pátek 27. října 2017 | Zlin Press - Jakub Kudláč

Berani vybojovali na ledě brněnské Komety výhru v nájezdech

Hokejisté Aukro Berani Zlín v 17. kole Tipsport extraligy vybojovali cenné dvoubodové vítězství v samostatných nájezdech 3:2 na ledě úřadujícího mistra Komety Brno. Zlínští pokaždé vedli, Brňané však vždy v poslední minutě první a druhé třetiny dorovnali. Rozhodující samostatný nájezd proměnil Tomáš Fořt, který v utkání zaznamenal dvě branky. O jednu se postaral Antonín Honejsek. Další duel čeká Berany až v úterý, od 17:30 vyzvou v dohrávce 18. kola na domácím ledě Jihlavu.

17. kolo / pátek 27. 10. 2017 / 18:00
HC Kometa Brno Kometa Brno - Berani Zlín Zlín
2:3sn
(1:1, 1:1, 0:0 - 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 20. Zaťovič (M. Erat, Gulaši), 40. T. Svoboda (M. Erat, Krejčík) - 16. Fořt (Matějíček, Valenta), 32. Honejsek (Roberts Bukarts, Freibergs), rozhodující sam. nájezd Fořt. Rozhodčí: Kubičík, Šír - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: Bez. Diváci: 7700 (vyprodáno). Střely na branku: 34:30. Zblokované střely: 10:11. Hity: 11:6. Vhazování: 36:38. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.

HC Kometa Brno: Vejmelka - Štencel, Barinka, Krejčík, Gulaši, Bartejs, Malec - M. Erat, Nečas, Zaťovič - Vincour, L. Čermák, T. Svoboda - Mallet, J. Hruška, H. Zohorna - Haščák, V. Němec, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Haken.

Berani Zlín: Kašík - Ferenc, Freibergs, Matějíček, Valenta, Petran, Žižka, Gazda - Roberts Bukarts, D. Šťastný, Rihards Bukarts - J. Ondráček, Honejsek, Kubiš - Okál, P. Sedláček, Fořt - Popelka, Fryšara, Klhůfek. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík, Hrazdira.

Jako první mohli jít do vedení hosté, brejk obránce Valenty ale skončil u gólmana Vejmelky. Do tempa se dostali Brňané při vyloučení Popelky, Kašík ale nic vážnějšího řešit nemusel. Svou první početní výhodu nevyužili ani Berani, udeřili ale po ní. V 16. minutě se prokličkoval obranou soupeře Tomáš Fořt a našel mezírku mezi betony Vejmelky.

Závěr první třetiny byl dosti hektický. Krejčík našel před prázdnou brankou Tomáše Svobodu, toho ale perfektně vychytal Kašík. Rozhodčí vzápětí chtěl hostujícího brankáře vyloučit, po poradě se ale nevylučovalo, každopádně k nelibosti Zlína se vhazovalo v jeho obranné třetině. A toho Kometa zužitkovala. Erat našel před brankou Martina Zaťoviče, který prostřelil Kašíka.

V prostředním dějství byli o něco lepší Berani. Opticky soupeře přehrávali, obrovskou šanci měli například bratři Bukartsovi, Rihards ale nezvedl puk nad beton Vejmelky. Ve 32. minutě už ale Zlínští do vedení šli, a to když velmi rychle zužitkovali přesilovou hru. Střela Robertse Bukartse propadla až za Vejmelkova záda, kde byl se svou pohotovou dorážkou připraven Antonín Honejsek.

Kometa nehrála svůj hokej, obrovské chyby v defenzívě o dvě minuty později ale lotyšský bek Freibergs nevyužil. A tak přišlo vyrovnání opět v poslední minutě třetiny. Při vyloučení Ference nesedla Tomáši Svobody na kruhu střela, o to překvapivější ale měla parametry - 2:2.

Na začátku třetí části si domácí Kometa vytvořila obrovský tlak. Šance střídala šanci, ovšem oproti tomu dobrý zákrok Kašíka střídal ještě lepší. Berani se oklepali až pár minut před koncem, Fořt vystihl rozehrávku soupeře či později Kubiš našlápl, ani jeden ze zlínských útočníků ale zápas nerozhodl. A když se Berani ubránili nakonec i v oslabení tří proti čtyřem, šlo se do prodloužení.

Ani to však vítěze neurčilo, a to i proto, že David Šťastný svůj samostatný únik neproměnil. Dva body tak Zlín bral až po nájezdech, ve kterých uspěl Okál a vítězný pokus proměnil Tomáš Fořt. Kašík pustil pouze pokus Vincoura.

Samostatné nájezdy: I. série: Svoboda -, Okál +, II. série: Štencel -, Fořt +, III. série: Vincour +, Honejsek -, IV. série: Zaťovič -, Roberts Bukarts -, V. série: Nečas -, Ondráček -.

Petr Haken (asistent trenéra HC Kometa Brno): „Soupeři musíme pogratulovat, podal výborný výkon v obraně. Nás to stálo spoustu sil a je škoda, že jsme ve třetí třetině neproměnili šance po našem velkém tlaku, který gradoval. Asi bychom soupeře zlomili a bylo by po zápase. Nakonec se šlo až do nájezdů, ve kterých byli šťastnější hosté.“

Robert Svoboda (hlavní trenér Aukro Berani Zlín): „Bylo důležité, že jsme se dostali do vedení, což domácím nevyhovovalo. Mrzí nás vyrovnání na konci třetin. Nicméně ve třetí části měla Kometa velký tlak, který jsme nakonec ustáli. Musím pochválit celý tým za bojovnost a odhodlání.“