Hlavní trenér Robert Svoboda: Tým je konsolidovaný a má silné vazby

Suchou přípravu extraligových hokejistů PSG Berani Zlín zakončily v posledních červnových dnech zátěžové testy výkonnosti v Olomouci. Letní dril v podání Beranů trval tradičně devět týdnů a byl rozdělen v polovině individuální týdenní přípravou. Mužstvo trénovalo pod vedením trenérské dvojice Robert Svoboda, Martin Hamrlík, silovou část tréninku měl v posilovně na povel kondiční kouč Radomil Vašík.
Vládní nařízení a opatření vzhledem k pandemii koronaviru ovlivnily přípravu jen částečně, když se první týdny trénovalo ve skupinkách a část hráčů i individuálně. „Příliš nás to nezasáhlo, upravený byl jen začátek. Jsme spokojeni, velkou část suché přípravy jsme zvládli jako vždy. Už se pomalu díváme k nástupu na led a extraligovému startu. Věřme, že se začne v září a všechno se vrátí do běžných kolejí a budeme se věnovat pouze hře,“ pověděl Robert Svoboda, hlavní trenér a sportovní manažer PSG Berani Zlín.

Podobně jako další extraligové kluby přistoupili i zlínští hokejisté včetně realizačního týmu na snížení platu v letním období o čtyřicet procent. „Ekonomická situace je složitá ve všech odvětvích, nejen ve sportu. Hráči přistoupili na snížení svých odměn, objektivní příčiny jsou takové, jaké jsou a všichni je v této složité době chápou,“ vysvětlil Svoboda. 

Zlínský tým bude sázet opět na vlastní odchovance. Hráčský kádr je víceméně uzavřený a nepředpokládá se pohyb v kolonce příchodů. „V současném stavu nejsme v situaci, že bychom se ohlíželi po jiných hráčích. Momentálně nás to netrápí, neboť tým je konsolidovaný a má silné vazby. Právě ty mohou zacelit odchody zahraničních hráčů. Nejsme v situaci, že musíme nutně čekat a vyhlížet, že nás má někdo spasit. Věříme, že se vrátí do předloňské výkonnosti reprezentant Tomáš Fořt a Jiří Ondráček, oba měli zdravotní problémy. A když udrží výkonnost kluci, kteří odtáhli minulou sezonu, tak je tým velmi dobrý,“ uvedl dvaapadesátiletý kouč.

Ve žlutomodrém dresu se neobjeví v příští sezoně bek Ralfs Freibergs a útočník Valentin Claureaux. Lotyšský obránce odešel do Komety Brno, zatímco francouzského forvarda přeplatily Pardubice. „Mrzí nás to, ale finanční možnosti klubu jsou dané. Přáli jsme si, aby tým zůstal ve stejné podobě, kapacita se dala ještě pozvednout. Nemáme však takové možnosti, zkrátka nejsme v pozici Pardubic, ale to nám nevadí,“ vysvětlil Svoboda. Z klubu dále odešli obránce Lukáš Buchta a útočník Michal Popelka, který zamířil do francouzského Nice. „Lukáš dostal nabídku, kterou neakceptoval. Mrzí nás to, ale každý má svou představu, jak se bude dále vyvíjet jeho kariéra,“ pověděl zlínský trenér. 

Letní přípravu absolvovala i řada mladých odchovanců, kteří se poperou o extraligový dres. Z Finska přišel reprezentační junior Jiří Suhrada, z prvoligového hostování se vrátili Jiří Karafiát, Jan Václavek a Jan Dluhoš, do přípravy se zapojili rovněž junioři Vojtěch Dobiáš a Matěj Sebera. „Šanci mají, dostanou příležitost v přípravných zápasech, ale musí být přínosem pro tým,“ řekl závěrem Robert Svoboda.

Berani se sejdou po měsíční dovolené v pondělí 27. července, kdy vyjedou poprvé na ledovou plochu. Úvodní přípravný zápas v rámci letního turnaje Generali Česká Cup sehrají v úterý 4. srpna doma s Vítkovicemi. Start extraligy je poté plánován na 18. září.

Hokejisty Zlína povede do 53. sezony v nejvyšší soutěži opět trenérská dvojice ve složení Robert Svoboda a Martin Hamrlík. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT