pátek 26. září 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Představujeme dalšího domácího soupeře: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Třetím soupeřem úřadujících mistrů na domácím ledě v letošní sezoně Tipsport extraligy je tým HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Východočeši si chtějí v nadcházejícím extraligovém ročníku udržet postavení nejnavštěvovanějšího klubu v soutěži a vylepšit konečné umístění oproti předešlému ročníku. Pardubice na jaře vypadly ve čtvrtfinále a celkově skončily na sedmém místě. Mužstvo vede bývalý zlínský trenér a funkcionář Zdeněk Venera.

HC ČSOB POJIŠŤOVNA PARDUBICE - INFORMACE O KLUBU

ROK ZALOŽENÍ:1925 jako LTC Pardubice a Rapid Pardubice
ZMĚNY NÁZVU:1949 – Sokol Pardubice, 1950 – Slavia Pardubice, 1953 – Dynamo Pardubice, 1960 – Tesla Pardubice, 1991 – HC Pardubice, 1995 – HC IB Pardubice, 1997 – HC IPB Pardubice, 2002 – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, 2003 – HC Moeller Pardubice, 2009 – HC Eaton Pardubice, 2011 – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice
KLUBOVÉ BARVY:červená a bílá
ADRESA:ČEZ Arena, Sukova nábřeží 1735, 530 02 Pardubice
TELEFON:+ 420 466 741 630
FAX:+ 420 466 535 350
E-MAIL:hcpce@pce.cz
NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY:mistr československé ligy 1972/1973, 1986/1987, 1988/1989, mistr české extraligy 2004/2005, 2009/2010, 2011/2012
KAPACITA STADIONU:10 194 míst  (ČEZ Arena)

VEDENÍ KLUBU:
Předseda představenstva:Roman Šmidberský
Místopředsedové představenstva:Mgr. Ondřej Herman, Mgr. Ondřej Šebek, PhDr. Ing. Vlastislav Bříza, Ph.D.

PŘIŠLI:
Tomáš Halász (brankář; HC Olomouc), Robert Kristan (brankář; HK Nitra/SR), Petr Čáslava (obránce; Severstal Čerepovec/KHL), Ladislav Havlík (obránce; GKS Tychy/Pol.), Jan Ščotka (obránce; VHK Vsetín), Tomáš Kaut (útočník; SK Horácká Slavia Třebíč), Tomáš Marcinko (útočník; HC Košice/SR), Jan Starý (útočník; BK Mladá Boleslav - návrat z hostování), Libor Pivko (útočník; HC Kometa Brno).

ODEŠLI:
Július Hudáček (brankář; Örebro HK/Švéd.), Dušan Salfický (brankář; konec kariéry), Marek Ďaloga (obránce; HC Lev Praha/KHL; nyní HC Sparta Praha), Jiří Vašíček (obránce; Mountfield Hradec Králové), Radek Číp (útočník; Orli Znojmo/EBEL), Jevgenij Mozer (útočník; Avangard Omsk/KHL - návrat z hostování), Valentin Pjanov (útočník; Lada Togliatti/KHL), Tomáš Nosek (útočník; Detroit Red Wings/NHL).
Poznámka:Brankář Vladislav Koutský, obránce Tomáš Sedlák a útočníci Karel Plášek, Aleš Staněk mají při působení v prvoligovém celku Salith Šumperk vyřízené střídavé starty v Pardubicích, stejně obránce Rostislav Malena s forvardem Tomášem Kautem z SK Horácká Slavia Třebíč a útočníci Tomáš Čachotský, Adam Zeman z HC Dukla Jihlava a Lukáš Endál z HC Rebel Havlíčkův Brod.

REALIZAČNÍ TÝM:
Trenér:Ing. Zdeněk VENERA (narozen 20.09.1957)
Asistent trenéra Miloš ŘÍHA ml. (narozen 09.02.1982)
Trenér brankářů:Jaroslav LANDSMAN (narozen 26.05.1966)

VÝSLEDKY HOKEJISTŮ PARDUBIC V PŘÍPRAVĚ:
Pardubice – Mladá Boleslav 4:3, Znojmo – Pardubice 3:5, Olomouc – Pardubice 4:0, Pardubice – Olomouc 2:3 po nájezdech, Prostějov – Pardubice 1:5, Pardubice – Sparta 3:1.
Liga mistrů (základní skupina F): Linköping – Pardubice 2:1, Turku – Pardubice 2:1, Pardubice – Linköping 3:6, Pardubice – Turku 2:3 po nájezdech, Pardubice – Bolzano 1:3.

VÝSLEDKY HOKEJISTŮ PARDUBIC V EXTRALIZE:
1. kolo – pátek 12. září: Třinec – Pardubice 2:1 (0:1, 0:0, 2:0), branka Kolář.
2. kolo – neděle 14. září: Mladá Boleslav – Pardubice 3:4 (1:1, 1:2, 1:1), Sýkora, Starý, Gregorc, Benák.

