pátek 15. února 2019 | Zlin Press - Roman Ordelt

Zlín jede na led lídra extraligy pod Ještěd. Vyhrát se dá s každým

Hokejová Tipsport extraliga pokračuje v pátek 15. února programem 44. kola. Hokejisté PSG Berani Zlín míří pod Ještěd, kde se utkají s týmem Bílí Tygři Liberec. Severočeši se vyhřívají v čele extraligové tabulky a vezou se na vítězné vlně pěti tříbodových výher v řadě! Tygři jsou pro Berany nejméně oblíbeným soupeřem, neboť Zlín vyhrál na severu Čech naposledy v lednu 2015 a poté přišla šňůra sedmi prohraných utkání v řadě. I v letošní sezoně žlutomodří s Libercem třikrát prohráli a nezískali ze vzájemných duelů ani bod. Každá série ale jednou skončí. „Respektujeme sílu soupeře, Liberec a Plzeň jsou momentálně nejlepší týmy. Kvalita hráčského kádru se během sezony příchody reprezentačních útočníků ještě zvýšila. Každý duel ale začíná od stavu 0:0, budeme se statečně prát o dobrý výsledek a nikde není napsáno, že nemůžeme v Liberci bodovat,“ pověděl Robert Svoboda, hlavní trenér Zlína. Úvodní buly bude vhozeno v 18 hodin.

Zlínští hokejisté usilovně bojují o předkolo play off a po domácí výhře 5:3 nad Karlovými Vary se přiblížili účasti ve vyřazovacích bojích na rozdíl pouhých dvou bodů. „Zápas se hrál ve vysokém tempu a bylo znát, že oba týmy jsou po reprezentační pauze plné chuti a energie. Na naší straně byla aktivita, škoda jen komplikací v závěrech obou třetin. Ve druhé třetině jsme měli dostatek gólových příležitostí, kdy jsme mohli rozhodnout o výhře. Byli jsme o něco lepším týmem a přišla zasloužená výhra,“ řekl Robert Svoboda.

Bílí Tygři z Liberce pod vedením Filipa Pešána nasbírali v dosavadním průběhu extraligy 88 bodů. Vévodí s náskokem šesti bodů extralize před Plzní a po výhře na ledě Třince pomalu míří za ziskem Prezidentského poháru pro vítěze základní části. Ve svém středu mají nejlepšího hráče Marka Kvapila, který vede s velkým náskokem kanadské bodování extraligy. Tygři aktuálně bodovali osmkrát za sebou a jen jednou z toho prohráli. „Liberec má silný tým s vysokými ambicemi se spoustou zkušených a šikovných hráčů v čele s Markem Kvapilem. Během sezony útok ještě výrazně posílil. Na druhou stranu je soutěž v letošním ročníku nesmírně vyrovnaná a každý může porazit každého. Pod Ještědem nedávno vyhrál Litvínov a nikdo nemůžeme předem říci, že je bez šance. Skvěle nám chytá Libor Kašík, zvedla se produktivita a někdy vám pomůže i štěstí,“ uvedl jednapadesátiletý trenér.

Úvodní měření sil v letošní sezoně skončilo na libereckém ledě vítězstvím Bílých Tygrů 5:3, i když Žižka a spol. sahali po čtyřiceti minutách po výhře. „Po dvou třetinách byl stav 3:1, ale poté přišel na začátku třetí třetiny výpadek a neustáli jsme enormní tlak Tygrů. Vedli jsme tam i v loňské sezoně 2:0, ale nakonec zůstali bez bodů,“ uvedl Svoboda. Liberec zvítězil ve vzájemných zápasech čtyřikrát za sebou.

V sestavě Beranů visí otazník nad startem útočníka Zdeňka Okála, který nedohrál po silném otřesu do hlavy nedohrál předchozí utkání s Karlovými Vary. „Není to vážné a uvidíme, zda bude k dispozici pro páteční utkání. Byl otřesený již po ataku v první třetině. Zápasy jdou nyní v rychlém sledu za sebou a pro nás je rozhodující, abychom byli kompletní v domácích zápasech,“ upřesnil zlínský kouč. Jako náhradní varianta se nabízí pomoc některým z útočníků z prvoligové Poruby.

