čtvrtek 10. října 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Představujeme dalšího soupeře na domácím ledě - HC Škoda Plzeň

Úřadující mistr Škoda Plzeň bude dalším soupeřem zlínských Beranů na domácím ledě. Dojde k repríze jarního finále loňského ročníku Tipsport extraligy. Hokejisté Plzně si dávají za základní cíl v sezoně po svém premiérovém triumfu v extralize postup do play off. Po jeho splnění by rádi útočili na obhajobu titulu. Indiáni se musejí vyrovnat především s odchodem ofenzivního lídra Jana Kováře do Magnitogorsku. Na druhou stranu se vrátil do Plzně "bouřlivák" Radek Duda. Mistry nadále vede trenérská dvojice Milan Razým, Michal Straka, obránce má na starosti Jaroslav Špaček.

HC ŠKODA PLZEŇ-INFORMACE O KLUBU

ROK ZALOŽENÍ:1929 jako odbor ledního hokeje při Viktorii Plzeň
ZMĚNY NÁZVU:1948 – Sokol Plzeň, 1952 – Leninovy závody, 1952 – Spartak Plzeň, 1965 – Škoda Plzeň, 1994 – Interconex Plzeň, 1995 – HC ZKZ Plzeň, 1997 – HC Keramika Plzeň, 2003 – HC Lasselsberger Plzeň, 2009 – HC Plzeň 1929, 2012 – HC Škoda Plzeň
KLUBOVÉ BARVY:modrá a bílá
ADRESA:ČEZ Arena, Štefánikovo náměstí 1, 301 33 Plzeň
TELEFON: 377 225 529
FAX:377 235 605
E-MAIL:info@hcplzen.cz
NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY:1. místo v extralize 2012/2013, 2. místo v první lize 1957/1958, 1958/1959, 1991/1992
KAPACITA STADIONU:8 236 míst  (z toho 5 879 míst k sezení) – ČEZ Aréna
CENY VSTUPENEK: 180 Kč k sezení, 120 Kč k stání

VEDENÍ KLUBU:
Generální manažer, jednatel:Martin Straka
Předseda představenstva klubu:JUDr. Miloslav Maštera
Obchodní a provozní ředitel:Mgr. Roman Zarzycký
Předseda představenstva a prezident klubu:JUDr. Tomáš Tesař, Ph. D.
Místopředseda představenstva, ředitel ZS:JUDr. František Mynařík
Člen představenstva:JUDr. Zdeněk Polívka
Sekretariát klubu:Ladislav Štychová
Obchodní oddělení:Mgr. Milan Braun, Mgr. Bohuslav Ebermann, Ing. Zdeněk Schejbal
Marketing, komunikace:Mgr. Jana Václavová
Účetní:Ivana Mašková
Ekonomka:Dagmar Kličková
Ticketing:Kateřina Štěpánová
Sportovní sekretář:Ing. Jaromír Zavoral

PŘIŠLI:
Dominik Halmoši (brankář; IHC Písek - návrat z hostování), Matěj Machovský (brankář; Brampton Battalion/OHL), Lukáš Mensator (brankář; HC Energie Karlovy Vary - hostování), David Pavlíček (obránce; IHC Písek), Daniel Seman (obránce; Berkut Kyjev/Ukr.), Radek Duda (útočník; Bílí Tygři Liberec), Štěpán Novotný (útočník; HC Košice/SR), Ján Sýkora (útočník; HC´05 Banská Bystrica/SR), Tomáš Sýkora (útočník; HC Slovan Ústečtí Lvi), Filip Vlček (útočník; IHC Písek).

ODEŠLI:
Dominik Halmoši (brankář; HC Motor České Budějovice - hostování), Marek Mazanec (brankář; Nashville Predators/NHL), Adam Svoboda (brankář; HC Slavia Praha), Nicolas St. Pierre (obránce; Krefeld Pinguine/Něm.), Jaroslav Špaček (obránce; konec kariéry), Jozef Balej (útočník; Piráti Chomutov), Nicholas Johnson (útočník; Schwenninger Wild Wings/Něm.), Jan Kovář (útočník; Metallurg Magnitogorsk/KHL), Petr Vampola (útočník; Bílí Tygři Liberec).

Sestava Plzně v minulém extraligovém kole: Machovský - Jiří Hanzlík, Seman, Slovák, Boháč, Mozík, Frolo - Duda, Lev, Pletka - Kratěna, Kašpařík, Vlasák - Š. Novotný, T. Sýkora, Schleiss - Dvořák, Vlček, Hollweg.

