Zlínský Beran letos slaví narozeniny!

V posledních letech se stalo tradicí, že jsme si v průběhu hokejové sezóny připomínali významné milníky. Ať už je to 90 let zlínského hokeje, nebo 125 let založení firmy Baťa. V rámci těchto událostí jsme si užili tematická utkání, speciální sady dresů, vyvěšování hokejových legend, charitativní projekty i zajímavý doprovodný program. Jinak tomu nebude ani letos, příběhem této sezony se stávají události z roku 1990, kdy se ve znaku našeho klubu poprvé objevil zlínský Beran.

Letošní sezona má zajímavých milníků mnoho. „Z historického pohledu se nabízí například výročí 60 let od prvního utkání v nejvyšší hokejové soutěži, které tehdy gottwaldovští sehráli v Praze na Štvanici s domácí Spartou, nebo 40 let nepřetržitého působení v nejvyšší hokejové soutěži. Tyto výročí připomeneme také, ale rozhodli jsme se pro další zásadní bod zlínských hokejových dějin,“ přiblížil marketingový manažer Libor Kožík. 

Rok 1989 přinesl významné politické změny, dopadající i na místní hokej. Název TJ Gottwaldov se stal minulostí, a s ním i velký znak G na hrudi. Po dlouhých úvahách byla v srpnu 1990 hráči v kabině jednohlasně zvolena hlava berana jako znak klubu. A právě tento znak bude letos zdobit alternativní sadu dresů. „Dres s Beranem na hrudi a hvězdičkami jsme využili v předminulé sezoně, proto jsme letos zvolili jednoduchý a moderní dres, kde dominuje právě starý znak klubu. Věříme, že se tímto dresem zavděčíme všem pamětníkům této skvělé éry, na kterou jsme v klubu velmi hrdí,“ upřesnil Libor Kožík.  

Dres bude představen již ve čtvrtek na sociálních sítích. Hokejisté Zlína v něm vyjedou k několika zápasům extraligy, první z nich by se měl odehrát již koncem října. S nádechem tehdejší atmosféry, s nostalgickými melodiemi. A se vším okolo. Starý dobrý Beran se objeví i na tričkách, šálách a dalších předmětech z fan shopu. 

V čem je vlastně zlínský Beran tak specifický? „Během své existence se Beran změnil z pouhého loga ve skutečný symbol. Představuje nejen bojovnost, houževnatost, odhodlanost, neústupnost. Ale také něco důležitějšího, co činí zlínský hokej specifickým. Jedná se o pospolitost a regionální odkaz, který se projevuje jak u fanoušků, tak samotných hokejistů,“ vysvětluje Libor Kožík. A právě tyto aspekty ukazuje sezona 1990/91, která sice nebyla výsledkově ničím významná, ale při pohledu na soupisku týmu zjišťujeme, že v obraně tvrdili muziku Robert Svoboda společně s Martinem Hamrlíkem, dlouhé vlasy vlály z gólmanské helmy Richardu Hrazdirovi, kteří nyní vedle sebe stojí na zlínské střídačce. O sezonu později se k nim přidal i současný vedoucí mužstva Martin Kotásek.

Další jedinečností, která dokládá význam Berana, a kterou si v sezoně také blíže připomeneme, je fakt, že v zmiňované sezoně  90/91 se v kabině potkali mladíci Martin Hamrlík, Zdeněk Okál a Jiří Suhrada. Dnes se po ledě prohání téměř totožná trojice, Zdeněk Okál mladší, Jiří Suhrada mladší, jen z Hamrlíka je Matyáš. O tom vlastně celý příběh letošní sezóny bude. O hrdosti nosit Berana na hrudi. O předávání této hrdosti z generace na generaci, z otce na syna, nejen mezi hokejisty, ale i mezi fanoušky.

×
Odehrané 12:30 | Jun.
PSG Berani Zlín
Piráti Chomutov
×
Odehrané 13:00 | Dor.
PSG Berani Zlín
HC Olomouc