úterý 09. dubna 2024 | Adam Čuba

Berani neodvrátili soupeřův mečbol a letos končí těsně pod vrcholem

V pátém finálovém utkání nedokázali zlínští Berani překonat Maksima Žukova ve vsetínské bráně, padli 0:2 a nedokázali tak odvrátit soupeřům mečbol. Valaši uspěli hned na první pokus, ovládli finále v poměru 4:1 na zápasy a poprvé od svého návratu do Chance ligy soutěž vyhráli. Žlutomodří stejně jako loni prošli ze šestého místa po základní části za skvělé podpory zlínských fanoušků až do finále, v tom byl ale tentokrát úspěšnější náš odvěký rival, který si zahraje také baráž o extraligu s Kladnem.

2:0
(1:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Hrňa (Bērziņš, Zabusovs), 47. Jonák (Klhůfek, Rob). Rozhodčí: Kika, Mejzlík – Kokrment, Malý. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5400. Střely na branku: 24:28. Průběh utkání: 0:0, 2:0.

VHK ROBE Vsetín: Žukov (Romančík) – Š. Jenáček, Smetana (A), Teper, Staněk, Larsen, Ondračka, Ďurkáč – Rob (A), Klhůfek, Jonák – Hrňa (C), Kratochvil, Hořanský – Š. Bláha, Matějček, Holec – Zabusovs, Berzinš, Machala.

Berani Zlín: Huf (Kořének) – Riedl, Salonen, Warg, Čáp, M. Novotný, Zbořil, Talafa – Paukku, Holík, Šlahař – Salmio, Werbik, M. Lang – Z. Sedlák, Süss, Novák – Köhler (C), Sadovikov, Sedláček (A).

Pořadatelé kvůli teplému počasí utkání již včera o půl hodiny posunuli. I tak však bylo na Lapači pořádné vedro, kvůli čemuž trpěla i kvalita ledu, ta po celý zápas komplikovala oběma celkům kombinaci. Zlínští trenéři opět mírně okysličili sestavu, vrátili se do ní útočníci Lang a Sadovikov, jako sedmý obránce byl připraven Tadeáš Talafa a Jakub Šlahař se vrátil na křídlo elitní formace k Petru Holíkovi.

Berani byli od začátku utkání aktivní a snažili se pověřit Žukova několika svižnými pokusy. V první opravdu výborné šanci se však zjevil vsetínský Zabusovs, který z přečíslení trefil tyč. Ve 12. minutě museli zlínští hokejisté do čtyř. Svěřenci Jana Srdínka se zhruba polovinu oslabení drželi, pak se ale na pravém kruhu uvolnil Erik Hrňa, jeho rána proletěla mezi rukou a tělem Daniela Hufa a skončila v síti – 1:0. Odpovědět mohl okamžitě Zdeněk Sedlák, který za vsetínskou brankou zkusil slavný trik „Michigan“, nabalil puk na hůl a zkusil jej hodit domácím do brány, to se každopádně nepodařilo. Žlutomodří museli v dalším průběhu třetiny ještě jednou čelit přesilovce soupeře, tu ale tentokrát s vypětím všech sil zvládli.

I do druhé periody nastoupili naši hokejisté hodně svižně, vítr z plachet jim ale vzalo Köhlerovo vyloučení. V tom Valaši vyvinuli směrem do útoku drtivý tlak, Berani, kteří hráli na dlouhou střídačku za celé dvě minuty nestihli vystřídat. Daniel Huf se ale činil, jednou mu také pomohl obětavý pád obránce Čápa. Ze vsetínských šancí zmiňme ještě Matějčkův průnik, ten skončil na horní tyčce. Za Berany hrozil především Zdeněk Sedlák, ten byl ve 32. minutě ve výborné pozici na pravém kruhu, chvíli poté ještě dorážel z levé strany. Nedlouho poté nás také čekala první přesilová hra. Tu žlutomodří sehráli velmi dobře vytvořili si nejlepší tlak dosavadního průběhu utkání. Branka však nepadla.

Berani věděli, že v poslední dvacetiminutovce musí všechno vsadit na útočnou aktivitu, sedm minut Köhler a spol doráželi na dobře organizovaného soupeře. Jen jediné okénko se v naší obraně otevřelo, právě to se však Zlínu stalo osudným. Vít Jonák si nabruslil do samostatného úniku a trefil přesně k tyči – 2:0.

Svěřenci Jana Srdínka se ještě nevzdávali, naopak se snažili utkání zdramatizovat, do dobrých šancí se dostávali Lang nebo Sedlák, nutno ale dodat, že Vsetín se už nikam nehnal a soustředil se hlavně na obranu. Tři minuty před koncem odvolala hostující střídačka Daniela Hufa z brány a zkusila risk v šesti. Ten bohužel netrval dlouho, za konflikt s Matějčkem byl totiž vyloučen Zdeněk Čáp, Berani šli do čtyř a naděje na zvrácení konce sezony se již rozplynula. Vsetín uspěl v pátém finále 2:0, ovládl sérii a slaví zisk prvoligového titulu.

Jan Srdínko (Berani Zlín): Takhle po utkání se těžko hledají slova. Je to pro nás zklamání, ale s odstupem času to budeme určitě hodnotit pozitivně. Série končí a soupeř vyhraje čtvrtý zápas, tak jsme na to taky kluky připravili. Myslím si, že to bylo vidět, měli jsme dobrý pohyb, byly tam šance. Bohužel nám chybělo trošku štěstí, aby to tam padlo, hlavně na konci druhé třetiny. Zlomem té série byly dva zápasy doma, tam jsme to měli alespoň jednou urvat. Je to škoda, udělali jsme dost individuálních chyb. Soupeř má šikovné hráče v útoku a trestal nás. Ale jinak jsme odehráli krásné, vyrovnané série, soupeř finále vyhrál zaslouženě, byl o něco lepší. Nezbývá mi, než Vsetínu pogratulovat a popřát hodně štěstí do baráže.