Největší hvězdy: Martin Straka, Tomáš Vlasák, Ondřej Kratěna

Hráli v týmu soupeře Zlína: Pavel Kašpařík, Tomáš Sýkora

Kanadské bodování hokejistů Plzně po 10. extraligovém kole: 1. Václav Pletka 11 (5 + 6), 2. Radek Duda 9 (6 + 3), 3. Martin Straka 9 (3 + 6), 4. Ondřej Kratěna 8 (5 + 3), 5. Tomáš Vlasák 6 (2 + 4), 6. Jiří Hanzlík 4 (1 + 3), 7. Štěpán Novotný 3 (3 + 0), 8. Jakub Lev 2 (1 + 1), Pavel Kašpařík 2 (1 + 1), Michal Dvořák 2 (1 + 1), Tomáš Frolo 2 (1 + 1), 12. Tomáš Slovák 2 (0 + 2), 13. Tomáš Sýkora 1 (1 + 0), 14. Tomáš Pitule 1 (0 + 1), Dominik Boháč 1 (0 + 1), Ján Sýkora 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 16 hokejistů.

Pořadí střelců po 10. kole: 6 - Radek Duda, 5 - Václav Pletka, Ondřej Kratěna, 3 - Martin Straka, Štěpán Novotný, 2 - Tomáš Vlasák, 1 - Jiří Hanzlík, Jakub Lev, Pavel Kašpařík, Michal Dvořák, Tomáš Frolo, Tomáš Sýkora.

VZÁJEMNÁ BILANCE ZÁPASŮ ZLÍNA A PLZNĚ V EXTRALIZE - OBA TÝMY SE BĚHEM POSLEDNÍCH DVOU SEZON UTKALY DVAADVACETKRÁT!

I když dlouhodobá bilance obou soupeřů v české extralize vyznívá příznivěji pro Zlín, Beranům se proti Plzni v posledních třech sezonách hrubě nedařilo, neboť do konce loňského kalendářního roku prohráli posledních deset vzájemných zápasů v základní části! Až teprve odvetný zápas na zlínském ledě Berani vyhráli 4:1 a slavili výhru nad Západočechy téměř po třech letech.

Tým PSG nedokázal dlouhodobě vyhrát ani na plzeňském ledě, o čemž svědčilo deset proher v řadě. Zlom přišel až v závěru základní části. Berani prolomili plzeňský komplex a vyhráli v Plzni opět po necelých čtyřech letech (naposledy září 2009 4:3 po nájezdech), přičemž tři body za výhru získali po dlouhých sedmi letech (naposledy v lednu 2006 po vítězství 4:2).

Berani vyřadili soupeře dvakrát v play off, nicméně v čerstvé paměti máme dvě nedávná vyřazení od Západočechů v loňské nezapomenutelné finálové sérii a dále  čtvrtfinálovou prohru v předloňské sezoně. V loňském finále odešel Zlín poražen až ve druhém prodloužení sedmého zápasu. Plzeň vyhrála rozhodující zápas 4:3 zásluhou kapitána Martina Straky a slavila premiérový mistrovský titul.
Zlín sehrál právě s Plzní v předchozích dvou sezonách nejvíce utkání i zásluhou vyřazovacích bojů v play off, kde se oba soupeři utkali hned sedmkrát a celkově jedenáctkrát! Oba soupeři se střetli během dvou minulých sezon hned dvaadvacetkrát!

V samostatné české soutěži je dnešní předehrávka 11. extraligového kola na ZS Luďka Čajky ve Zlíně v pořadí 103. vzájemným zápasem při následující bilanci z pohledu zlínského týmu:

PSG Zlín – HC Škoda Plzeň 3:4 na zápasy
Úterý 9. dubna, 1. zápas: PSG Zlín – HC Škoda Plzeň 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 14. min Balej (Martin Straka, Vampola), 38. Jan Kovář (Martin Straka, Jeřábek), 42. Pletka (Jan Kovář, Kratěna).
Vlachova družina nenašla na perfektní defenzívu soupeře během šedesáti minut recept. Čajánek a spol. prohráli po předchozích dvanácti výhrách doma již třetí zápas. Zlínská sestava připomíná lazaret, už tak velký zástup marodů ještě rozšířil útočník Zdeněk Okál, který utkání kvůli zranění nedohrál.

