středa 18. října 2023 | Adam Čuba

V Pelhřimově jsme se bodově ani gólově neprosadili, Jihlava vyhrála nejtěsnějším možným rozdílem

První čtvrtinu základní části extraligy uzavřeli naši Berani soubojem v Pelhřimově s Jihlavou. Zápas byl vyrovnaný, oba celky se snažily zodpovědně bránit, na zlínské straně zazářil v klíčových momentech Daniel Huf. Nakonec rozhodla drobná chyba Martina Novotného v rohu, z čehož těžil jediný dnešní střelec Otakar Šik - 1:0. Oba týmy se musely popasovat s nucenými absencemi, Beranům nově chyběl zraněný Martin Lang, domácí nenasadili lídra Tomáše Čachotského. Naopak poprvé se ve žlutomodrém dresu představil Michaeal Keränen, jenž předvedl sympatický výkon.

13. KOLO / středa 18. 10. 2023 / 17:30
HC Dukla Jihlava Jihlava - Berani Zlín Zlín
1:0
(0:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 26. Šik (T. Havránek). Rozhodčí: Bejček, Jechoutek – Zídek, Polák. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 696. Střely na branku: 24:25. Průběh utkání: 0:0, 1:0.

HC Dukla Jihlava: A. Beran (Chaloupek) – Bilčík, D. Kolář (C), Dundáček, Kočí, L. Mareš, Ozols – Berger, Pořízek (A), Cachnín – T. Havránek, Menšík, Šik – Krajč, Štefančík, Jelínek – Chvátal, Handl, V. Brož.

Berani Zlín: Huf (Kořének) – Hrbas (A), Salonen, Čáp, M. Novotný, Zbořil, Talafa, Suhrada – Keränen, Kindl, Šlahař – Salmio, Gago, Paukku – Pospíšil, Werbik, Süss – Novák, P. Sedláček (A), Köhler (C).

Úvod zápasu byl vyrovnaný, ani jeden z týmů soupeře nepouštěl do většího množství vyložených příležitostí. Do první velké šance se dostával mladík Menšík, jenž sice zmátl Hufa, zamířil ale těsně vedle tyče. Za Berany zahrozila čtvrtá formace vedená Köhlerem, Novákovo zakončení nicméně gólem neskončilo.

Obrovskou možnost měl z úniku ještě Brož, jenž ale trefil tyčku. V závěru si Dukla zahrála přesilovku, ty jí ale dlouhodobě nejdou a ani nyní nepřišlo výraznější ohrožení Daniela Hufa.

Na startu druhé periody zazářil Huf při přečíslení 2 na 1 bleskurychlým přesunem. Ve 26. minutě pak přišel nešťastný moment. Martin Novotný podklouzl u vlastní brány, kotouč se dostal k Otakaru Šikovi a ten jej dopravil za hostujícího brankáře.

Pár zajímavých momentů předvedl nováček Michael Keränen, jenž ale zatím hledá perfektní porozumění s novými spoluhráči. Šikovnost na holi každopádně ukázal. V závěru ještě ujela Dukla do úniku, celou situaci ale překombinovala a Daniel Huf ani nemusel zasahovat.

Třetí třetina? To byla zlínská stíhací jízda. V úvodu byl problém prosadit se, Jihlava byla důsledná a bránila se zodpovědně. Z mezikruží to zkusil Keränen, pár dalších možností bylo zablokováno. Hru rozproudil hit Zdeňka Čápa na Marka Chvátala, ten byl rozhodčími vyhodnocen jako čistý, domácí hokejisté se ale s tímto verdiktem samozřejmě nesmířili a sami přidali na důrazu.

Ačkoli aktivnější byli jednoznačně Berani, osm minut před koncem z ničeho nic zahrozili domácí, Huf pohotově zasáhl vytrčenou holí.

Následně jsme se dočkali první dnešní přesilovky, té jsme si však dlouho neužili, vyloučen byl totiž i Salmio. Rozhodnout zápas mohl před bránou volný Samuel Krajč, Daniel Huf se ale opět zaskvěl. Ačkoli Berani museli do čtyř, svou aktivitou vybojovali alespoň vyrovnaný stav 4 na 4. V poslední minutě byl v tutovce před bránou Keränen, jenž ještě hledal Jakuba Šlahaře, při power play pálil i Čáp. Berani vynaložili veškeré úsilí na vyrovnání, na to ale nakonec nedosáhli.

Z Pelhřimova si tak body neodvezeme, rozhodla jediná chyba a zakončení Otakara Šika. První čtvrtinu základní části zakončujeme na osmém místě se ziskem 19 bodů. Už v sobotu nás každopádně čeká další zápas, vyrážíme do Ostravy, kde od 17:00 vyzveme Porubu.

Petr Leška (Berani Zlín):Zhodnocení je jednoduché. Když nedáme gól, nemůžeme vyhrát. Myslím si, že v té třetí třetině jsme těch šancí měli několik, samozřejmě ale třeba ta první perioda podle našich představ nebyla, soupeře chceme zatlačit. Místo toho se bráníme, hrát začneme až od poloviny zápasu. Pak už soupeře přehráváme, ale bohužel, zatím se nám nedaří střelecky, dáváme málo gólů.