Reprezentace je pro mě obrovská motivace, říká obránce Daniel Gazda

Má za sebou průlomovou sezónu, během které se stal nejproduktivnějším obráncem Beranů a poprvé v kariéře si zahrál také za národní tým. Teď se třiadvacetiletý obránce Daniel Gazda připravuje na další ročník, během kterého by opět měl patřit k defenzivním oporám zlínského mužstva.
Dane, jak s odstupem času hodnotíš minulou sezónu? 
Ve Zlíně nám sezóna vůbec nevyšla, takže je jasné, že z týmového hlediska se nedá hodnotit pozitivně. Na druhou stranu z osobního pohledu to byla zatím moje nejlepší sezóna, dostal jsem se do nároďáku, odehrál jsem za něj dva turnaje a byl jsem na přípravném kempu před mistrovstvím světa. Hokej je ale týmový sport a z pohledu týmu bohužel sezóna nevyšla podle představ. 

V reprezentaci jsi debutoval v prosinci na Channel One Cupu v Moskvě. Jak na turnaj vzpomínáš? 
Vůbec jsem nečekal, že bych v nominaci mohl být, ta pozvánka tehdy přišla jako blesk z čistého nebe. Byl jsem nadšený, jel jsem si to tam užít. No a nakonec jsem tam dokonce proti Švédům dal svůj první reprezentační gól, což byl úžasný pocit a celý ten zážitek to ještě umocnilo. 

Máš schovaný puk, se kterým jsi skóroval? 
Dostal ho táta pod stromeček, má ho doma vystavený. 

V rámci EHT jsi hrál proti Švédům, Finům a Rusům. Který soupeř pro tebe představoval největší výzvu? 
To se těžko hodnotí, každý z těch týmů vyznává trochu odlišný styl hry, ale zpětně nemůžu říct, že by pro mě některý byl nepříjemnější než ostatní. Všechny zápasy byly náročné, jako nováček jsem si nesměl dovolit nic podcenit a musel odvádět vysoce poctivou práci. Musím ale říct, že jsem si všechny zápasy moc užil. 

Za národní tým odehrál Daniel Gazda v minulé sezóně 7 zápasů, proti Švédům si připsal i premiérovou branku.

Po sezóně jsi dokonce byl v nominaci pro přípravu před mistrovstvím světa. Jak velké byly šance, že by ses do Rigy podíval? 
Nechci říkat, že šance nebyla, kdybych tohle měl v hlavě, tak bych tam v podstatě nemusel vůbec jezdit. Snažil jsem se bojovat co nejdéle, nakonec jsem tam vydržel pět týdnů. Když se na to podívám objektivně, byli tam zkušenější a troufnu si říct že i lepší obránci. Pro mě je to hlavně obrovská motivace, že o mě trenéři ví a že se v příští sezóně se zase můžu posunout a být ještě lepší. 

Dostal jsi od trenérů nějaké ohlasy, čím jsi je zaujal a na čem je naopak potřeba zapracovat? 
Byl jsem hrozně rád, že to neskončilo jenom tak, že by mi prostě řekli ať jedu domů. Pan Špaček si mě vzal bokem a společně jsme to probrali a zhodnotili. 

V čem tě srazy s národním týmem nejvíc posunuly? 
Bylo skvělé vidět v akci tolik zkušených hráčů, kteří si v kariéře zahráli v NHL nebo třeba v Rusku. Snažil jsem se si toho od nich vzít co nejvíc, takže jsem tam získal obrovské zkušenosti. Jak jsem říkal, celkově to pro mě byla velká motivace k další práci. 

Po návratu z reprezentace jsi měl dvoutýdenní volno. Jak trávíš volný čas? 
Dva dny jsem si dal úplný oraz, kdy jsem jenom odpočíval. Nejsem ale ten typ člověka, který by vydržel moc dlouho nic nedělat, takže jsem pak začal jezdit na kolo, hrát tenis a podobně. Celkově mám radši aktivní odpočinek. Po letní přípravě se pak s přítelkyní chystáme na dovolenou do Řecka. 

V uplynulém ročníku byl Daniel Gazda výraznou postavou zlínské defenzivy a se sedmnácti body se stal nejproduktivnějším obráncem.

Příprava na novou sezónu běží v plném proudu. V čem je letos jiná oproti minulým rokům? 
Určitě v tom, že máme tréninky na ledě, to je velká změna. To ovlivnilo celou přípravu, takže i kondiční tréninky a podobně probíhají jinak. Jaká ta příprava byla se zhodnotí až na předsezónních testech a na tom, jak budeme v září připravení na začátek Extraligy. 

Do obrany ti přibyl zkušený parťák Ondřej Němec. Vnímáš ho jako inspiraci? 
Určitě je super, že je u nás taková osobnost. V kariéře toho dokázal hodně, v extralize, v Rusku i v reprezentaci, takže se od něj můžu spoustu věcí naučit. Zatím jsme se potkali jen párkrát, ale myslím že i on se o své zkušenosti chce podělit, za což jsem jenom rád. 

Chtěl bys něco vzkázat zlínským fanouškům? 
Doufám, že jim po nevydařené sezóně spravíme chuť lepšími výsledky a že u toho konečně budou s námi na zimáku a budou nás moci podporovat.