úterý 13. srpna 2013 | Tomáš Melzer

Teplotní rekordy v minulém týdnu ovlivnily hráče i fanoušky PSG Zlín

Tropická vedra v minulém týdnu ovlivňovala snad všechna sportovní odvětví v České republice, nejinak tomu bylo i v případě extraligových hokejistů PSG Zlín. Zároveň však přidělala starosti zaměstnancům Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně, kteří měli v době, kdy padaly teplotní rekordy připravit podmínky pro ryze zimní sport. Jaká úskalí skýtá takový úkol, si přečtěte v rozhovoru s ředitelem zimních stadionů Davidem Navrátilem.

- V minulém týdnu padaly teplotní rekordy, jak tropické počasí ovlivňuje výrobu ledu?

"Značně. Největší problém jsme měli s vychlazením vody, která se používá pro chlazení kompresorů a čpavku. Omezovaly nás taktéž vysoké teploty oleje v kompresoru a teploty čpavku na výtlaku, to způsobovalo odstavení strojovny na maximální hodnoty. Laicky řečeno se nám vše přehřívalo."

- V tomto týdnu přišlo ochlazení, jak toto pomohlo s výrobou ledu? Je poznat razantní rozdíl?

"Snížení venkovních teplot nám jednoznačně pomohlo, bylo možné chod strojovny uvézt do běžného provozu a vychladit vnitřní prostor zimního stadionu Luďka Čajky. Poté byl zahájen běžný provoz."

- Proč se první přípravné utkání se Skalicí odehrálo na PSG aréně, bylo to nezbytné? 

"Neměli jsme jiné východisko, tento krok jsme dlouze zvažovali jednak s ohledem na fanoušky ale i hráče obou mužstev. Největší problém jsme měli s vysokou teplotou na ZSLČ, která nedovolovala zamrznutí vody po úpravě ledu. Led jsme mrazili na mínus jedenácti stupních Celsia (čidlo teploty je umístěno v betonové desce hřiště), avšak po úpravě ledu voda zamrzala téměř hodinu, tak dlouhá by musela být i přestávka v utkání. Mrzí nás to hlavně kvůli fanouškům, že jsme museli utkání přesunout na PSG arénu, ale byla to objektivní příčina. Pevně věříme, že to naši věrní fanoušci pochopí. Zároveň chci poděkovat strojníkům zimního stadionu, kteří se čtyřiadvacet hodin denně drželi v extrémních podmínkách strojovnu v chodu a umožnili provoz v chodu."

- V čem je PSG aréna odlišná, že se v ní mohl hrát?

"Je menší, zaizolovaná, tudíž se vnitřní prostor rychleji vychladí. Tím jsou jednodušší podmínky pro úpravu ledu."

- Jak se led vyrábí?

"Výroba ledové plochy je pro každý zimní stadion odlišná. Začne se podchlazováním ledové plochy, led začínáme stříkat při mínus šesti stupních Celsia. Na PSG aréně se při dvou centimetrech ledu se malují čáry a kruhy, následně se nastříkají další 3 centimetry ledu. Na ZSLČ je postup odlišný o malování reklam, které se malují před začátkem Tipsport extraligy."