Žižka a spol. mají brzy ráno na programu taktickou přípravu na utkání, poté dobrovolné rozbruslení a v 9:45 hodin se vydají na cestu do Liberce. Lotyšský obránce Ralfs Freibergs nastoupí ke 100. utkání v české extralize.

Zápas 44. kola Tipsport extraligy 2018/2019 Bílí Tygři Liberec – PSG Berani Zlín se odehraje v Home Credit areně v pátek 15. února od 18 hodin, sledujte duel na serveru hokej.cz prostřednictvím HOKEJKA TV nebo textový on-line přenos na webu onlajny.com.

Vzájemná bilance zápasů Zlína versus Bílí Tygři Liberec v české extralize:
CELKEM: 67 zápasů, 22 – 3 – 3 – 4 - 35, celkové skóre 163:211, 80 bodů
DOMA: 34 zápasů, 16 – 2 – 1 – 1 - 14, celkové skóre 91:92, 54 bodů
VENKU: 33 zápasů, 6 – 1 – 2 – 3 – 21, celkové skóre 72:119, 26 bodů

Nejvyšší vítězství doma: 6:3, 21. září 2008 v sezoně 2008/2009, 1. února 2013 v sezoně 2012/2013
Nejvyšší prohra doma: 2:7, 28. září 2018 v sezoně 2018/2019
Nejvyšší vítězství venku: 4:0, 1. prosince 2013 v sezoně 2013/2014
Nejvyšší prohra venku: 0:7, 21. ledna 2018 v sezoně 2017/2018

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016: Zlín doma 1:3, 2:1 – venku 1:5, 4:8. Sezona 2016/2017: Zlín venku 0:4, 2:4 – Zlín doma 0:5, 2:3. Loňská sezona 2017/2018: Zlín venku 2:3, 0:7 – doma 3:2 po prodloužení, 4:3. Letošní sezona 2018/2019: Zlín doma 2:7, 2:4 – venku 3:5.

Výsledky Liberce v letošní sezoně 2018/2019: doma Pardubice 0:2, Třinec 4:1, Mladá Boleslav 8:3, Olomouc 4:3 po prodloužení, Litvínov 5:0, Sparta 4:5 po prodloužení, Plzeň 3:0, Chomutov 2:1, Zlín 5:3, Karlovy Vary 4:1, Hradec Králové 4:3 po prodloužení, Brno 5:2, Vítkovice 4:0, Sparta 4:1, Pardubice 3:1, Mladá Boleslav 4:1, Olomouc 5:1, Litvínov 2:3, Třinec 4:3, Plzeň 4:0, Chomutov 7:2 – venku Plzeň 0:4, Chomutov 3:1, Zlín 7:2, Pardubice 1:4, Karlovy Vary 3:2, Hradec Králové 2:3 po prodloužení, Brno 5:2, Vítkovice 4:6, Třinec 3:5, Mladá Boleslav 2:5, Olomouc 2:3 po nájezdech, Litvínov 2:6, Plzeň 3:7, Chomutov 4:2, Zlín 4:2, Karlovy Vary 3:2 po nájezdech, Hradec Králové 1:3, Brno 2:1, Vítkovice 1:2 po nájezdech, Sparta 2:1, Pardubice 1:0, Třinec 5:2.

Hráčský kádr Bílí Tygři Liberec, sezona 2018/2019 - brankáři: Roman Will, Marek Schwarz, Lukáš Hosnedl, obránci: Taylor Doherty (Kanada), Ladislav Šmíd, Lukáš Derner, Matěj Stříteský, Patrik Maier (Slovensko), Martin Ševc, Tomáš Hanousek, Tomáš Havlín, Petr Kolmann, útočníci: Marek Kvapil, Michal Birner, Tomáš Filippi, Radan Lenc, Petr Jelínek, Lukáš Krenželok, Jan Ordoš, Jaroslav Vlach, Marek Zachar, Jakub Valský, Libor Hudáček (Slovensko), Tyler Redenbach (Kanada), Dominik Lakatoš, Michal Teplý, Jan Jeník, Daniel Špaček, Adam Najman. Hlavní trenér: Filip Pešán (narozen 4.1.1978). Asistent trenéra: Patrik Augusta (narozen 13.11.1969).

