neděle 31. ledna 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani statečně bojovali s lídrem extraligy, nakonec Spartě podlehli

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v utkání 41. kola Tipsport extraligy 2020/21 na domácím ledě s týmem HC Sparta Praha 2:4 a ani na čtvrtý pokus v letošní sezoně s Pražany nebodovali. Přitom Berani vstoupili do duelu úspěšně a již ve 4. minutě se ujali vedení. Jenže poté během 99 vteřin inkasovali tři slepené góly. Přesto ještě dali před první sirénou kontaktní gól. Sparta si výhru pohlídala ve třetí třetině, kdy přidala čtvrtý gól. Zápas nedochytal kvůli zranění Daniel Huf. Extraligovou premiéru si odbyl dvacetiletý brankář Michal Kořének, který pochytal celkem dvacet střel lídra extraligy. Branky zaznamenali Lukáš Vopelka a Jiří Karafiát. Zlín hraje v úterý 2. února v Hradci Králové.

41. kolo / neděle 31. 1. 2021 / 17:00
Berani Zlín Zlín - HC Sparta Praha Sparta
2:4
(2:3, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. min Vopelka (Fořt, Kubiš), 20. Karafiát (Gazda, J. Svoboda) - 10. M. Jandus (R. Horák), 11. A. Kudrna (D. Vitouch, Zikmund), 12. Tomášek (Rousek, O. Němec), 42. Pech (Buchtele, Říčka). Rozhodčí: Kika, Veselý – Brejcha, Frodl. Vyloučení: 1:0. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: bez. Střely na branku: 19:27. Zblokované střely: 7:16. Hity: 13:10. Vhazování: 24/62 (39%) - 38/62 (61%). Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4.

Berani Zlín: Huf (11. min Kořének) – Řezníček, Žižka (C), M. Novotný, D. Nosek (A), Suhrada, Gazda, Ferenc – Kubiš (A), Fořt, Vopelka – Okál, Fryšara, J. Svoboda – Sebera, P. Sedláček, Šlahař – Dufek, Karafiát, J. Ondráček. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

HC Sparta Praha: Salák – Jurčina (A), Tomáš Dvořák, Němeček, Košťálek, Polášek, O. Němec, M. Jandus – Řepík (C), R. Horák, Sobotka – Tomášek, M. Sukeľ, Rousek – Říčka, Pech (A), Buchtele – A. Kudrna, D. Vitouch, Zikmund. Trenéři: Jandač, M. Hořava, Přikryl.

První třetina

Zlínští hokejisté měli soupeři, co oplácet. Předchozí tři vzájemné duely v letošní sezoně vyhrála Sparta, zatímco Berani vyšli vždy bodově naprázdno. I přes negativní bilanci začali Źižka a spol. pěkně zostra a již ve 4. minutě otevřeli střelecký účet utkání. Sparťanský brankář Salák neudržel střelu Fořta, k vyraženému kotouči se dostal u levé tyčky Vopelka, který ho usměrnil do odkryté brány - 1:0. I přes rychlý gól byla aktivita na holích Pražanů a pomohla k tomu i úvodní přesilová hra po faulu Okála. Vteřinu před závěrem početní výhody se dostal za domácí obránce po ideální Horákově přihrávce bek Jandus a překonal gólmana Hufa - 1:1. Pro žlutomodré barvy pokračovaly černé okamžiky, přesně za minutu šli hosté poprvé po vedení. Po zaváhání ve zlínské defenzivě dorážel kotouč do prázdné svatyně Kudrna - 1:2. Pro Berany bylo ještě hůře, neboť Huf se při zákroku zranil a do brankoviště přišel benjamínek Kořének. Dvacetiletý debutant neměl úspěšný vstup do extraligy, neboť inkasoval hned z první střely. Zlínská obrana opět chybovala a Tomášek měl před sebou ve 12. minutě odkrytou bránu - 1:3. Domácí se před první sirénou zvedli a vstřelili kontaktní gól. Obránce Gazda se napřáhl za modrou čárou ke střele a vyražený kotouč se šťastně odrazil od Karafiáta do sparťanské klece - 2:3.

Druhá třetina

Prostřední perioda na rozdíl od úvodní příliš šancí nepřinesla. Pražané měli více ze hry, ale neprosadili se dále v koncovce. Nováček Kořének si připsal úspěšné zákroky, když zneškodnil střely Ondřeje Němce, Sukeľa a Tomáše Dvořáka. Na druhé straně Okál mířil ve 34. minutě jen do Saláka a vzápětí neuspěl po ráně z prostoru kruhu Jakub Svoboda. Obě mužstva předváděla bojovný výkon. Duel se vyznačoval řadou osobních soubojů v povoleném rozsahu, o čemž svědčí, že rozhodčí nevyloučili ve druhé dvacetiminutovce ani jednoho hráče.

Třetí třetina

Sparta získala zpět dvougólový náskok ve 42. minutě. Po přihrávce od Buchteleho se objevil před Kořénkem osamocený Pech, který prostřelil domácího nováčka na brankovišti přesnou střelou mezi betony - 2:4. Berani se nevzdali a stále prahli po zkorigování nepříznivého stavu. Před Salákem se ocitl ve 43. minutě osamocený Okál, ale skóre se nezměnilo ani po střelách Dufka a Gazdy. Zlínští již v závěru nenašli síly na kontaktní gól a Pražané dovedli utkání v poklidu do úspěšného konce. Bodovali již pojedenácté v řadě a upevnili si vedoucí pozici v extraligové tabulce.

Robert Svoboda (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Brzy jsme se dostali do vedení, což soupeře zaskočilo. Poté přišlo zbytečné vyloučení, které dalo Spartě možnost skórovat a ta ji využila. Zápas se hrál ve vysokém tempu a pro nás byl velmi důležitý druhý vstřelený gól, který náskok soupeře přibrzdil. Při respektu síly Sparty je výsledek přijatelný, i když jsme tam měli další příležitosti. Je důležité, že Michal Kořének těžkou situaci při zranění Dana Hufa zvládl. Není běžné, že byste měli zraněného prvního i druhého brankáře."

Josef Jandač (trenér HC Sparta Praha): "V první třetině jsme otočili jednogólové manko, když nám tam napadaly rychle tři góly. Přesto byla úvodní třetina z naší strany herně nejhorší, působili jsme až ospalým dojmem. Od druhé třetiny jsme se zlepšili a už to byl spíše boj. Zásluhou branky na 4:2 jsme se poté uklidnili a zápas jsme kontrolovali až do závěru. Vláďa Sobotka se zranil při jednom ze soubojů, měl rozříznutý krk, ale naštěstí rána nebyla hluboká. Lékař mu ránu zašil a je mimo ohrožení. Bohužel podobná zranění jsou velmi nepříjemná."