čtvrtek 12. března 2015 | Zlin Press - Roman Ordelt

Mistrovský PSG Zlín prohrál ve čtvrtfinále play off zápas číslo dva, Kometa srovnala krok

Hokejisté PSG Zlín podlehli ve druhém zápase čtvrtfinále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy na ledě Komety Brno 2:4. Druhou bitvu na moravském poli rozhodla ve vyprodané aréně třetí třetina a mohutný finiš domácích. Zlín dokázal v přesilovce srovnat stav, ale Kometa potrestala pětiminutový trest Zdeňka Okála gólem kanonýra Petra Tona. Poté přidala během jedenácti vteřin v 55. minutě dva góly a rozhodla o první výhře v sérii. Berani čtyři minuty před koncem pouze zkorigovali nepříznivý stav. Branky zaznamenali Jiří Marušák a Petr Holík. Série se přesouvá za nerozhodného stavu 1:1 ke dvěma zápasům do Zlína, třetí duel se hraje v neděli 15. března od 15:30 hodin na ZS Luďka Čajky.

ČF2 / čtvrtek 12. 3. 2015 / 18:00
HC Kometa Brno Kometa Brno - Berani Zlín Zlín
4:2
(0:0, 1:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 31. min Kuboš (V. Němec, Ton), 47. Ton (Kováčik, V. Němec), 55. V. Němec (Kováčik, J. Hruška), 55. Vondráček (Burian, Koreis) - 44. Marušák (Leška, Okál), 56. P. Holík (Roman Vlach, Žižka). Rozhodčí: Hribik, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7, navíc Okál (Zlín) na 5 minut a do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: bez. Diváci: 7 200 (vyprodáno). Střely na branku: 25:14. Zblokované střely: 10:13. Hity: 21:18. Vhazování: 38/75 (51%) - 37/75 (49%). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2.

HC Kometa Brno: Čiliak - Ptáček, Kováčik, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Malec - Ton, V. Němec, J. Hruška - Vondráček, Koreis, Burian - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal - Mrázek, L. Čermák, J. Káňa II. Trenéři: Kýhos, Pešout, Beran.

Berani Zlín: Štůrala - Valenta, Žižka, Marušák, O. Horák, Kotvan, Řezníček - Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Okál, Leška, Köhler - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Fořt, P. Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Druhý zápas čtvrtfinále play off začal v bouřlivé atmosféře. Zlínští hokejisté nastoupili k duelu v nezměněné sestavě, zatímco Kometa udělala jednu změnu, když mladého beka Vágnera nahradil Dujsík. Po chybě ve zlínské rozehrávce se prodral do šance Hruška, ale zlínská obrana vytěsnila kotouč do bezpečí. Domácí hráli ve 4. minutě úvodní přesilovou hru, ale Hruška nedosáhl na kotouč před prázdnou bránou. V 7. minutě spálil velkou šanci Burian, který netrefil odkrytou bránu. Na druhé straně se osmělil i Zlín, Jakub Svoboda mířil jen do lapačky gólmana Čiliaka. Berani zažili v 9. minutě krušní chvíle, kapitán Čermák nedokázal zasunout kotouč za ležícího Štůralu, vzápětí obránce Hanzík orazítkoval tyčku. Hosté dostali po podražení Vondráčka výhodu přesilové hry, ale k vážnější příležitosti se nedostali. Hrál se rychlý hokej na obou stranách s řadou osobních soubojů a diváci se v zaplněné hale rozhodně nenudili. V závěru první třetiny pálil při početní výhodě Hanzlík, Štůrala vyrazil střelu ramenem.

Hned v nástupu do druhé třetiny mohl uklidit kotouč do odkryté zlínské svatyně Němec, ale jeho slabá střela skončila na tyči. Brno zahájilo tlakem, střelu Kuboše od modré čáry srazili hostující beci. Ve 28. minutě se tlačil před Štůralu hbitý Vondráček a vynutil si faul. Nebezpečnou pumelici vyslal Kováčik a po kroščeku Kotvana byla domácí přesilovka zdvojnásobena v podobě 38 vteřin početní výhodu pět na tři. Té se Zlín ubránil, ale v klasické výhodě pět na čtyři inkasoval. Střelecký účet zápasu otevřel obránce Kuboš ve 31. minutě, který si najel před bránu a zakončoval do odkryté klece. Tlak Komety sílil, Zohorna i Koreis mířil těsně vedle, příležitost Buriana zlínský gólman zneškodnil. Stoprocentní šanci měl ve 34. minutě Němec, ale zamířil pouze do Štůraly. Obě mužstva poté nevyužila po jedné přesilovce, domácí mohli zvýšit jednobrankový náskok dokonce v oslabení, jenže Burin i Kuboš neuspěli.

Ve třetí třetině se roztrhl s brankami doslova pytel. Padlo celkem pět gólů, bohužel tři do sítě úřadujících mistrů. Berani vyrovnali zásluhou využité přesilovky ve 44. minutě. Z levé strany vypálil Marušák a kotouč nakonec skončil za Čiliakem. Rychlé útoky se střídaly na obou stranách. Důležitý okamžik pro vývoj zápasu nastal v 47. minutě, kdy po střetu Okála a Hrušky zůstal brněnský forvard ležet na ledě. Zlínský bojovník vyfasoval pětiminutový trest a odešel předčasně pod sprchy. Brno přesilovku rychle využilo, po 21 vteřinách se trefil kanonýr Ton z prostoru levého kruhu napálil do horního růžku. Tlak Komety narůstal a doslova noční můrou se stala 55. minuta. Zlín inkasoval během 12 vteřin hned dvakrát!Nejdříve rýnu Kováčika usměrnil mezi Štůralovy betony Němec, vzápětí Vondráček procedil kotouč do sítě. z těžkého úhlu. Berani zkorigovali nepříznivý stav po šťastném gólu Holíka v 57. minutě. Kotouč zůstal mezi Čiliakovými betony a odtud si ho postrčil za brankovou čáru. Čajánek a spol. sáhli téměř dvě minuty před koncem k power play, ale skóre se už nezměnilo. Brno uhájilo dvoubrankové vítězství a radovalo se z první výhry v sérii.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Vojtěch Němec - Jiří Marušák.

Vladimír Kýhos (hlavní trenér HC Kometa Brno): "„Chtěl bych pochválit hráče, protože se v dnešním zápase vyrovnali s velkým tlakem, který nastane, když prohrajete první domácí zápas v play off. Všechno to ale ustáli výborně, spadlo z nich napětí a nervozita. Byli jsme ta stará Kometa, co se týká pohybu a dohrávání soupeře a přineslo nám to úspěch.“

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): "Zhodnotil bych to stručně, do Brna jsme přijeli získat jedno utkání, což se nám podařilo. Jsme spokojeni, nečekali jsme, že proti Brnu vyhrajeme 4:0. Série se nyní přesouvá do Zlína a průběh bude celkově vyrovnaný. Musíme být trpěliví. Zákrok i vyloučení Okála posoudím, až se podíváme na video a potom uvidíme. Nebudu dávat deset tisíc do kasy, takže se k tomu nyní nebudu vyjadřovat.“