úterý 16. září 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani vedli na ledě nováčka z Olomouce již 2:0, nakonec odjeli s prohrou a bez bodového zisku

Hokejisté PSG Zlín prohráli ve 3. kole Tipsport extraligy na ledě nováčka HC Olomouc 2:3, i když ve 13. minutě úvodní třetiny vedli po gólech během 76 vteřin již dvoubrankovým náskokem. Poté však přesně mířili jen olomoučtí hokejisté, kteří ve druhé třetině otočili skóre ve svůj prospěch a cennou výhru uhájili až do závěrečné sirény. Zlín soupeře jasně přestřílel 38:23, nicméně nakonec odjel z Hané bez bodu. Branky zaznamenali Bedřich Köhler a Roman Vlach, zároveň Petr Leška si připsal šestistou nahrávku v nejvyšší soutěži v 1 099 odehraném utkání v extralize. Úřadující mistři zůstávají nadále bez bodového zisku. Tým PSG Zlín hraje v pátek 19. září doma s Libercem.

3. kolo / úterý 16. 9. 2014 / 18:00
HC Olomouc Olomouc - Berani Zlín Zlín
3:2
(1:2, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 17. Diviš (Skrbek, Hrňa), 36. Cibák (Majeský, Rác), 39. Laš (Matai) - 11. Köhler (Leška, Balaštík), 13. Roman Vlach (Ondráček, Valenta). Rozhodčí: Hribik, Hejduk - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. Diváci: 5 323. Střely na branku: 23:38. Průběh utkání: 0:2, 3:2.

HC Olomouc: Trvaj - Houdek, Skrbek, Staněk, Vyrúbalík, Majeský, Rašner, Škůrek - Hrňa, Patera, Diviš - Rác, Marosz, Cibák - Matai, Zuzin, Laš - Jergl, Kucharczyk, Buc. Trenéři: Fiala, Dopita.

Berani Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Řezníček, Žižka, Tesařík, Valenta - Balaštík, Leška, Köhler - Holík, Čajánek, O. Veselý - Ondráček, Roman Vlach, Kubiš - Okál, Fořt, Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Mistři ze Zlína v první třetině extraligového nováčka školili, nicméně dvougólový náskok neudrželi do první sirény. Berani mohli otevřít střelecký účet moravské bitvy již v úvodní minutě. Dorážka Köhlera doplachtila před odkrytou bránou jen na horní síť. Hosté pak čtyři minuty hráli v oslbení, když Řezníček vyfasoval dva menší trsty, ale Olomouc brankáře Kašíka vážněji neohrozila. V 7. minutě Okál najížděl sám na gólmana Trvaje, ale puk skončil pouze na tyčce a veterán v domácí kleci si poradil i s dorážkou Žižky. Hostům se naskytly dvě přesilovky v řadě. Při prohřešku Cibáka zasypali Trvaje sprškou střel, ale Olomouc udržela čisté konto. Největší šanci Veselého vykryl Trvaj zázračně ramenem. Udeřilo až po faulu Diviše, po přesné kombinaci eltitní řady Zlína skóroval v 11. minutě Köhler přesnou ránou pod víko. Zlín přidal za půldruhé minuty druhý gól, po přesné kombinaci se nemýlil Roman Vlach. Hosté měli v utání jasně navrch, třetí gól měl na hokejce při další přesilovce Holík, ale Trvaj šanci zneškodnil. Kohouti v závěru první části snížili, vyražený kotouč zametl v 17. minutě do hostující sítě Diviš.

Hosté se ubránili na začátku druhé třetiny oslabení, když na trestné lavici usedl Žižka za nedovolené bránění. Největší příležitost si vytvořil z prostoru pravého kruhu Cibák, ale Kašík byl na místě. Hra se poté více vyrovnala, Hanáci naráželi na propracovanou defenzívu mistrovského týmu. Utkání se hrálo se výborné atmosféře, Kohouti dávali o sobě stále hlasitěji vědet a viditelně postupem času ožili. Kapitán Patera těsně minul ve 32. minutě levou tyčku po ideální příhře od Buce. Zahrozil i Hrňa, ale domácí srovnali stav v 36. minutě. Olomouc využila bleskurychle přesilovku, když za 11 vteřin potrestal faul Romana Vlacha střelec Cibák. Slovenský útočník dorazil kotouč do odkryté brány po vyražené střele Kašíkem od Majeského. Domácí se dostali před druhou sirénou poprvé v utkání do vedení, když po rychlém ataku dvojice Matai, Laš překonal zlínského gólmana druhý jmenovaný.

Třetí třetina přinesla dramatické okamžiky. Nejdříve Kašík skvěle vytěsnil střelu Buce a poté Zlínští hráli minutu čtyři proti třem. Kohouti se ubránili a mohli těsný náskok navýšit, ale Diviš ve 47. minutě se slibné pozici trefil jen Kašíka. Čajánek a spol. poté nevyužili další přesilovky. Už při hře pět na pět lišák Tesařík tečoval kotouč do protipohybu Trvaje, ale olomoucký gólman si poradil. Nováček mohl přidat čtvrtý gól, ale skvělý zákrok Kašíkovy lapačky po střele Majeského uchránil hosty od další inkasované branky. V čase 58:56 minuty si vzal trenér Vlach oddechový čas, nicméně domácí cennou výhru nad mistrem uhájili.

Jiří Dopita (asistent trenéra HC Olomouc): "Úvodní třetina byla z naší strany špatná. Začala čtyřminutovou přesilovkou, ale nezahráli jsme ji dobře a byli v útlumu. Naštěstí jsme inkasovali jen dvakrát, protože Zlín mohl přidat další góly a mohlo být po zápase. Poté jsme se zvedli, začali bruslit a dali jsme hezký třetí gól. Ubránili jsme oslabení i tlaku soupeře v závěrečné třetině. Za výhru jsme samozřejmě moc rádi. Pokud budou hráči plnit taktické pokyny, můžeme hrát v dalších kolech s každým."

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): "Zápas jsme si prohráli v první třetině. Měli jsme vést 4:0, ale místo toho jsme inkasovali gól na 2:1. Bohužel jsme nedali šance, zatímco domácí ano. Zřejmě jsme se uspokojili po první třetině. V závěru utkání jsme měli spoustu šancí, ale neměli jsme štěstí. Porazil nás i druhý nováček, ale zatím to neřešíme. Na začátku sezony mají všichni dostatek síl, bruslí a bojují. Nepomohlo nám ani odložené utkání v Brně."