pátek 12. května 2023 | Redakce

Z myšlenky konceptu Akademie jsem nadšený, říká nový trenér juniorky Jan Srdínko

Mládežnická sekce zlínského hokejového klubu po skončení uplynulé sezóny představila řadu novinek a nových tváří. Jednou z nich je i nový kouč juniorského výběru Jan Srdínko, který ve svém prvním rozhovoru po nástupu do funkce popisuje počáteční dojmy a odkrývá plány do budoucna.

Jak se zrodil váš přesun na trenérskou štaci ke zlínské juniorce?

V závěru sezóny jsem ze Zlína dostal nabídku, která mě zaujala. Posledních deset let jsem byl u seniorského hokeje a cítil jsem, že bych chtěl zkusit něco nového. Juniorská extraliga je dospělému hokeji nejblíž, soutěž se navíc podle mě za poslední roky zkvalitnila, takže jsem za tuto roli rád.

Co říkáte na rozšíření soutěže, ke kterému před nadcházející sezónou došlo?

Z mé pozice se to těžko hodnotí. Když se extraliga zúžila tak došlo ke zkvalitnění nejen v ní, ale také ve druhé nejvyšší soutěži, kde jsem vypomáhal u juniorky Vsetína. Byl jsem mile překvapený, spousta zápasů měla velice slušnou úroveň. Co přinese opětovné rozšíření teprve uvidíme.

Ve Zlíně nyní v juniorské kategorii vzniká vedle extraligového týmu také B-tým. Je to velká výhoda, co se týče šířky kádru?

Když mi Honza Pravda se Zdeňkem Sedlákem představili tento program, tak jsem byl nadšený. Jeho pointa je skvělá, už chybí jen to, aby B-týmy hrály kvalitnější soutěže, v ideálním případě Ligu juniorů. Věříme, že se to podaří a v budoucnu tak budeme mít týmy v obou nejvyšších soutěžích. Líbí se mi myšlenka široké základny a postupného zkvalitňování až směrem k juniorce, která je v mládežnickém hokeji tou nejvyšší úrovní. Na papíře to vypadá skvěle, je kolem toho spousta práce, ale všichni v klubu dělají maximum pro to, aby to fungovalo.

U obou juniorských týmů bude asistentem trenéra Martin Hamrlík. Bude právě on tím pomyslným spojovacím článkem?

Určitě ano, jsme v kontaktu se všemi trenéry týmů z Akademie. Chceme mít perfektní přehled o všech hráčích. Budeme se bavit o jejich výkonnosti v trénincích i v zápasech, abychom přesně věděli, které hráče ve kterém týmu budeme chtít používat.

Je právě tato konkurence to, co českému hokeji obecně chybí?

Dá se to tak říct, na druhou stranu pořád musíme brát v úvahu, že B-týmy budou o dvě úrovně níž. Nicméně je to velká devíza celého klubu, že i klukům hrajícím regionální ligu nabídne možnost kvalitní přípravy a bude pak už záležet jen na nich, kam se posunou. Výhodou to bude hlavně pro hráče působící v dané kategorii prvním rokem.

Juniorka a obecně celá Akademie je dodavatelem hráčů pro seniorský A-tým. Jak budete mít nastavenou spolupráci s jeho realizačním týmem v čele s Milošem Říhou?

S Milošem jsme v úzkém kontaktu, řešíme spolu spoustu hráčů. Je to pro nás priorita, aby si co nejvíce kluků z Akademie zahrálo Chance ligu dospělých, což se mnohým z nich povedlo už v minulé sezóně. Ten potenciál tam tedy rozhodně je. Záležet tak bude už jen na hráčích samotných, aby byli trpěliví a poctivě na sobě pracovali, protože ta šance může přijít v průběhu sezóny prakticky kdykoliv. Kluci, kteří jsou na hraně mezi juniorským a seniorským hokejem musí jen vydržet, nikdo samozřejmě nepřeje nikomu z A-týmu žádné zranění ani nic podobného, nicméně je to sport a takové věci se stávají. Právě to pak může pro tyto kluky být příležitostí se porvat o svoji šanci.

Budete mít snahu sjednotit i herní styly tak, aby na sebe navazovaly?

Určitě se o těchto věcech budeme bavit. Chceme, aby kluci, kteří pak půjdou do A-týmu věděli co mají hrát a těch podobností tam bylo co nejvíc. S Milošem jsem v minulosti trénoval a na většině věcí týkajících se taktiky a tréninkových procesů jsme se shodovali, takže v tom nevidím žádný problém.