neděle 15. února 2015 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berany nezlomil ani třígólový náskok Sparty a nakonec dotáhli stíhací jízdu k bodu. Vítězná série ale končí

ČLÁNEK BYL AKTUALIZOVÁN O FOTOREPORTÁŽ Z UTKÁNÍ. Neuvěřitelných třináct gólů viděli diváci v nedělním odpoledni v pražských Holešovicích. Hokejisté PSG Zlín prohráli v utkání 47. kola Tipsport extraligy na ledě Sparty Praha 6:7 po prodloužení, i když v divokém zápase prohrávali 0:3 a 1:4. Čajánek a spol. se nevzdali a obětavým výkonem i zásluhou čtyř využitých přesilovek nakonec zvrátili nepříznivý vývoj. Ve druhé třetině viděli diváci gólovou smršť v podobě celkem osmi gólů, z toho se pětkrát radovali zlínští střelci! Utkání nakonec dospělo do prodloužení. V něm se hrálo jen třicet vteřin a bonusový bod získala Sparta. Branky zaznamenali Petr Čajánek 2, Zdeněk Okál, Petr Holík, Tomáš Žižka a Oldrich Kotvan. Vítězná série tříbodových výher Zlína v řadě se zastavila na šestém zářezu. Tým PSG Zlín hraje v pátek 20. února doma s Plzní, začátek v 18:20 hodin.

47. kolo / neděle 15. 2. 2015 / 15:00
HC Sparta Praha Sparta - Berani Zlín Zlín
7:6p
(2:0, 3:5, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 14. min Kumstát (Pech), 20. Sabolič (Buchtele, Piskáček), 21. Klimek (Forman, Pilař), 26. Pech (Pilař, Polášek), 36. Rolinek (Kumstát, Pech), 49. Rolinek, 61. Forman (Buchtele) - 24. Okál (Leška), 32. Čajánek (Žižka, Okál), 35. Čajánek (O. Veselý, Jakub Svoboda), 37. P. Holík (Roman Vlach), 38. Žižka (Matějíček, Jakub Svoboda), 53. Kotvan (Ondráček). Rozhodčí: Hribik, Roman Svoboda – Bláha, Špůr. Vyloučení: 9:7, navíc Žižka (Zlín) na 10 minut. Využití: 1:4. V oslabení: 1:0. Diváci: 6 396. Střely na branku: 41:35. Zblokované střely: 5:2. Hity: 21:13. Vhazování:42/84 (50%) - 42/84 /50%) . Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 4:3, 5:3, 5:5, 6:5, 6:6, 7:6.

HC Sparta Praha: F. Novotný (41. min Janus) – Pilař, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Piskáček, Barinka – Forman, J. Hlinka, Klimek – Sabolič, Buchtele, Vondrka – Kumstát, Pech, Rolinek – Volek, Přibyl, Dvořáček. Trenéři: Jandač, Moták.

Berani Zlín: Kašík – Marušák, Urbanec, Matějíček, Žižka, Kotvan, Řezníček, od 42. min navíc Stuchlík – Okál, Leška, Kubiš - Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý – P. Holík, Roman Vlach, Říčka – Ondráček, Fořt, Köhler. Trenéři Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Obě mužstva začala v pozvolném tempu, jako první vyzkoušel pozornost brankáře Kašíka domácí kapitán Rolinek. Oba týmy měly problémy se založením útoku a hra se vyznačovala z obou stran řadou nepřesností. Berani vsadili na poctivou defenzivu a Sparta se nemohla dostat do útočného pásma. Hosté si vypracovali první vážnější šanci v 6. minutě, když po křídle unikl Čajánek, ale brankář Novotný střelu vyrazil vyrážečkou. Šancí v první třetině bylo jako šafránu, po jedné ze zlínských kombinací zakončoval nepřesně Holík. Pražané dostali ve 13. minutě po faulu Romana Vlacha první přesilovku, kterou přesně na půlminutu využili. Kumstát doklepl do sítě předchozí střelu Pecha z prostoru mezi kruhy. Domácí mohli náskok zvýšit hned v další minutě, Kašík předvedl skvělý zákrok po střele Slovince Saboliče. Zlín se poté ubránil dalšímu oslabení a před první sirénou dostal možnost srovnat v početní výhodě. Jenže Sabolič utekl po levé straně a po parádní akci v oslabení překonal 24 vteřin před prvním odchodem do šaten Kašíka.

