čtvrtek 09. března 2023 | Redakce

Berani vyrovnali čtvrtfinálovou sérii! V odvetě na ledě Poruby rozhodli v přesilovkách

Druhé čtvrtfinálové utkání na ledě ostravské Poruby Berani zvládli. V zápase plném emocí dokázali soupeře přehrávat a v závěrečné třetině dvěma přesilovkovými brankami Petra Kratochvíla rozhodnout o vítězství 5:2. Série se tak do Zlína přesouvá za stavu 1:1, třetí duel je na Zimním stadionu Luďka Čajky na programu v neděli.

2. ČF / čtvrtek 9. 3. 2023 / 17:30
HC RT TORAX Poruba 2011 Poruba - Berani Zlín Zlín
2:5
(0:2, 2:0, 0:3)
Branky a nahrávky: 5. Hrníčko (Pšurný, Urbanec), 28. Šlahař (Krenželok, Hrníčko) – 11. Riedl (Sadovikov), 18. Hejcman (Köhler, Kubiš), 47. Kratochvíl (Kindl), 48. Kratochvíl (Kindl), 59. Pospíšil (Kindl, Kubiš). Rozhodčí: Ondráček, Vrba – Zidek, Kráľ. Vyloučení: 9:6. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 2745. Střely na branku: 38:41. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:5.

HC RT TORAX Poruba 2011: Dolejš (O. Bláha) – Urbanec (C), Voráček, Klimíček, Lemcke, A. Sedlák, Doudera, Krenželok – Šlahař, Pšurný (A), Dufek – Berisha, Šoustal, Hrníčko – Gřeš, Vachovec (A), Střondala – Bernovský, Mlčák, Karafiát.

Berani Zlín: Huf (Kořének) – Husa, Gazda (A), Suhrada, Zbořil, Talafa, Riedl, Zavřel – Kratochvíl, Kindl, Pospíšil – Lang, Hejcman, Z. Sedlák – Kubiš (C), Gago, Mrázek – P. Sedláček, Sadovikov, Köhler (A).

Berani pro druhý čtvrtfinálový duel pozměnili složení útočných řad, což jim zřejmě vlilo novou krev do žil. Úvod zápasu se hrál nahoru – dolů, šance si tvořili jak ševci, tak domácí Poruba. Dobrý závar si vytvořila třeba čtvrtá formace s Köhlerem a Sadovikovem, z dálky to pak zkusil obránce Suhrada. Ve výborné pozici byl při krátkém přečíslení i Petr Mrázek, který ale nakonec netrefil kotouč. Do vedení se Berani dostali v 11. minutě, když se od mantinelu uvolnil Sadovikov, jenž přihrál na Vojtěcha Riedla, ten si potáhl kotouč, vyčkal na ideální moment a přes clonu v brankovišti trefil mezi Dolejšovy betony – 1:0. Do trháku šli žlutomodří v přesilovce! Daniel Dolejš nejprve neudržel kotouč po Gazdově nahození a ujal se jej tak Bedřich Köhler, kterému se podařilo vrátit kus černé gumy před bránu na Darka Hejcmana, jenž trefil opravdu výstavně do víka! První třetina se tak Zlínu podařila o kus lépe než včera a poprvé v sérii tak ševci vedli!