3. kolo – úterý 16. září: Pardubice – Slavia 4:2 (1:0, 2:1, 1:1), Tybor 2, Nahodil, Sýkora.
4. kolo – pátek 19. září: Hradec Králové – Pardubice 3:2 (0:1, 2:1, 1:0), Špaček, Nahodil.
5. kolo – neděle 21. srpna: Pardubice – Olomouc 3:1 (1:0, 0:1, 2:0), Radil 2, Čáslava.

VZÁJEMNÁ BILANCE ZÁPASŮ ZLÍNA A PARDUBIC
BERANI V LOŇSKÉ SEZONĚ PORAZILI VÝCHODOČECHY HNED TŘIKRÁT!

Celková bilance obou soupeřů v české extralize vyznívá příznivěji pro zlínské Berany. Zlín vybojoval v sezoně 2012/2013 s Východočechy pouhé tři body, nicméně v loňské sezoně 2013/2014 vybojoval s Pardubicemi hned osm bodů a porazil Východočechy ve třech zápasech a prohrál až čtvrtý duel v základní části. Čajánek a spol. nejdříve zvítězili na pardubickém ledě 2:1 a dařilo se jim i v odvetném duelu, který vyhráli stejným výsledkem 2:1, ale tentokrát po samostatných nájezdech. Duel na zlínském ledě skončil výhrou Beranů 4:2 a teprve lednovou odvetu vyhrála ČSOB Pojišťovna 4:1.
Zlínští prohráli v sezoně 2012/2013 s Perníkáři tři vzájemné duely. Ševci doma prohráli 1:3 a poté slavili výhru 4:3 v prodloužení. Utkání na pardubickém ledě skončila vždy výhrou Pojišťovny po výsledcích 5:3 a 3:2 v prodloužení.
Řada fanoušků má v paměti vyřazení Zlína právě Pardubicemi ve čtvrtfinále play off 2011 po výprasku 0:4 na zápasy a podobným stavem série skončilo i extraligové finále v sezoně 2004/2005 při výluce hráčů NHL! Zajímavostí je, že v sezoně 2010/2011 vzájemné zápasy vyhrával v základní části vždy hostující tým. Tým PSG Zlín uspěl dvakrát na pardubickém ledě po výhrách 3:1, 4:2, zatímco utkání na ZS Luďka Čajky vyhrál Eaton 4:3 a 3:2 po prodloužení.
V sezoně 2011/2012 se karta obrátila ve prospěch Východočechů. Berani získali ve vzájemných zápasech jen čtyři body, zatímco ČSOB Pojišťovna osm bodů. Vlachova družina v sezoně 2011/2012 na domácím ledě nejdříve porazila Pardubice těsně 2:1, odveta vyzněla jednoznačně ve prospěch soupeře, který vyhrál 6:2.

V samostatné české soutěži je páteční zápas na Zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně v pořadí 101. vzájemným utkáním při následující bilanci z pohledu zlínského celku:

Zápasy v loňské sezoně 2013/2014
Úterý 24. září, 5. kolo: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - PSG Zlín 1:2 (0:0, 1:1, 0:1),
branky a nahrávky: 34. min Starý (Marha) - 36. Okál, 41. Kubiš (Balaštík, Valenta).
Pardubice před zápasem vyhrály oba domácí duely a neinkasovaly ani jeden gól. Berani rozhodli vyrovnaný zápas na začátku třetí třetiny a těsnou výhru se štěstím uhájili až do závěrečné sirény. Branky zaznamenali Zdeněk Okál a Pavel Kubiš, který vstřelil vítězný gól.

Neděle 3. listopadu, 18. kolo: PSG Zlín – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:2 (0:1, 2:1, 2:0), branky a nahrávky: 21. min O. Veselý (Leška, Balaštík), 37. Leška (Marušák), 42. Čech (Honejsek), 51. Čech z trestného střílení - 15. T. Zohorna (P. Sýkora), 27. T. Nosek (Kousal, Radil).
Berani dvakrát dotáhli jednobrankový náskok soupeře a ve třetí třetině dvakrát udeřili. Zlín získal cennou výhru a upevnil si postavení ve středu extraligové tabulky. K výhře zavelel svým vyrovnávacím lišáckým gólem v 37. minutě Petr Leška a dílo zkázy pro hosty dokonal ve třetí třetině Filip Čech. Zlín bodoval pošesté v řadě.

