neděle 01. února 2015 | Zlin Press - Roman Ordelt

Tým PSG Zlín se veze na vítězné vlně! Tři góly během tří minut srazily Vítkovice do kolen

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v utkání 44. kola Tipsport extraligy nad Vítkovicemi 5:2, připsali si dalši tři veledůležité body a zvítězili počtvrté v řadě. Ostravané držely se Zlínem krok jen do druhé třetiny. Poté mistrovský Zlín potrestal na začátku třetí části pětiminutovou přesilovku dvěma góly a rozhodl o další výhře. Berani vstřelili během necelých tří minut tři rychlé góly, na které již hosté nenašli odpověď. Týden pravdy se soupeři kolem sebe zvládli Zlínští na výbornou, neboť vytěžili maximální počet bodů! Branky zaznamenali Ondřej Veselý, Robert Říčka, Aleš Holík, Roman Vlach a Zdeněk Okál. Čajánek a spol. postoupili v tabulce již na osmé místo. Extraliga má nyní devítidenní reprezentační přestávku, další kolo se hraje až ve středu 11. února.

44. kolo / neděle 1. 2. 2015 / 15:30
Berani Zlín Zlín - HC Vítkovice Ridera Vítkovice
5:2
(1:0, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 5. min O. Veselý (Čajánek, Jakub Svoboda), 28. Říčka (Roman Vlach, Matějíček), 41. Aleš Holík (Matějíček, Jakub Svoboda), 42. Roman Vlach (Valenta, Petr Holík), 44. Okál (Leška) - 33. M. Hlinka (Stehlík, Olesz), 36. Roman (Dlapa, Zíb). Rozhodčí: Fraňo, Wagner - Gerát, Hynek. Vyloučení: 8:6, navíc Dlapa (Vítkovice) na 5 minut a do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: bez. Diváci: 4 950. Střely na branku: 23:25. Zblokované střely: 15:14. Hity: 11:4. Vhazování: 31/68 (46%) - 37/68 (54%). Průběh utkání: 2:0, 2:2, 5:2.

Berani Zlín: Štůrala - Matějíček, Žižka, Aleš Holík, Urbanec, Valenta, Řezníček - Okál, Leška, F. Čech - Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Petr Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Šťastný, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

HC Vítkovice Ridera: Dolejš - Kovář, Stehlík, Zíb, Dlapa, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor - Jan Káňa I., M. Hlinka, Olesz - Huna, Roman, Svačina - Tomáš Svoboda, Burger, E. Němec - Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Svozil, Petr, Prusek.

V sestavě Zlína chyběl vedle distancovaného gólmana Kašíka i zraněný obránce Marušák, jehož místo zaujal Aleš Holík z prvoligového Šumperku. Od úvodního vhazování se hrál hokej v rychlém tempu a nasazení. Hned ve 2. minutě měli hosté velkou šanci, gólman Štůrala zneškodnil dorážku Huny po předchozí střele Svačiny. Berani šli do vedení již v 5. minutě, kapitán Čajánek ideální přihrávkou zpoza branky našel najíždějícího Veselého, na něhož zívala u levé tyčky odkrytá svatyně. Domácí měli ve 12. minutě velké štěstí, v přesilovce Tomáš Svoboda dorážel kotouč do odkryté brány, ale Štůrala se stačil v poslední chvíli přemístit. Dvougólový náskok pro Zlín odmítl Kubiš, který po kličce před brankářem hostů Dolejšem neusměrnil kotouč do sítě. Náplastí pro domácí byla alespoň přesilová hra, která byla v závěru zvýhodněna na 24 vteřin trvající výhodu pět na tři. Střelu Jakuba Svobody z levé strany Dolejš vyrazil, vítkovický brankář vyrazil i pumelici Žižky.

Vítkovice měly na začátku druhé třetiny výhodu přesilovky po faulu Říčku. Štůrala v závěru úspěšně zneškodnil střelu Romana a Huny. Při hře v rovnovážném počtu hráčů zahrozili hosté, skvělý zákrok předvedl Štůrala, který zlikvidoval ve 25. minutě velkou šanci Kucsery, následně Jan Káňa netrefil branku. Narůstající tlak Vítkovic zbrzdilo sekání Olesze, Zlín v přesilovce příliš nehrozil, střela Matějíčka byla zblokována. Už v pěti hráčích na ledě nebezpečně vystřelil Petr Holík. Ve 28. minutě šli domácí do dvougólového vedení, z levého kruhu se přesně trefil Říčka a zaznamenal desátý gól v sezoně. Ostravané se nevzdali, nicméně střelci hostů si vylámali zuby na bezchybném Štůralovi. V koncovce neuspěli Kovář, Vandas i Tomáš Svoboda. Hosté se dočkali kontaktního gólu ve 33. minutě, když Stehlíkovu střelu od modré čáry úspěšně tečoval Hlinka. Ve 36. minutě již blo vyrovnáno. Faul Čajánka potrestal Roman, který v přesilovce zamířil z prostoru pravého kruhu přesně pod horní víko. Závěr třetiny byl hodně nervózní především fauly ze strany hostů. Dlapa neudržel nervy na uzdě a vyfasoval trest do konce utkání, navíc na trestné pykali Němec a Savačina. Domácí promarnili ještě do druhé sirény dlouhou přesilovku pět na tři v trvání dvou minut, neboť ji sehráli hodně bídně!

Dvojnásobná přesilovka Zlína pokračovala i ve třetí třetině. Čtyři vteřiny před návratem Svačiny na led propálil Dolejše přesnou ránou z mezikruží obránce Aleš Holík a zaznamenal premiérový gól v extralize. Berani potrestali i pětiminutový trest Dlapy, vítkovický gólman vyrazil střelu Valentu a volný Roman Vlach usměrnil bekhendem kotouč ve 42. minutě do sítě. Snový úvod pro Zlín ještě nekončil, za další dvě minuty zužitkoval Leškovu nahrávku Oká l a zlínské ochozy jásaly popáté. Vítkovice hrály poté dvě přesilové hry v řadě, nicméně na Štůralu nevyzrály. Roman nezkrotil poskakující kotouč, Němec pměl před sebou prázdnou bránu, ale nedosáhl na kotouč. Čajánek a spol. přečkali všechna oslabení bez újmy na skóre a důležitý zápas dovedli s přehledem do vítězného konce.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Aleš Holík - Ondřej Roman.

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Do prvního gólu bylo utkání vyrovnané. Měli lepší pohyb, byli jsme důraznější v soubojích a vytvářeli jsme si více gólových příležitostí. Za stavu 2:2 se utkání vrátilo v podstatě zpět, a kdyby Vítkovice daly gól, měli bychom to strašně těžké. Pomohla nám přestávka mezi druhou a třetí třetinou, kdy jsme hráli dlouhou přesilovku. Na konci druhé části jsme ji odehráli špatně. Poté jsme zápas zlomili třemi góly a od stavu 5:2 se zápas jen dohrával.“

Jakub Petr (trenér HC Vítkovice Steel): „Měli jsme špatný vstup do zápasu a celkově nás Zlín v první třetině přehrával, na naší straně byl špatný pohyb. Další zlomový moment byl ve druhé třetině, kdy byl Zlín ze začátku lepší, ale nám se povedlo dostat do hry. Za stavu 2:2 tam bylo pár klíčových okamžiků, kdy jsme domácí zaskočili. Je ale těžké hrát tak dlouho oslabení proti týmu, jako je Zlín. Domácí se o přestávce na přesilovku připravili a rozhodli zápas.“