Začátek druhé třetiny se opět nesl v duchu zlínské aktivity. Tu navíc umocnila druhá početní převaha po trestu pro Aarona Berishu. Přesilovka už nebyla tak povedená jako ta první, nicméně i tak jsme viděli pár slušných šancí, dobře to u pravé tyče zkoušel třeba Zdeněk Sedlák, jemuž byl ale kotouč vypíchnut. I přes hostující snahu nakonec skóroval soupeř. Dominik Hrníčko si poodstoupil v mezikruží, okamžitě vypálil, trefil nad Hufovo rameno a snížil tak na 1:2. Při vlastním oslabení měl gól na holi Michal Gago, jenž si ale vylámal zuby na výtečně přesouvajícím se Danielu Dolejšovi. A tak z protiútoku přišel trest! Jakub Šlahař dostal na levém křídle až moc prostoru, napřáhl se a vypálil. Daniel Huf tady neměl nárok. Poruby byl z ničeho nic plný led a žlutomodrý gólman měl plné ruce (i nohy) práce. V dobré pozici byl třeba Vachovec nebo tečující Gřeš, nicméně nikdo už Daniela Hufa nepřekonal. V úplném závěru se ještě napřáhl a vypálil Jiří Suhrada, nicméně kotouč letěl těsně mimo. Druhou třetinu Berani neodehráli špatně, nicméně soupeř dvakrát využil přesilovku a do závěrečné části hry se tak šlo za vyrovnaného stavu, což byla jistě škoda.

V dobré pozici byl početní převaze hned na startu třetiny „golfákem“ střílející Kindl, jenž ale netrefil přesně. I zbytek přesilovky strávili ševci v pásmu a Porubu pořádně zatlačili, nicméně větší šanci už si nevypracovali. Co však ale Beranům vyloženě sedlo byla hra 4 na 4, respektive díky tomu nabytá přesilová hra 4 na 3. Právě tato herní situace celý duel rozhodla. Žlutomodří efektivně využili prostoru na ledě, Kindl si vyměnil kotouč s Kratochvílem, nahodil před bránu a právě Petr Kratochvíl doklepl puk do sítě – 2:3. Oba týmy opět pokračovaly ve formátu 4 na 4, nicméně netrvalo dlouho a domácí šli opět do tří! A to bylo něco pro Petra Kratochvíla! Denis Kindl opět náramně celou akci vymyslel, vzal si puk na modrou, natáhl na sebe obránce a jemně předal volnému Kratochvílovi, jenž backhandem zakončil mezi Dolejšovy betony.

Blízko snížení byl Pšurný, puk ještě málem tečoval Gřeš. Poruba se nevzdávala a snažila se ještě vrátit do zápasu, nicméně ševci si vše zkušeně hlídali. V obrovské šanci byl i tak pět minut před koncem Jakub Šlahař, jenž chviličku zůstal za zlínskou obranou a hnal se na Hufa. Zlínský gólman výborně vystihl záměr svého bývalého spoluhráče a kotouč mu vypíchl. Nedlouho poté šli Berani do čtyř, domácí si vzali timeout a plánovali závěrečný tlak. Berani mohli hned několikrát zápas rozhodnout střelou do prázdné brány, blízko byl přes celé hřiště Gazda, vyloženě tutovku pak spálil Michal Gago, který trefil Lemckeho hůl. Ten vytoužený gól jistoty ale přeci jen přišel. Kindl ve středním pásmu klidnil hru, našel Tomáše Pospíšila a ten tak posun do elitní formace oslavil brankou!

V závěru se ještě strhla krátké bitka, angažoval se kapitán Pavel Kubiš nebo Tadeáš Talafa. K vážnějšímu konfliktu ale nakonec nedošlo.

Berani ve druhém čtvrtfinálovém zápase předvedli o řád lepší výkon a zaslouženě vyhráli, což znamená, že série je srovnána na 1:1. Nyní se přesouváme do Zlína, kde se v neděli od 17:00 sehraje důležité třetí utkání. Vítěz získá čtvrtfinálový mečbol! Odveta se hraje hned o den později, tedy v pondělí 13. března.

Tři hvězdy utkání: Denis Kindl, Bedřich Köhler, Daniel Huf

Oldřich Horák (asistent trenéra PSG Berani Zlín) "Bylo to strašně důležité utkání. Věděli jsme do čeho jdeme, chtěli jsme v Ostravě vybojovat alespoň jedno vítězství. Kluci dneska bojovali, makali naplno a myslím si, že jsme vyhráli po zásluze."