neděle 13. října 2019 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani se ujali na ledě Litvínova vedení, ale poté inkasovali pět gólů

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v utkání 10. kola Tipsport extraligy na ledě týmu HC Verva Litvínov 1:5 a nebodovali třetí zápas v řadě. Zlín začal v souboji dvou nejhorších celků extraligy slibně, když šťastnou tečí otevřel ve 12. minutě zásluhou využité přesilovky střelecký účet. Poté však byli úspěšní v koncovce jen Severočeši, kteří obrátili duel třemi góly ve druhé třetině a v závěru přidali ještě dvě branky. Stínem utkání bylo zranění Rickarda Palmberga, švédský útočník byl po tvrdém zákroku odvezen z ledu na nosítkách. Berani soupeře opět přestříleli, na počet střel vyhráli 47:29, ale zůstali opět bez bodů. Jediný gól zaznamenal Pavel Sedláček. Zlín zůstává v tabulce na posledním místě. Nejbližší zápas hraje v neděli 20. října na ledě Hradce Králové.

10. kolo / neděle 13. 10. 2019 / 17:30
HC VERVA Litvínov Litvínov - Berani Zlín Zlín
5:1
(0:1, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 23. min Gerhát (J. Mikúš) 27. Jarůšek (Ščotka, J. Říha), 36. J. Říha (Gerhát), 44. M. Hanzl (Štich), 60. Ščotka (Myšák, J. Mikúš) - 12. P. Sedláček (Freibergs, Šlahař). Rozhodčí: Hejduk, Kova – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 8:4, navíc Jarůšek (Litvínov) na 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: bez. Diváci: 4 892. Střely na branku: 29:47. Zblokované střely: 4:16. Hity: 14:6. Vhazování: 41/75 (55%) - 34/75 (45%). Průběh utkání: 0:1, 5:1.

HC VERVA Litvínov: Janus – Kubát, Jánošík (A), Ščotka, J. Říha, L. Doudera, Štich – F. Lukeš, V. Hübl (A), L. Kašpar (C) – Petružálek, M. Hanzl, Jarůšek – Válek, Zygmunt, Jurčík – Gerhát, J. Mikúš, Myšák – Helt. Trenéři: Šlégr, Kotrla, Skuhrovec.

Berani Zlín: Čiliak - D. Nosek (A), Žižka (C), Ferenc, Freibergs, Gazda, Řezníček, Matyáš Hamrlík - J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš (A) - Šlahař, Palmberg, Fryšara - Dufek, Honejsek, Szturc - Š. Kratochvil, Popelka, Herman. Trenéři: Stavjaňa, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Po opatrném začátku prověřil gólmana Čiliaka ve 4. minutě Petružálek, ae zlínský brankář si se střelou poradil. Na druhé straně pálil Szturc z prostoru mezi kruhy, domácí strážce svatyně Janus se nenechal překvapit. Litvínov byl poté aktivnějším týmem, v 8. minutě se prodral do úniku Lukáš Doudera, ale na Čiliaka nevyzrál a poté Lukeš trefil ve vyložené šanci jen boční síťku. Berani hráli v 11. minutě po faulu Hübla úvodní přesilovou hru a za necelou minutu ji využili. Freibergs vyslal od modré čáry pumelici, kterou šikovně tečoval Pavel Sedláček na Janusova záda. Zlínští byli po vedoucím gólu při chuti, obránce Gazda mohl přidat druhý gól, jenže zakončení do bekhendu nebylo úspěšné. Zlín hrál v 15. minutě druhou početní výhodu, Berani uzamkli soupeře v obranné pásmu. Šlahař tečoval střelu Noska, ale Verva se v oslabení ubránila. Domácí zachránil od další branky Janus, když zlikvidoval střelu Noska po přihrávce Šlahaře zpoza brány.

Severočeši otočili na začátku druhé třetiny vývoj utkání ve svůj prospěch. Nejdříve vstřelil ve 23. minutě vyrovnávací gól Gerhát, který zůstal zcela osamocený před Čiliakem a mířil přesně bekhendem pod horní tyčku. Vedení na stranu hostů poté odmítli Dufek a Honejsek. Litvínov šel ve 27. minutě poprvé v utkání do vedení, když zpoza branky našel Ščotka nekrytého Jarůška, který prostřelil Čiliaka. Za polovinou zápasu se prodral do úniku Hübl, naštěstí pro hosty nebyl v zakončení úspěšný. Berani ve 32. minutě špatně vystřídali a pykali za šest hráčů na ledě. V oslabení se ubránili, když Čiliak vyrazil nebezpečnou ránu Jánošíka. Zlínští prahli po srovnání stavu, v další přesilovce hrozili především Freibergs a Pavel Sedláček. Verva se ubránila a hned šla do dvoubrankového náskoku. Bek Jiří Říha skočil na led z trestné lavice a nadvakrát v pádu překonal ve 36. minutě zlínského gólmana.

Litvínov na začátku třetí třetiny ještě navýšil své vedení. Ve 44. minutě tečoval střelu Šticha od modré čáry za Čiliakova záda Martin Hanzl. Berani nevyužili ani přesilovku pět na tři během 87 vteřina a poté zbytek pětiminutového trestu, když pod sprchy odešel předčasně Jarůšek. Navíc po tvrdém zákroku Kašpara byl u mantinelu zraněn švédský forvard Palmberg a z ledu byl odvezen na nosítkách. Verva kontrolovala vedení, které mohla ještě navýšit. Z brejku se neprosadil Martin Hanzl a v samostatném úniku Jurčík. Domácí zpečetili přesvědčivé tříbrankové vítězství v 60. minutě využitou přesilovkou. Střela Ščotky se odrazila od brusle Gazdy do hostující klece. Zlín prohrál již devátý zápas z jedenácti odehraných a zůstal potřetí v řadě bez bodů.

Nejlepší hráči: František Gerhát - David Nosek.

Radim Skuhrovec (asistent trenéra HC Verva Litvínov): "Pro nás to bylo velmi těžké utkání se šťastným koncem. Zápas se lámal nejen v první třetině, ale i během celého zápasu. I počet střel jasně hovoří pro soupeře. My jsme dnes byli trochu šťastnější a v oslabení ve třech se nám to podařilo sehrát. Zvítězili jsme, je to pro nás důležitý krok, ale jen dílčí. Čeká nás další těžké utkání a budeme se snažit za každou cenu bodovat a vyhrát."

Antonín Stavjaňa (hlavní trenér PSG Berani Zlín): „První třetina ukázala, proč jsme tam, kde jsme. Další dvě třetiny to jen potvrdily. V první třetině jsme měli velké množství šancí, kterými jsme měli domácí potrestat. Kdybychom dali pět gólů, tak by se nikdo z přítomných nedivil. V momentě, kdy domácí vyrovnali, jsme začali uvadat. V poslední třetině to byl zmar, hlavně přesilovka pět na tři. Hráči už neměli psychickou sílu se srovnat a odpovědnost přehazovali jeden na druhého."