Pavel Kubiš o nesestupovém ročníku: Pořád se hraje o hodně

Čeká jej sedmnáctá sezona v extralize a na svém kontě má 783 zápasů. Všechny přitom odehrál ve žlutomodrém dresu. „Nějaké úvahy o změně klubu dříve byly, ale nakonec jsem pokaždé zůstal. Jednání byla vždycky vstřícná a na všem jsme se domluvili,“ říká Kubiš.
Mělo by vůbec smysl měnit dres ve vašem věku?
"Neříkám, že se to nemůže stát. Ale bych by rád, kdyby to tak skončilo a já dohrál kariéru ve Zlíně."

Jaké máte ambice v nové sezoně?
"Náš cíl je jasný - udělat play off, tam se to rozhodne. Loni jsme měli fazonu, ale přerušil to koronavirus. Chceme, abychom začínali play off doma."

Mrzelo vás, že jste loni nestihli dohrát předkolo vyřazovací části proti Olomouci?
"S Olomoucí to mohla být zajímavá série, ale když se stěhovala za stavu 1:1 k nám, skončila. Atmosféra, která by byla na našem zimáku, by nám podle mě pomohla k postupu."

Nadcházející extraligový ročník poznamená pandemie covid-19. Jak ji vnímáte?
"Je to nepříjemná situace. Už od března, kdy jsme předčasně skončili sérii proti Olomouci, tak se řeší následky a všechno kolem. I když jsme byli doma, založili jsme si s klukama skupinu a řešili věci ohledně peněz nebo to, jak se bude trénovat. První týden jsme trénovali po skupinkách, pak jsme měli zpřísněný režim v posilovně. Je to situace, se kterou se nikdo nesetkal. Samozřejmě to odvádí od hokeje, ale právě proto se těším na sezonu, až zaběhneme se do stereotypu a každý bude vědět, co má dělat."

Stereotyp ale může narušit třeba karanténa, ne?
"Jsme si vědomi, že tohle může nastat. Nikdo dopředu nevidí, nemá křišťálovou kouli. Doufám, že se nám to vyhne a nejhezčí na tom bude, že třeba po Vánocích se setkáme na zimáku ve větším počtu. Diváci budou chybět, i když je u nás dovolených 3 300. Není příjemné hrát bez diváků. Vyzkoušeli jsme si to loni poslední zápas v Olomouci. I když jsme profesionálové, tak k hokeji diváci patří."

Dostali jste pokyny, abyste byli více opatrní?
"Bavili jsme se o tom i s kluky, že by nebylo dobré, kdyby to někdo dotáhl do kabiny svojí blbostí, nedisciplinovaností, že si někam vyrazí. Řekli jsme si, ať se držíme nějak zkrátka. Ale i když někdo přinese, nikdo nemůže říct ani slovo. Bohužel je toho hodně a může se to stát komukoliv."

Co říkáte na fakt, že letos se v soutěži hraje bez sestupu?
"Jak říkají všichni, za téhle situace nikdo neví, co bude. Nedokážu si představit, když bude tým v karanténě, jak by se to dohánělo. V dané situaci je to nejlepší řešení, ale nikdy jsme nebyl zastáncem nesestupového modelu. Bohužel nikdo neví, co bude za dva týdny."

Nehrozí, že některá utkání nebudou mít potřebný náboj?
"To si nemyslím. Pořád se bude hrát o něco, o postavení v tabulce, o pohár. Nikdo si neřekne: nesestupuje se, chci mít v březnu dovolenou. Nikdo nepůjde do zápasu, že ho prohraje, i když jede třeba do Varů. Myslím, že teď se ukáže, že tým chce vyhrávat. Nikdo nic nepodcení."

A jak berete to, že mzdy hráčů šly kvůli koronaviru dolů?
"Je to nepříjemné, ale každý viděl situaci v republice a ve světě. Asi by nebylo fér se tady postavit na hlavu a říct, že nás to nezajímá. Vyšli jsme vstříc klubu. Jak říkal primátor, je to nějaké gesto. Je nepříjemná situace, že nejste ohodnocený za práci, ale situace je taková, že jsme to s kluky vzali, jak to je."

Kdo je podle vás favoritem soutěže?
"Například Pardubice velice posílily, ale my jsme s nimi hráli vyrovnané zápasy. Říkám to pořád, liga je vyrovnaná. Vyloženě bych neřekl dominantního favorita. Když se dostane do play off s momentální fazonou, může dojít daleko, i když se to od něho nečeká."

Chcete překonat právě předkolo, na němž jste v posledních letech vždy ztroskotali?
"Je to tak. Chtěl bych ještě zažít nějakou hezkou sezonu, kdy nám to sedne úplně a pojedeme na vlně, jak to bylo dříve. Jak jsme se loni protrápili a došli do play off, tak mě mrzí, že se to takhle utnulo."

Může pro Zlín být výhodou, že tým je pohromadě dlouho?
"Známe se, ale hokej je tak rychlý. Jádro je silné, kluci jsou z okolí, parta je velice dobrá. Když funguje chemie, tak se to na ledě pozná během dvou, tří tréninků. Lajny jsou poskládané dobře. Doufám, že start sezony nás zastihne ve formě."

Jak zapadli do týmu mladí hráči, kteří doplnili kádr?
"Není problém. Kluky jsme potkávali na zimáku, známe se. Na ledě se mi líbí. Můžou udělat progres a zařadit se do týmu, aby byli platní." 

V přípravě jste měl zdravotní problémy, už jste nachystaný na sto procent?
"Chyběl jsem čtyři týdny. Doufám, že jsem manko dohnal a budu se cítit na ledě lépe a lépe."

×
Odehrané 12:30 | Jun.
PSG Berani Zlín
Piráti Chomutov
×
Dnes v 13:00 | Dor.
PSG Berani Zlín
HC Olomouc