Trenér žáků Konečný: Propojujeme dovednosti do herních cvičení

Žákovské výběry Beranů mají za sebou první část týmové jarní přípravy, která trvala přibližně dva měsíce. Hráči se po dlouhé covidové pauze postupně vrátili nejen k jarnímu nabírání kondice a pohybovému rozvoji, ale i ke sportovnímu drilu a přípravným zápasům. Za uplynulými týdny se ohlíží trenér Lubomír Konečný, který nově vede devátou a sedmou třídu.

První část jarní přípravy je u konce, jak jste s ní jako trenéři spokojení?

Pokud budu odpovídat za své kategorie, tak převládá určitě spokojenost. Klubu se podařilo zajistit ledovou plochu, kterou můžeme využívat dvakrát až třikrát v týdnu. Pro kluky je to pozitivní změna proti rokům minulým, kdy se na jaře vlastně trénovalo pouze mimo led.

Ze začátku jarní přípravy jsme využívali sportoviště v okolí Zlína, a když se zamrazilo, začali jsme přípravu kombinovat – třikrát týdně jsme chodili na led a dvakrát za týden jsme se scházeli na fotbalovém hřišti na Kudlově a Mladcové.

Pomohlo tedy klukům, že mohli jít na led brzy? Bylo vidět, že se zase těší do výstroje?

Určitě ano, vidět to bylo. Spousta klubů v regionu, ale i jinde v Česku takovou možnost nemá. Všichni si toho velmi vážíme, že máme jarní přípravu propojenou i s tréninky na ledě.

Projevila se na mladých hokejistech dlouhá hokejová pauza?

Pauza byla dlouhá, ano. Chvilku klukům trvalo, než se do toho zase zpátky dostali, ale zatím nepociťuju žádný velký propad. Byl jsem s klukama v kontaktu i přes období, kdy jsme se nemohli scházet, takže vím, že spousta z nich byla aktivní a že sportovali. Možná je ještě brzo na takové hodnocení a čas teprve ukáže.

Mohl byste přiblížit, čemu jste se na tréninku poslední dobou věnovali?

Úvodní tréninky probíhaly spíše herní formou, postupem času jsme se stále více zaměřovali na hokejové dovednosti, převážně na bruslení (jízda po hranách) a vedení kotouče. Teď už propojujeme dovednosti do různých herních cvičení se zakončením. Rovněž se snažíme více pozornosti zaměřit na součinnost hráčů (dvojice, trojice) a v závěru tréninku většinou hrajeme – na malém prostoru, nebo celoplošně.

Liší se nějak výrazně skladba tréninků pro ročníky 2007 a 2009, nebo jsou si podobné?

Náplň tréninků (téma) máme většinou stejné, pouze různě upravuju složitost cvičení. Samozřejmě kluci ročníku 2007 mají před sebou poslední rok v žákovských kategoriích a od další sezóny přechází do dorostu, takže nároky budou postupem času větší. Jak v rámci pohybové přípravy mimo led, tak například v učení se základním herním principům v utkáních.

Máte už za sebou i několik přípravných zápasů. Co si z nich jako trenéři odnášíte?

Původně jsem myslel, že si zápasy v červnu ani nezahrajeme. Nakonec se pravidla pro jejich konání uvolnila a podařilo se nám pár duelů domluvit. Kluci se na zápasy hodně těšili, takže šlo spíše o to, aby si zahráli jinak než sami proti sobě při trénincích. Krátké vyhodnocení ze zápasů mám, ale více ukáže až srpen.

Snad jen krátce – máme problém se zakončením, nedáváme branky ani ze 100% příležitostí. Střílíme, když můžeme přihrát lépe připravenému hráči, a naopak – když máme vystřelit, tak zbytečně zaváháme a dostaneme se poté do míst, ze kterých už se těžko zakončuje. Na tom určitě musíme zapracovat.

Popsal byste, jak se chcete s hráči prezentovat v zápasech?

Určitě chceme hrát aktivní, ale zároveň chytrý hokej. Nechci kluky svazovat přílišnou taktikou hry. Myslím, že to v žákovských kategoriích není nutné. Samozřejmě si budeme říkat některé principy, kterých bychom se měli v zápasech držet, a uvidíme, jak se nám to bude dařit. Něco málo jsem klukům říkal už teď během června, ale více prostoru na to bude až od srpna.

Přípravné zápasy ročníku 2007 (9. třída)

17. června
Zlín – Třebíč 3:4

19. června
Kometa Brno – Zlín 7:3

Přípravné zápasy ročníku 2009 (7. třída)

17. června
Zlín – Třebíč 23:5

19. června
Kometa Brno – Zlín 11:4

26. června
Vsetín – Zlín 7:7