pátek 31. ledna 2020 | Zlin Press - Roman Ordelt

Moravské derby rozhodla první třetina, Berani bez bodů

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v utkání 42. kola Tipsport extraligy 2019/2020 na ledě týmu HC Olomouc 1:3. Zatímco předchozí duel moravských rivalů a sousedů v tabulce nabídl na zlínském ledě čtrnáct branek, tentokrát viděli diváci jen čtyři přesné zásahy. Olomouc rozhodla o výhře v závěru první třetiny dvěma brankami. Berani dali v 56. minutě kontaktní gól, ale Kohouti zpečetili tříbodovou výhru gólem do prázdné brány při neúspěšné power play hostů. Žižka a spol. prohráli počtvrté z posledních pěti utkání a Hanáci se bodově dotáhli na Zlín. Jedinou branku zaznamenal Jan Dufek. Zlín hraje v neděli 2. února doma s Plzní, začátek v 15:30 hodin.

42. kolo / pátek 31. 1. 2020 / 18:00
HC Olomouc Olomouc - Berani Zlín Zlín
3:1
(2:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 15. min Irgl (Ondrušek, Dujsík), 20. Nahodil (Klimek), 57. Kolouch (Irgl) - 56. Dufek (Claireaux). Rozhodčí: Pražák, Obadal – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:4. Využití: bez. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 528. Střely na branku: 32:35. Zblokované střely: 13:5. Hity: 9:6. Vhazování: 19:30. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

HC Olomouc: Konrád - Valenta, Švrček, Dujsík, Ondrušek (A), Jaroměřský, Vyrůbalík (C) - P. Musil, Nahodil, Klimek - Irgl, J. Káňa, Burian - Olesz, J. Knotek (A), Ostřížek - Kořenek, Kolouch, Vodný. Trenéři: Moták, Tomajko, Littner.

Berani Zlín: Kašík - D. Nosek (A), Žižka (C), Ferenc, Freibergs, Řezníček, M. Novotný, Gazda - Dufek, Claireaux, Herman - Šlahař, Fryšara, Okál - J. Ondráček, Fořt, Kubiš (A) - Š. Kratochvil, P. Sedláček, Popelka. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

V sestavě Beranů scházeli nejproduktivnější útočník Honejsek (porod) a zkušený forvard Köhler (nemoc), ale po zranění ruky se vrátil obránce Daniel Gazda. Hned v úvodní minutě jel po chybné zlínské rozehrávce sám na brankáře Kašíka domácí Musil, ale v koncovce neuspěl. Kohouti začali aktivně, Burian z prostoru pravého kruhu mířil vedle. Domácí hráli po faulu kapitána Žižky úvodní přesilovou hru, naštěstí pro hosty se Hanáci k vážnější šanci nedostali. Početní výhoda se naskytla i Zlínu, po skvělé kombinaci se zakvěl domácí brankář Konrád, který vyrázil v 9. minutě ránu Hermana z voleje. Berani byli blízko vedení v polovině úvodní třetiny, Konrád neudržel jedovatou střelu Fořta a klouzající kotouč před brankovou čárou odpálil do bezpečí Švrček. Rušno bylo i před Kašíkem, když Irgl po objetí brány v 11. minutě nezasunul kotouč do sítě a z následné skrumáže Burian trefil jen zlínského gólmana. Berani poté nevyužili další přesilovku a závěr třetiny byl zcela v režii Mory. Střelecký účet otevřel v 15. minutě po ukázkové souhře Irgl, když po tvrdé ráně z voleje s pomocí tyčky překonal Kašíka. Podruhé se domácí radovali krátce před první sirénou, gól vypracoval neúnavný Klimek a po jeho přihrávce mířil přesně Nahodil.

Zlínští začali druhou třetinu náporem, kontaktní gól měli na hokejkách Dufek a Šimon Kratochvil, jenže Konrád předvedl skvělé zákroky a držel stále čisté konto. Hostující aktivitu zbrzdil faul Sedláčka a v přesilovce si Olomouc vytvořila velký tlak. V největší šanci minul bránu Kolouch. Diváky poté rozehřála bitka před Kašíkem, po které odešli za katr rohovníci Irgl a Kubiš. Na ledě se začalo jiskřit, domácí tlak sílil a před Kašíkem neuspěli Káňa a Klimek. Strážce zlínské svatyně držel akcie Beranů nad vodou, po šanci Kořenka ukryl efektivně kotouč do lapačky. Kohouti další gól ve druhé třetině nepřidali, neboť Irgl v početní výhodě přestřelil.

Olomouc zvládla na začátku třetí třetiny oslabení a poté nepouštěla Berany na dostřel své brány. Zlínští zvýšili důraz v osobních soubojích, ale domácí se soustředili na bezchybnou defenzivu a hra se odehrávala převážně ve středním pásmu. Berani se přece jen dočkali kontaktního gólu v 56. minutě. Po nahození Claireauxe od modré čáry překonal Konráda nadvakrát po dorážce Dufek. Hosté sáhli k power play, ale Kohouti dali gól do prázdné brány. Irgl vypíchl kotouč a přihrál ho na hůl Koloucha, který přidal pojistku na tříbodovou výhru Olomouce.

Nejlepší hráči: Lukáš Nahodil - Libor Kašík.

Jan Tomajko (hlavní trenér HC Olomouc): "Jsme rádi za tři body, protože nám nevyšel předchozí domácí zápas s Vítkovicemi. V první třetině jsme začali o hodně lépe a za vedení 2:0 jsme se uklidnili. Vytvořili jsme si poté i šance a byla škoda, že jsme nešli do většího náskoku. Zlín si vytvořil rovněž příležitosti. Byl to vyrovnaný zápas až do konce. Gól soupeře nás v závěru trochu zabrzdil a ještě jsme se klepali o vítězství."

Robert Svoboda (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Hra z naší strany nebyla špatná, ale trápíme se v koncovce. Minulý zápas jsme nedali ani jeden gól a dnes pouze jeden. Chybí nám důraz na bránu a více se rvát o výsledek. Trochu jsme podlehli iluzi, že budeme hrát jiný hokejíček. Stojí to spoustu sil a bodový zisk nemáme žádný. Nebyli jsme horším týmem, ale v produktivitě ano. Mrzí nás, že takovým způsobem ztrácíme body."