Středa 10. dubna, 2. zápas: PSG Zlín – HC Škoda Plzeň 3:2 po samostatných nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 14. min Okál (Leška, Zámorský), 38. Balaštík (Leška), rozhodující nájezd Leška - 4. Martin Straka (Kovář, Slovák), 23. Hanzlík (Lev).
Druhý finálový zápas přinesl velké drama a rozhodnutí přinesly až samostatné nájezdy. Po šedesáti minutách hry byl nerozhodný stav 2:2. Hosté se dvakrát ujali vedení, ale Berani dokázali vždy srovnat stav. V penaltách se trefil ze všech nájezdníků pouze Petr Leška a Vlachova družina se vrátila zpět do série. Branky zaznamenali Zdeněk Okál a Jaroslav Balaštík. V sestavě Zlína se objevila i čtveřice marodů, nicméně Marek Melenovský a Tomáš Linhart odstoupili ze hry během první třetiny.

Sobota 13. dubna, 3. zápas: HC Škoda Plzeň – PSG Zlín 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 14. min Hamrlík (Balaštík, Köhler), 16. Kostourek (Köhler, Linhart), 31. Čech (Holík).
Vlachova družina předvedla výborný výkon v defenzivě podpořený opět bravurním vystoupením gólmana Jakuba Sedláčka, který nepustil za svá záda ani jednu z třiatřiceti střel plzeňských hokejistů. Berani dali základ k cenné výhře v první třetině.

Neděle 14. dubna, 4. zápas: HC Škoda Plzeň – PSG Zlín 5:2 (2:1, 3:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 15. min Balej (Petruška), 15. Martin Straka (Johnson, Jan Kovář), 25. Jeřábek (Kratěna, Kašpařík), 27. Vlasák (St. Pierre), 38. T. Sýkora (Petruška, Balej) - 10. Linhart (Kostourek, Balaštík), 27. Holík ze samostatného nájezdu.
Vlachovu družinu dostal do vedení v 10. minutě Tomáš Linhart, ale domácí otočili během 31 vteřin dvěma góly vývoj duelu ve svůj prospěch a měli utkání pod kontrolou. Na rozdíl jednoho gólu snížil ze samostatného nájezdu Petr Holík, ale to bylo ze strany Zlína vše. Berani po pěti výhrách v play off na soupeřově ledě tentokrát prohráli.

Středa 17. dubna, 5. zápas: PSG Zlín – HC Škoda Plzeň 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 7. min Köhler (Zámorský, Holík) - 40. Jan Kovář (Balej, St. Pierre), 46. Johnson (Jan Kovář, J. Špaček).
Hokejisté PSG Zlín nevyužili v pátém zápase finále play off domácí prostředí k zisku mečbolu a prohráli s Plzní po velkém boji 1:2. Vlachova družina šla do vedení v 7. minutě zásluhou přesné trefy Bedřicha Köhlera, ale Indiáni jedenáct vteřin před koncem druhé třetiny srovnali krok. Rozhodující gól vstřelil v přesilové hře ve 46. minutě americký útočník Nicholas Johnson. Čajánek a spol. už nenašli odpověď a síly na zvrat.

Pátek 19. dubna, 6. zápas: HC Škoda Plzeň – PSG Zlín 2:5 (1:0, 0:2, 1:3)
Branky a nahrávky: 11. min Martin Straka (Johnson, Jan Kovář), 57. Kratěna (Kašpařík, Vlasák) - 21. Ondráček (Řezníček, O. Veselý), 21. Köhler (Leška, Hamrlík), 44. Kostourek (Okál, Köhler), 57. Holík, 60. Tesařík.
Zlínští hokejisté po výhře 5:2 v šestém finálovém zápase play off na plzeňském ledě odvrátili mečbol Indiánů, srovnali stav série na 3:3 a vynutili si sedmou bitvu o titul. Západočeši šli v první třetině do vedení, ale Zlínu se podařil nevídaný nástup do druhé třetiny. Během čtrnácti vteřin otočili nepříznivý stav. Zlín přidal ve 44. minutě třetí branku, Plzeň ještě snížila, ale závěr již patřil Ševcům.