Sparta měla do druhé třetiny raketový vstup, po 47 vteřinách se protlačil z rohu kluziště Klimek a překonal zlínského gólmana. Zlín se vrátil zpět do zápasu zásluhou využité přesiliové hry. Na začátku 24. minuty Leška našel zpoza brány přesnou přihrávkou Okála, který ránou z první poprvé překonal Novotného. Sparta si vzala zpět tříbrankový náskok ve 26. minutě, při signalizované výhodě střílel z bezprostřední blízkosti přesně najetý Pech. Hosté se nevzdali ani za nepříznivého stavu, po rychlé kombinační akci se parádně trefil ve 32. minutě pod horní břevno Čajánek. Kontaktní gól měl na holi Ondráček, ale ve vyložené šanci selhal. Uspěl opět kapitán Čajánek, který ve 35. minutě vstřelil třetí gól hostů. První ránu Novotný ještě vyrazil, ale na dorážku už nereagoval. Gólová přestřelka pokračovala i nadále, dvoubrankový náskok pro domácí vrátil Rolinek, před Kašíkem udělal zasekávačku a zasunul kotouč do prázdné brány. Závěr druhé třetiny patřil Zlínu, který zásluhou dvou využitých přesilovek v řadě poprvé v zápase srovnal krok. Nejdříve Holík z prostoru mezi kruhy vyslal ve 37. minutě nechytatelnou střelu a o minutu posléze Žižka potrestal ránou od modré faul Mikuše. Diváci viděli ve druhé třetině neuvěřitelný počet osmi gólů, z toho pětkrát se radovali zlínští střelci!

Gólové hody ustaly ve třetí třetině. V závěru přesilovky ve 48. minutě spálil velkou šanci Rolinek. Sparťanský kapitán si vše vynahradil o minutu později, když prošel kolem Matějíčka a z bezprostřední blízkosti zamířil přesně pod horní břevno. Rušné okamžiky přinesla následující minuta, nejdříve Leška nepropasíroval kotouč za Januse, na druhé straně hrozil z brejku Pech. Berani odmítli šanci na vyrovnání v 52. minutě, Okál naskočil na led z trestné lavice, nicméně samostatný únik do úspěšného konce nedokončil. Berani opět srovnali v 53. minutě zásluhou další využité přesilovky, od modré čáry vyslal přesnou pumelici Kotvan a rána se zastavila až ve sparťanské síti. V závěru se obě mužstva soustředila na ofenzivu a utkání došlo do nastaveného času. V prodloužení se hrálo pouze třicet vteřin, střelu Buchteleho dorazil do sítě Forman. V divokém zápase nakonec Zlín bere po úspěšné stíhací jízdě bod.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Tomáš Rolinek - Petr Čajánek.

Josef Jandač (hlavní trenér HC Sparta Praha): „Byly to rozdílné dva poločasy. První byl z naší strany dobrý, ten druhý špatný, protože jsme si za jasného stavu nechali dát góly v oslabení, kdy jsme hráli špatně. Neřekl bych, že soupeř byl všude o krok později, má naopak nesmírnou sílu a hraje velmi organizovaně. Vyškrábali se z toho vstupu, který neměli dobrý, ale teď už hrají parádní a ten jejich účelný hokej. Bylo to bláznivé utkání. Tolik gólů v jednom zápase je hodně. Zaslouží to nějaký rozbor, ale myslím, že rozdílový bod máme zaslouženě.“

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Pokud na Spartě chcete pomýšlet na dobrý výsledek, tak musíte být v optimální formě. Na nás bylo, že po té dlouhé vítězné šňůře a po pátečním zápase jsme byli všude o krok později. Působili jsme horším dojmem, Sparta se zaslouženě dostala do vedení. Když to vypadalo, že utkání bude hotové, tak jsme šli na kontakt. Hráči tomu začali věřit. Myslím, že za druhou půlku jsme si bod zasloužili. Určitě jsme za něj rádi."