neděle 04. prosince 2016 | Zlin Press - Roman Ordelt

Druhou polovinu základní části extraligy otevře derby s Kometou

Tipsport extraliga pokračuje v dnešním odpoledni 27. kolem, čímž se zahájí druhá polovina základní části. Hokejisté PSG Zlín změří síly v třaskavém derby na moravském poli s Kometou Brno. Berani prolomili v pátek nepříznivou sérii osmi proher v řadě fotbalovou výhrou 1:0 nad Karlovými Vary a po téměř měsíci se radovali opět z vítězství. „Výhrou nad Vary nám spadl kámen ze srdce. I když jsme vyhráli jedním vstřeleným gólem, počítají se tři veledůležité body. Teď nás čeká Kometa. Máme k soupeři respekt, ale v žádném případě neskládáme zbraně. I favorit se dá porazit, což nám ukázala v minulém kole Olomouc,“ pověděl Robert Svoboda, trenér PSG Zlín. Utkání začíná v 15:30 hodin, pokladny zimního stadionu jsou otevřeny od 12:30 hodin.

Nová trenérská dvojice Beranů ve složení Robert Svoboda, Martin Hamrlík se dočkala při domácí premiéře první výhry v extralize. Předtím vyšla naprázdno při střetnutích v Olomouci a Hradci Králové. Veselý a spol. dodrželi v neúprosné bitvě s Energií předem stanovenou taktiku. Předvedli výbornou defenzivu podpořenou bezchybným gólmanem Liborem Kašíkem, padali a blokovali střely soupeře, neúnavně bojovali od začátku až do konce. Nakonec stačil jeden gól k tomu, aby v kabině po utkání opět zazněl vítězný song Věry Špinarové Raketou na Mars. „Kluci si vzali naše slova k srdci. Ještě se trápíme v koncovce, ale věříme, že i tohle prolomíme. Škoda, že jsme neproměnili více šancí, nicméně musíme být trpěliví. Páteční zápas může být odrazovým můstkem k lepším výkonům i výsledkům,“ řekl devětačtyřicetiletý kouč.

Trenéři opět zamíchali se sestavou, do týmu se vrátil nezvykle na pozici centra Antonín Honejsek, který pauzíroval kvůli slabší výkonnosti a odtržena byla od sebe „dvojčata“ Petr Holík a Roberts Bukarts. „Tonda zvládl staronovou roli velmi dobře, byl nejlepším hráčem v poli,“ chválil zanedlouho pětadvacetiletého forvarda trenér.

Do Zlína přijede na druhou adventní neděli Kometa, která po páteční prohře v Olomouci vypadla poprvé v sezoně z elitní trojky. Svěřenci majitele a trenéra týmu v jedné osobě Libora Zábranského nepředvádí v současné době venku oslnivé výkony. Naposledy vyhráli na cizím ledě za tři body v závěru října v Mladé Boleslavi, navíc hrají v posledních dvou týdnech již pátý duel venku! „Víme, že se jim momentálně venku nedaří, ale měli i hodně zraněných klíčových hráčů. Máme k soupeři respekt, mají velmi kvalitní hráčský kádr, ale v žádném případě neskládáme zbraně. Přejeme si bodovat, páteční výhra nás hodně povzbudila,“ řekl Svoboda a doplnil: „Porazit se dá i favorit, což dokázala v minulém kole svou bojovností Olomouc. Připravíme se na utkání tak, abychom odehráli výborný zápas. Věřím, že nás povzbudí v hojném počtu i fanoušci,“ přál si Robert Svoboda.

Do sestavy se vrací sedmnáctiletý dorostenec Filip Chytil, jenž minulý zápas vynechal kvůli zdravotním problémům. Sestava by neměla doznat výrazných změn. Hráči mají v den utkání taktickou poradu, poté rozbruslení a přípravu na derby. Oba týmy se utkaly během letošní sezony již dvakrát a vždy se radovala z tříbodové výhry Kometa. Ve Zlíně zvítězila 5:3, doma poté 4:2.

Utkání 27. kola Tipsport extraligy PSG Zlín versus HC Kometa Brno se hraje v neděli 4. prosince v 15:30 hodin na ZS Luďka Čajky ve Zlíně. Pokladny budou otevřeny již od 12:30 hodin. Přijďte povzbudit zlínské Berany v boji o důležité extraligové body. Po skončení utkání tentokráte neproběhne z bezpečnostních důvodů u domácí střídačky oblíbená autogramiáda.

Vzájemná bilance zápasů Zlína a Brna v české extralize:

CELKEM: 44 zápasů, 21 – 5 – 0 – 2 - 16, 128:108, 73 bodů
DOMA: 22 zápasů, 12 – 3 – 0 – 2 - 5, 75:53, 43 bodů
VENKU: 22 zápasů, 9 – 2 – 0 – 0 - 11, 53:54, 30 bodů

Nejvyšší vítězství doma: 5:0, 21.3.2015 v sezoně 2014/2015
Nejvyšší prohra doma: 1:4, 24.9.2010 v sezoně 2010/2011
Nejvyšší vítězství venku: 4:1, 29. 9. 2009 v sezoně 2009/2010, 21.4.2014 v sezoně 2013/2014
Nejvyšší prohra venku: 0:5, 23.3.2015 v sezoně 2014/2015

Výsledky obou soupeřů v loňské sezoně 2015/2016: Zlín doma 2:3 po prodloužení, 4:1 – Zlín venku 2:1, 4:2. Letošní sezona 2016/2017: Zlín doma 3:5 – Zlín venku 2:4.

Výsledky Komety Brno v letošní sezoně 2016/2017: venku Zlín 5:3, Plzeň 6:3, Karlovy Vary 4:2, Pardubice 4:3 po prodloužení, Třinec 3:4 po prodloužení, Chomutov 3:4 po prodloužení, Hradec Králové 1:5, Mladá Boleslav 4:2, Litvínov 2:3 po prodloužení, Vítkovice 1:2, Liberec 3:4 po prodloužení, Sparta 2:3, Olomouc 2:5 – doma Hradec Králové 3:1, Mladá Boleslav 5:1, Vítkovice 0:1 po nájezdech, Litvínov 7:1, Sparta 6:2,  Liberec 5:1, Olomouc 5:3, Zlín 4:2, Plzeň 8:5, Karlovy Vary 8:2, Pardubice 2:3, Třinec 3:2 po nájezdech, Chomutov 3:0.

Kanadské bodování hokejistů Komety po 26. extraligovém kole: 1. Martin Erat 30 (10 + 20), 2. Marek Kvapil 28 (12 + 16), 3. Martin Zaťovič 18 (13 + 5), 4. Vojtěch Němec 17 (8 + 9), 5. Ondřej Němec 16 (3 + 13), 6. Leoš Čermák 15 (9 + 6), 7. Jan Štencel 15 (3 + 12), 8. Marcel Haščák 13 (6 + 7), 9. Jan Káňa 13 (4 + 9), 10. Martin Nečas 12 (5 + 7) atd.

Statistiky brankářů: Karel Vejmelka - průměr 2.33 golů na zápas, úspěšnost 91.58 %, Marek Čiliak – průměr 2.58 gólů na zápas, úspěšnost 89.13 %.

Sestava Komety v minulém extraligovém kole: Vejmelka - O. Němec, Štencel, Kováčik, Gulaši, Trška, Malec, od 41. min navíc F. Král - M. Erat, Nečas, Kvapil - Miklík, V. Němec, Zaťovič - Vincour, L. Čermák, J. Káňa II - Dostálek, F. Dvořák, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný, Haken.