Změny v kádru Liberce - přišli: Marek Schwarz (brankář; Orli Znojmo/EBEL), Taylor Doherty (obránce; Atlanta Gladiator/ECHL), Matěj Stříteský (obránce; HC Dukla Jihlava), Libor Hudáček (útočník; Färjestad BK/Švéd.), Radan Lenc (útočník; BK Mladá Boleslav), Jakub Valský (útočník; BK Mladá Boleslav), Marek Zachar (útočník; Sherbrooke Phoenix/QMJHL). Během sezony: Michal Birner (útočník;Fribourg-Gottéron/Švýcarsko), Tomáš Filippi (útočník; Amur Chabarovsk/KHL), Dominik Lakatoš (útočník; PSG Berani Zlín – návrat z hostování).

Odešli: Jaroslav Janus (brankář; HC Verva Litvínov), Aleš Stezka (brankář; Piráti Chomutov - hostování), Adam Jánošík (obránce; HC Slovan Bratislava/KHL), Michal Plutnar (obránce; HC Energie Karlovy Vary - hostování), Filip Pyrochta (obránce; Nashville Predators/NHL), Martin Bakoš (útočník; HC Kometa Brno, následně Boston Bruins/NHL), Milan Bartovič (útočník; HK Dukla Trenčín, po návratu z hostování v HC Vítkovice Ridera), Mário Bližňák (útočník; HK Dukla Trenčín/SR), Adam Dlouhý (útočník; Piráti Chomutov - hostování), Tomáš Filippi (útočník; Amur Chabarovsk/KHL), Lukáš Jašek (útočník; Vancouver Canucks/NHL), Jan Stránský (útočník; Piráti Chomutov), Lukáš Vantuch (útočník; Piráti Chomutov). Během sezony: Michal Bulíř (útočník; Metallurg Magnitogorsk/KHL), Dominik Lakatoš (útočník; PSG Berani Zlín – hostování do konce ledna).

Kanadské bodování hokejistů Bílí Tygři Liberec po 43. extraligovém kole: 1. Marek Kvapil 54 (22 + 32), 2. Libor Hudáček 31 (14 + 17), 3. Radan Lenc 28 (14 + 14), 4. Petr Jelínek 26 (10 + 16), 5. Lukáš Krenželok 25 (7 + 15), 6. Tomáš Filippi 22 (10 + 12), 7. Ladislav Šmíd 21 (4 + 17), 8. Michal Birner 20 (7 + 13), 9. Martin Ševc 19 (6 + 13), 10. Tyler Redenbach 18 (9 + 9), 11. Jakub Valský 18 (8 + 10), 12. Michal Bulíř 16 (13 + 3), 13. Jan Ordoš 16 (8 + 8), 14. Jaroslav Vlach 9 (5 + 4), 15. Tomáš Hanousek 9 (0 + 9), 16. Lukáš Derner 8 (0 + 8), 17. Marek Zachar 7 (4 + 3), 18. Matěj Stříteský 7 (2 + 5), 19. Taylor Doherty 4 (1 + 3), 20. Dominik Lakatoš 4 (0 + 4), 21. Tomáš Havlín 2 (1 + 1), 22. Jan Jeník 2 (0 + 2), Michal Teplý 2 (0 + 2), 24. Daniel Špaček 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 24 hokejistů.

Střelci: 22 – M. Kvapil, 14 – L. Hudáček, Lenc, 13 – Bulíř, 10 – P. Jelínek, Filippi, 9 – Redenbach, 8 – Valský, Ordoš, 7 – L. Krenželok, Birner, 6 – Ševc, 5 – J. Vlach, 4 – Šmíd, M. Zachar, 2 – Stříteský, 1 – Doherty, Havlín.

Statistiky brankářů: Roman Will (42 zápasů, 2 404 odchytaných minut) - průměr 2,20 gólů na zápas, procento úspěšnosti 91,97. Marek Schwarz (6 zápasů, 199 odchytaných minut) - průměr 2,71 gólů na zápas, procento úspěšnosti 90,43.

Sestava Liberce v minulém extraligovém kole: Will – Stříteský, Derner, T. Hanousek, Šmíd, Doherty, Ševc, Kolmann – Lenc, Redenbach, Birner – Valský, L. Hudáček, M. Kvapil – Ordoš, P. Jelínek, L. Krenželok – Lakatoš, J. Vlach, M. Zachar. Trenéři: Pešán, P. Augusta