rád, že jsem dostal šanci a mohl se konečně ukázat v extralize. Užíval jsem si to, hrálo se mi dobře. 

Dojem jsi na trenéry očividně udělal dobrý. Kdy ses dozvěděl o tom, že bys do Zlína mohl přestoupit natrvalo?
Náznaky, že by mohl být ve hře můj trvalý přestup do Zlína, jsem slýchal už během sezóny, řešit se to ale začalo až po našem play-off s Přerovem, kdy proběhly hlavní rozhovory s vedením. 

S Přerovem jste hráli čtvrtfinále Chance Ligy, ve kterém jste překvapivě hladce vypadli z Porubou. Co se tam pokazilo? 
Myslím, že jsme určitě nebyli horším týmem, spíš jsme si to prohráli sami. První zápas jsme měli vyhrát, ale nezvládli jsme ho, v návaznosti na to nám pak utekl i ten druhý. Zbytek série už byl hlavně o štěstí, vždycky rozhodl nějaký víceméně náhodný gól, bohužel v náš neprospěch. 

Po sezóně následovalo volno, jak jsi ho strávil? 
Trávil jsem čas hlavně s rodinou a s přítelkyní. Snažil jsem se jezdit na kole a chodit na golf, ale bohužel v těch dvou stupních se toho v dubnu venku moc dělat nedalo. Po letní přípravě se pak chystáme na dovolenou na Mallorcu, takže tam si to vynahradíme. 

Na první gól ve zlínském dresu Darek Hejcman stále čeká, v Přerově však stabilně patřil k nejproduktivnějším hráčům

Sleduješ i okolní sportovní dění, třeba právě probíhající fotbalové Euro? Kdo je pro tebe největším favoritem?
Jo, určitě sleduju. Přál bych to samozřejmě našim, ale hodně se mi líbí taky Belgičané. No a protože mezi kluby fandím londýnské Chelsea, tak bych to přál i Anglii. 

Co hokejová NHL? Koho tipuješ na vítězství ve finále? 
Je to těžké. Myslím, že favoritem bude spíš Tampa, která i s ohledem na to, jak dokázala využít platový strop, má silnější tým. Na druhou stranu Montreal to už hraje hodně srdcem, to že postoupili tak daleko je malé překvapení a budou to chtít dotáhnout. 

Co říkáš na přípravu ve Zlíně? Je v něčem jiná, než v Chance lize?
Vždycky je to o přístupu v tom konkrétním klubu, nedá se obecně srovnávat Extraliga s Chance ligou. Ve Zlíně se oproti Přerovu víc běhá, v Přerově se zase víc chodilo do posilovny a dělaly se kruhové tréninky. Každý klub si to dneska umí nastavit, jak potřebuje. 

V Přerově jsme se připravovali s trenérem Kubou Fryčem, který udělal tréninkový program pro každého hráče zvlášť, aby se zlepšil ve svých nedostatcích. Tréninky byly rychlé a dělané přímo pro hokej. Něco jiného bylo zase v Chomutově s Petrem Švehlou, kde byla příprava spíš hodně silová, to mi taky sedělo. Ve Zlíně je hodně toho běhání, žádné dlouhé tratě ale hlavně sprinty. Člověk se tomu ale přizpůsobí a je to v pohodě. 

Jaká je tvoje oblíbená část tréninku a co naopak moc nemusíš? 
Na konci vždycky hráváme nějaké soutěže nebo třeba fotbálek, to si užívám. Moc mi nesedí skoky, ty bych klidně i úplně vynechal. 

V minulé sezóně Darek Hejcman Beranům pomohl hned ve dvou zápasech proti Karlovým Varům

Bavili jste se s trenéry o tom, jaká by měla být tvá role v týmu? 
Dopodrobna jsme se o tom ještě nebavili, ale já příjmu jakoukoliv roli mi dají. Myslím, že se ode mě bude očekávat spíš agresivnější hra. 

Posily z Chance ligy ve Zlíně nejsou žádnou novinkou, hráči jako Robert Říčka nebo Jan Dufek v minulosti uspěli. Inspiruješ se jimi?
Určitě, speciálně z Přerova se tu prosadila spousta hráčů, třeba ještě Kuba Ferenc nebo Martin Novotný, se kterými jsem hrával. Rád bych je napodobil a chytl se tu. 

Jaká máš očekávání od nadcházející sezóny? Máš nějaký osobní cíl? 
Hlavně doufám, že už bude s diváky na tribunách. Bez nich je to celé poloviční a není to vůbec ono. Chtěl bych abychom hráli minimálně předkolo play-off, ideálně i výš a vyhnuli se spodku tabulky. 

Osobní cíl nemám, na statistiky se vůbec nedívám. Snažím se hrát co nejlépe abych byl prospěšný pro tým. Věřím, že když hráč odvádí poctivou práci, tak nějaké kanadské body přijdou. A i kdyby ne, hlavní je, aby vyhrával tým. 

Otázka na závěr: Chtěl bys něco vzkázat zlínským fanouškům?
Těším se na ně, až je uslyším fandit a konečně se osobně potkáme na zimáku. Doufám, že nás budou pořádně hnát kupředu a my jim naší hrou budeme dělat co největší radost.