Neděle 15. prosince, 31. kolo: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – PSG Zlín 1:2 po samostatných nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 28. min T. Zohorna (Somík, V. Kočí) - 53. Zámorský (Holík, Urbanec), rozhodující samostatný nájezd Köhler.
Čajánek a spol. porazili v letošní sezoně Východočechy již potřetí. Hvězdou utkání byl brankář Libor Kašík, který se vrátil na extraligový led po téměř měsíci a předvedl řadu skvělých zákroků. Východočeši se ujali vedení před polovinou zápasu, ale Berani otočili utkání ve svůj prospěch. Nejdříve vyrovnal v 53. minutě při přesilovce střelou od modré čáry Petr Zámorský a v samostatných nájezdech rozhodl Bedřich Köhler.

Pátek 31. ledna, 44. kolo: PSG Zlín – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 39. min Honejsek (Řezníček, Čajánek) - 20. T. Nosek (Tybor), 37. Tybor (Vašíček, Somík), 42. Somík (P. Sýkora, Píša), 58. T. Zohorna (J. Kolář, Tybor).
Čajánek a spol. tahali v celém zápase za slabší konec provazu. Zlín ještě před závěrem druhé třetiny vstřelil kontaktní gól, ale Pardubice hned v nástupu do závěrečné části přidaly třetí gól a svou výhru zpečetily při neúspěšné power play domácího týmu. Utkání bylo výjimečné pro dva zlínské hráče, Radim Tesařík odehrál tisící zápas v nejvyšší soutěži, zatímco Jaroslav Balaštík nastoupil ke svému 800. utkání v extralize.

Zápasy v sezoně 2012/2013
Pátek 19. října, 13. kolo: PSG Zlín – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 56. min Zámorský (Hamrlík, Honejsek) - 8. Hemský (Kindl, Píša), 27. Kolář (Hemský, Krejčí), 43. Somík (Beech, Bartek).
Hokejisté PSG Zlín  v utkání promarnili celkem pět dvojnásobných přesilovek a selhali v koncovce. Úřadující mistr z Pardubic dvakrát využil početní výhodu. Berani zkorigovali nepříznivý stav až v závěru zásluhou přesné trefy obránce Petra Zámorského. Po herní stránce nebyl výkon domácího týmu špatný, Čajánek a spol. bojovali a dřeli až do závěrečné minuty, ale na skvělého gólmana Salfického nevyzráli.

Pátek 30. listopadu, 26. kolo: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – PSG Zlín 5:3  (1:0, 2:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 7. min Krejčí (Somík, Hemský), 28. Hemský (Benák), 31. Kousal (Benák, Kindl), 42. Píša (Buchtele, Kousal), 48. Krejčí (Benák, Kindl) - 35. Hamrlík (Leška, Balaštík), 44. Balaštík (Veselý, Linhart), 54. F.Čech (Čajánek).
Úřadující vicemistr vedl od 7. minuty a v průběhu utkání se dvakrát dostal do tříbrankového náskoku. Vlachova družina nepotvrdila velmi dobrou výkonnost v předcházejících venkovních zápasech. V sestavě domácích se zaskvěli hráči z NHL David Krejčí a Aleš Hemský. Zlínští duel na východě Čech odehráli jen na tři útoky.

Pátek 11. ledna, 39. kolo: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – PSG Zlín 3:2 v prodloužení (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 19. min Cetkovský (V. Kočí), 48. Somík (Píša, Bartek), 64. Rolinek (T. Zohorna, Marušák) - 45. Tesařík (Holík, Veselý), 56. Balaštík (Hamrlík, Leška).
Dvě vteřiny před koncem základní hrací doby mohl strhnout tři body na stranu Zlína Ondřej Veselý, ale nastřelil pouze bránícího protihráče. Ve čtvrté minutě prodloužení rozesmutnil hosty navrátilec do extraligy Tomáš Rolinek. Vlachova družina dvakrát zásluhou využité přesilové hry srovnala krok, nicméně strhnout vedení na svou stranu se Zlínu nepodařilo. Berani získali v letošní sezoně ve vzájemných zápasech s Pardubicemi první bod.

Úterý 26. února, 52. kolo: PSG Zlín – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:3 v prodloužení (3:0, 0:3, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 4. min Čajánek (O. Veselý, Honejsek), 14. O. Veselý (Čajánek), 18. Balaštík (Leška, Linhart), 64. Urbanec (Čajánek, O. Veselý) - 35. Buchtele (Nosek, Mocek), 37. Kousal (Kočí), 38. Nosek (Zohorna).
Hokejisté PSG Zlín vyhráli utkání 52. kola Tipsport extraligy nad týmem HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:3 v prodloužení a zajistili si poprvé v historii klubu Pohár prezidenta Českého svazu ledního hokeje určený pro nejlepší tým základní části extraligy! Zlínští vyhráli dlouhodobou část české extraligy podruhé, předtím triumfovali v sezoně 2004/2005. Zlínští získali v úvodní třetině tříbrankový náskok, o který přišli ve druhé třetině. Rozhodnutí přinesla až čtvrtá minuta prodloužení a přesná trefa juniora Patrika Urbance.