Neděle 21. dubna, 7. zápas: PSG Zlín – HC Škoda Plzeň 3:4 ve druhém prodloužení (0:0, 2:2, 1:1 - 0:0 - 0:1)
 Branky a nahrávky: 26. Balaštík (Čech, Leška), 39. Ondráček (Köhler, Čajánek), 60. Čech (Zámorský, Čajánek) – 22. Balej (Vlasák, Kašpařík), 36. Johnson (Straka, Frolo), 50. Kovář (Johnson, Straka), 97. Straka (Kovář).
Hokejisté Zlína a Plzně sehráli strhující bitvu v sedmém rozhodujícím zápase finále play off. Nakonec rozhodla jediná akce v závěru druhého prodloužení, v čase 96:15 minuty rozhodl plzeňský kapitán Martin Straka. Po šedesáti minutách skončilo utkání 3:3. Berani vyrovnali deset vteřin před koncem po střele Filipa Čecha. Plzeň v základní hrací době třikrát vedla a Zlín dokázal třikrát srovnat krok. Na Zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně se hrálo nejdelší finále v historii české extraligy! Byl to úchvatný a výjimečný zápas.

ZÁPASY V LOŇSKÉ SEZONĚ – ZÁKLADNÍ ČÁST 2012/2013
Neděle 14. října, 12. kolo: PSG Zlín – HC Škoda Plzeň 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 6. min F. Čech (Leška, Hamrlík) - 3. Gulaš (Martin Straka, Balej), 24. Martin Straka (Gulaš, Vlasák), 29. Kratěna (St. Pierre, Lev), 42. Kratěna (Lev).
Utkání bylo soubojem o přední příčky v tabulce a vítězně z něho vyšli Západočeši. Vlachova družina dokázala zásluhou Filipa Čecha v 6. minutě vyrovnat, ale poté skórovali po chybách v domácí obraně jen plzeňští hráči.

Neděle 25. listopadu, 25. kolo: HC Škoda Plzeň – PSG Zlín 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 34. min Balej (Jan Kovář, Kratěna), 43. Gulaš (Vlasák, Martin Straka), 51. Gulaš (Vlasák, Marušák), 54. Martin Straka (Gulaš) - 12. Balaštík (Leška, Köhler), 57. Okál (Melenovský, Matějíček).
Každá série jednou skončí. Přesvědčili se o tom i extraligoví hokejisté PSG Zlín, kteří prohráli v utkání 25. kola Tipsport extraligy na ledě Škody Plzeň 2:4. Zlín nerozšířil předchozí bilanci devíti výher venku v řadě a nepřekonal klubový rekord v podobě dosavadních devíti utkání bez prohry venku. Vlachova družina se ujala v první třetině vedení, ale poté další branky nepřidala a ve třetí části se prosadili střelecky domácí Indiáni.

Úterý 8. ledna, 38. kolo: PSG Zlín – HC Škoda Plzeň 4:1 0:1, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 28. min Čajánek (Holík, Řezníček), 32. Holík (O. Veselý, Zámorský), 34. Čajánek (Zámorský), 50. Holík (O. Veselý, Čajánek) - 19. Pletka (Jan Kovář, Balej).
Klíčovým momentem zápasu se stala 32. minuta, po konzultaci s videorozhodčím bylo uznána branka Zlína, zatímco následný gól hostujícího týmu byl zrušen. Berani slaví výhru v základní části nad Plzní po téměř třech letech a zároveň uťali Západočechům šňůru osmi výher v řadě. Střelecky se zaskvěli autoři dvou branek Petr Čajánek a Petr Holík.

Neděle 24. února, 51. kolo: HC Škoda Plzeň – PSG Zlín 4:5 (1:0, 2:1, 1:4)
Branky a nahrávky: 13. min Vampola (Lev), 35. Johnson (Jiří Hanzlík), 39. Jiří Hanzlík (Jan Kovář), 60. Johnson (Jan Kovář) - 24. Čajánek (Honejsek, Tesařík), 48. Balaštík (Hamrlík, Linhart), 51. Leška (Linhart), 51. Honejsek (Veselý, Zámorský), 53. F. Čech (Linhart).
O výhře Zlína v souboji dvou týmů o čelo tabulky rozhodla třetí třetina a velký trhák Zlína, který dal během necelých pěti minut čtyři góly a otočil nepříznivý stav 1:3 na 5:3! Berani prolomili plzeňský komplex a vyhráli v Plzni opět po necelých čtyřech letech (naposledy září 2009 4:3 po nájezdech), přičemž tři body za výhru získali po dlouhých sedmi letech (naposledy v lednu 2006 po vítězství 4:2).