pondělí 23. června 2014 | Vojtěch Jurák

Mladí by měli dostat příležitost v Lize mistrů, myslí si Radek Pšurný, trenér juniorů

Příprava zlínských juniorů je již v plném proudu a kromě letního drilu si mužstvo zvyká i na několik novinek, které s sebou přináší další sezona. Především je to nové trenérské vedení. Na lavičku týmu se postavili Radek Pšurný a Jiří Suhrada, kteří ještě v minulém roce koučovali mladší dorost. Kromě toho se junioři musí vypořádat s dřívějším startem extraligy a někteří hráči by se mohli objevit také v zápasech nově vzniklé Ligy mistrů.

Jaká je náplň letní přípravy juniorů? Jakým způsobem s mužstvem trénujete?

Naše letní příprava je rovnoměrně rozložená, během týdne máme celkem osm tréninků - tři v posilovně, dva v tělocvičně a jednou až dvakrát do týdne chodíme do fitcentra na Růmech, kde se věnujeme spinningu nebo fitboxu.

V pondělí, ve středu a v pátek trénujeme dvoufázově. Objem kondiční přípravy je rozdělen dle doporučené svazové metodiky tak, abychom trénovali každý den něco jiného, střídali aktivity a zapojovali hodně svalových skupin. Velkou pozornost věnujeme zejména posilování dolních končetin.

Bohužel se nám z důvodu školních povinností hráčů nepovedlo absolvovat letní soustředění, což mne mrzí. Zkusíme se proto příští rok podívat po jiném vhodnějším termínu.

Probíhá zatím příprava podle plánů? Můžete s ní být spokojený?

Probíhá podle plánů, hráči trénují v rámci svých možností. Myslím, že mužstvo má stále ještě rezervy a že by mohlo mít lepší kondici. Tu ale budeme s probíhající přípravou ještě nabírat. Absolvovali jsme nedávno testy kondiční připravenosti, které vyhodnotíme a porovnáme s loňskými výsledky nebo s průměry celé republiky. Uvidíme, jak dopadneme.

V čem se nejvýrazněji liší junioři od mladšího dorostu?

Rozdíl je obrovský, a to zejména v síle a kondici hráčů, která je dána jejich vývojem, růstem a věkem. V mladším dorostu kluci přecházejí na silovější a podstatně náročnější typ letní přípravy oproti žákovským kategoriím a chvilku jim trvá, než si na tento trend zvyknou. Naopak junioři jsou s ním už srovnaní, takže se může zapracovat na hrubé kondiční přípravě. Dá se to říct i tak, že teď už hráče nešetříme.

V čem vidíte přínos Ligy mistrů, nového hokejového projektu? Můžou zde dostat mladí více prostoru?

Rozhodně můžou, měli by. Problém je v tom, že soutěž juniorů začíná nezvykle brzy – už 18. srpna. Některé termíny mistrovských utkání kolidují se zápasy Ligy mistrů. Bude to otázka priority klubu, jak se přihlédne ke startu mladých hráčů v této soutěži. Já proti tomu nejsem, ale myslím, že mistrovská utkání juniorů jsou přednější. Rozhodně však zastávám názor, že by měli v Lize mistrů dostat příležitost.

Vnímáte obecně brzký začátek juniorské extraligy spíše jako výhodu nebo jako nevýhodu?

Vnímám to negativně. Nějaké připomínky k tomu samozřejmě byly. Osobně si myslím, že první čtyři kola, která se odehrají v osmi dnech a po kterých nastane reprezentační pauza, se mohla rozmělnit do průběhu sezony tak, že bychom je odehráli některá pondělí. Soutěži by to určitě nevadilo a zároveň bychom mohli začít tradičně na začátku září. Je dost možné, že 18. srpna budou venku čtyřicetistupňové teploty a my budeme hrát mistrovské utkání.

Jaký je váš názor na pravidlo o začleňování juniorů do seniorských mužstev?

Svaz nakonec nastavil pravidlo jako doporučené. Dnes se všechny kluby zařídily tak, že hrají na šest beků. V klubu vesměs zastáváme názor, že pokud má hráč výkonost a vybojuje si místo v extraligovém týmu, měl by tam být. Naopak když připravený není, v mužstvu by být neměl. Extraligu by totiž měli hrát naši nejlepší hokejisté.

Jaká je podle Vás nejlepší cesta pro mladého hráče, aby se prosadil mezi dospělými?

Je třeba jít postupnými kroky, i když jsou samozřejmě také hráči, kteří mohou hrát hned. Žádný z těch, kdo pravidelně sezonu nebo dvě působili v první lize, neudělal špatně. Pak už je to otázka individuální kvality, zda může hokejista naskočit a okamžitě hrát extraligu, nebo se ještě musí obehrát v nižší soutěži.