čtvrtek 10. dubna 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

BRAVO! Berani sahají po roce opět po finále. Vicemistři potřetí vyhráli a mají mečbol!

Věřme, že tohle Čajánek a spol. už nepustí. Hokejisté PSG Zlín vyhráli pátý zápas semifinále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy na ledě Ocelářů Třinec 4:3 po prodloužení a pouhý jeden vyhraný zápas je dělí po roce od finálové účasti. Možná klíčový duel celé série byl přetahovanou o vedení, Zlínští dvakrát vedli, ale Oceláři vždy dokázali srovnat stav, přičemž jednou šli i do vedení. Rozhodující okamžik zápasu nastal v sedmé minutě prodloužení, Berani využili po úspěšné teči Kotvana přesilovku a vybojovali si v dramatické bitvě postupový mečbol do finále! Branky zaznamenali Antonín Honejsek, Marek Melenovský, Jiří Marušák a Oldrich Kotvan. Vlachova parta může o postupu do finále rozhodnout již v sobotu 12. dubna, kdy se hraje od 17:30 hodin na ZS Luďka Čajky ve Zlíně šestý duel. Předprodej vstupenek na tento důležitý zápas proběhne v pátek od 14 do 18 hodin v pokladnách zimního stadionu.

3:4p
(0:1, 2:0, 1:2 - 0:1)
Branky a nahrávky: 30. min V. Polák (Polanský), 34. D. Květoň (Martin Růžička, Hrňa), 47. Martin Růžička (Linhart, Rákos) - 14. Honejsek (Holík, Matějíček), 45. Melenovský (Řezníček, J. Ondráček), 46. Marušák (Leška, Köhler), 67. Kotvan (Leška, Balaštík). Rozhodčí: Fraňo, Pešina – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:2. Diváci: 5 032. Střely na branku: 36:26. Průběh utkání: 0:1,2:1, 2:3, 3:3, 3:4.

HC Oceláři Třinec: Hrubec - D. Nosek, Galvas, Trončinský, Linhart, Roth, Zíb -Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - D. Květoň, Rákos, Rufer - Matuš, Peterek, Hrňa. Trenéři: Kalous, Varaďa.

Berani Zlín: Kašík - Zámorský, Kotvan, Marušák, Horák, Matějíček, Řezníček - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - J. Ondráček, Melenovský, Kubiš - Okál, Holík, F. Čech. Trenéři: Rost. Vlach, Jurík, Hrazdira.

Třinec začal pátý duel semifinále play off aktivně, připravenost brankáře Kašíka vyzkoušel Květoň, následně z dorážky mířil vedle Rákos. Berani si zahráli v 5. minutě po faulu Rákose na Kubiše úvodní přesilovku. Na brankáře Hrubce vystřelil od modré čáry Kotvan a Marušák, nicméně Oceláři pozorně bránili a hosty nepustili do vážnější šance. Další minuty patřily Třinci, po zásahu Poláka se kutálel kotouč zlínským brankovištěm, tutovku Rákose bravurně zneškodnil Kašík, následně zlínský brankář předvedl ukázkový semafor po střele Orsavy. Ve 12. minutě se dopustil zbytečného útočného faulu Honejsek a nabídl Ocelářům početní výhodu. Domácí uzamkli Zlín v obranném pásmu, ale Berani hráli v defenzivě obětavě a ubránili. Zlín šel ve 14. minutě do vedení, po návratu z trestné lavice zůstal na útočné modré čáře osamocený Honejsek a vychutnal si ukázkovým forhendovým blafákem Hrubce. Hosté po vedoucím gólu ožili, slibnou šanci měl Veselý, nebezpečná byla i teč Honejska. Závěr první třetiny patřil Třinci. Hosté špatně vystřídali, ale na těsném vedení pro Zlín se nic nezměnilo.

Domácí otočili ve druhé třetině nepříznivý vývoj zápasu ve svůj prospěch, Zlín přiliš příležitostí ve druhé dvacetiminutovce směrem dopředu neměl. Oceláři srovnali krok v polovině záípasu, z rychlého brejku trefil Polanský tyč a odražený puk dopravil do odkryté sítě Polák. Třinec byl při chutí, střelu Adamského vyrazil se štěstím Kašík ramenem. Hosté poté přežili oslabení při vyloučení Kotvana, ale domácí dostali po dalším faulu Zlína výhodu, kterou využili. Při signalizovaném vyloučení vypálil Hrňa, Kašík kotouč vyrazil na hůl Květoně, který ho napálil do odkryté svatyně.

Berani začali třetí třetinu aktivně a dočkali se ve 45. minutě vyrovnání. Řezníčkova pumelice od modré čáry se odrazila od domácích hráčů a Melenovský kotouč pomocí nohou dopravil do odkryté brány. Sudí po konzultaci s videorozhodčím branku nakonec uznali. Třinečtí faulovali a hosté šli podruhé do vedení. Nejdříve Čajánek nedotáhl do úspěšného konce blafák, ale Marušák přesnou ránou od modré čáry překonal Hrubce. Za necelou minutu bylo opět srovnáno, Linhartovu střelu úspěšně tečoval před Kašíkem kanonýr Růžička. Zlínští ale v tento okamžik měi na ledě nepochopitelně pouze čtyři hráče. Třinečtí vysunuli obranu, začali napadat zlínskou rozehrávku, domácí se však příliš do šancí nedostávali. Oceláři nepotrestali ani Marušákův prohřešek a dvouminutovou výhodu. Domácí byli blízko k opětovnému vedení v 55. minutě, Rákos vytáhl z levého kruhu jedovatou střelu, kterou vytěsnil Kašík lapačkou na horní břevno. Berani měli v závěru základní hrací doby ideální možnost rozhodnout, neboť Trončinský hákoval Ondráčka. Zlín toho v přesilovce příliš nevymyslel a zápas dospěl do prodloužení.

Rozhodující okamžik přišel v nastaveném čase v 67. minutě. Třinec hrál v šesti hráčích a Berani deset vteřin před koncem přesilovku zasadili Ocelářům smrtící ránu. Střelu Lešky šikovně tečoval obránce Kotvan a puk se došoural za Hrubcova záda! Hokejisty PSG Zlín dělí jediný zápas od opětovného postupu do extraligového finále!

Nejlepší vyhodnocení hráči: David Květoň - Oldrich Kotvan.

Jiří Kalous (trenér HC Oceláři Třinec): "Výsledkem jsme zklamaní. Věděli jsme, že nás čeká další těžká bitva, a to se potvrdilo. Bohužel hrubá chyba v prodloužení nás stála vítězství. U špatných střídání se stávají hraniční situace, což ale nebyl tento případ. Jednalo se jednoznačně o hrubou chyba hráčů."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Zápas byl celých šedesát minut vyrovnaný. Vyztužili jsme ještě trochu více obranu a čekali jsme od domácích tlak. Ten ale nebyl takový jako v minulých zápasech, což byla voda na náš mlýn. Důležité bylo, že jsme vstřelili první gól. Znovu nám nevyšla druhá třetina, tentokrát jsme dostali jendva góly. Pak nám pomohlo, že jsme v třetí třetině v krátkém rozmezí dali dvě branky. V prodloužení to byl trochu šťastný gól. Přesilovku jsme ale odehráli dobře, domácí nevyhodili puk a v závěru už nemohli. Porazit třikrát za sebou tak silného soupeře jako je Třinec nám dodává sebevědomí."