středa 22. února 2023 | Redakce - marketing

Výborně! Berani porazili Slavii, dvěma premiérovými góly rozhodl Martin Lang

Zlínští Berani zvládli i třetí důležitý zápas proti přímému soupeři v boji o elitní šestku. Vyrovnaný duel na ledě pražské Slavie na svou stranu strhli ve třetí třetině, kdy své dvě první branky ve žlutomodrém dresu vstřelil Martin Lang. Svěřenci Miloše Říhy tak zvítězili 5:3 a stáhli ztrátu na šesté místo na pouhý bod!

49. kolo / středa 22. 2. 2023 / 18:00
HC Slavia Praha Slavia - Berani Zlín Zlín
3:5
(0:0, 1:1, 2:4)
Branky a nahrávky: 32. min Mrňa (Krliš, L. Strnad), 45. L. Stehlík, 58. Mrňa (L. Strnad, Krliš) - 35. Suhrada (Kubiš, Hejcman), 44. P. Kratochvíl (D. Kindl, Gazda), 50. M. Lang (P. Mrázek), 57. M. Lang (Gazda), 58. Z. Sedlák ml. Rozhodčí: Kosnar, Valenta - Baxa, Belko. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1 415. Střely na branku: 27:40. Zblokované střely: 10:13. Bloky: 12:8. Vhazování: 32/68 (47%) - 36/68 (53%). Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:5, 3:5.

HC Slavia Praha: R. Málek ml. - Klikorka, Szathmáry, Křepelka, Žovinec, T. Hejda (A), D. Němeček - Kulda, Žejdl (C), Stehlík - J. Brož, Kern, Všetečka - L. Strnad, M. Simon, Mrňa - Krliš, Labuzík, Havrda. Trenéři: Tvrzník, Kolařík, R. Málek.

Berani Zlín: Huf - M. Zbořil, Husa, Riedl, Suhrada, Talafa, M. Novotný, Gazda (A) - Z. Sedlák ml., D. Kindl, P. Kratochvíl - P. Mrázek, Gago, M. Lang - T. Pospíšil, Hejcman, Kubiš (C) - P. Sedláček, Sadovikov, Köhler (A). Trenéři: M. Říha ml., Z. Sedlák, Horák, Horčička.

Po úspěšném sobotním utkání proti Přerovu trenéři ponechali stejné složení formací, jedinou změnou v sestavě tak byl návrat Daniela Hufa, který se do branky postavil po dvou zápasech.

V první třetině měl ale více práce jeho slávistický protějšek Roman Málek, který už po několika sekundách musel do akce proti pokusům Sedláka a Kindla. Úvod zápasu byl ve vysokém tempu, dynamický hokej však postrádal větší gólové šance. Do jedné obrovské se mohli v 10. minutě dostat domácí. Strnad si v obranném pásmu všiml rozjetého Mrni, prudkou přihrávku do brejku ale vynikajícím obranným zákrokem zastavil Jakub Husa.

Berani byli aktivnější, branky se však v první periodě nedočkali. A to i díky Málkovi, který v závěru udržel dělovou ránu Kratochvíla, i nebezpečné nahození Mrázka.

Právě tito dva hráči Beranů byli hodně vidět i ve druhé třetině. Její úvod však patřil domácím, nejprve Kern z dorážky minul odkrytou bránu, následně pak Huf zasahoval proti ranám Simona a Křepelky. Ve 23. minutě ale rozehrávku Slavie vystihl Kratochvíl, který se dostal do samostatného úniku, Málka však nepřekonal. Skóre se tak poprvé měnilo až po půlhodině hry. První oslabení v zápase sice Berani ubránili, bezprostředně po jeho skončení však Krlišovo nahození z rohu před bránou tečoval Pavel Mrňa a s odrazem o tyč překonal Hufa – 1:0.

Berani na inkasovanou branku zareagovali rychle a už po třech minutách odpověděli. Přečíslení tři na dva přesnou střelou z mezikruží po nahrávce Pavla Kubiše zakončil Jiří Suhrada – 1:1. Berani následně ustáli i další početní výhodu soupeře a na konci třetiny mohli udeřit podruhé. Sám proti Málkovi jel tentokrát Petr Mrázek, ani jemu však klička do bekhendu nevyšla podle představ a skóre tak po čtyřiceti minutách zůstalo vyrovnané.

Do třetí třetiny Berani vstoupili aktivně a vybojovali si dvojnásobnou přesilovku. Tu ve druhém zápase v řadě využil Petr Kratochvíl, který v prostoru mezi kruhy sice nejprve promáchl, napodruhé už se ale nemýlil a po ledě poslal kotouč za Málkova záda – 1:2. Jenže v pokračující přesilovce 5 na 4 po chybě v rozehrávce žlutomodrým ujel Lukáš Stehlík, který procedil puk mezi Hufovy betony a vyrovnal na 2:2.

Otočit zápas ve prospěch sešívaných mohl ve 48. minutě jejich nejproduktivnější hráč Žejdl, který před brankou tečoval nahození Strnada, dobře postavený Huf ale další změnu skóre nepřipustil. A tak se do šancí opět začali dostávat hosté. Pavel Sedláček chybu Slávistů v jejich pásmu ještě využít nedokázal, o chvíli později však zpoza branky mezi čtyřmi soupeři projel Martin Lang, který střelou z otočky vsítil svůj první gól ve zlínském dresu – 2:3.

Jednadvacetiletý útočník byl při chuti a zanedlouho zvedal ruce nad hlavu podruhé. Po tlačenici před bránou se kotouč odrazil k osamocenému Danielu Gazdovi, který prudce vystřelil. Málek kotouč pouze vyrazil před sebe a dobře postavenému Langovi už stačilo jen dorazit do odkryté brány – 2:4.

Tři minuty před koncem utkání tak domácím nezbývalo než zkusit risk bez brankáře. Jenže ke kotouči se bleskově dostal Zdeněk Sedlák, který pátým gólem zpečetil výhru Beranů. Následně byl ale za gesta při průjezdu kolem střídačky Slavie vyloučen za nesportovní chování a Pavel Mrňa z přesilovky snížil na konečných 3:5.

Daniel Tvrzník (hlavní trenér HC Slavia Praha): "Zápas se mně hodnotí špatně, protože celý dnešní den byl pro nás smolný. Během dne jsme přišli o tři klíčové hráče, kteří do zápasu nemohli zasáhnout. V průběhu utkání jsme přišli o čtvrtého hráče Jana Kerna, který po neodpískaném faulu nedohrál. Věděli jsme, že Zlín v poslední době podává výborné výkony. Nemám klukům co vytknout. Byly tam hloupé chyby, hlavně u gólu na 3:2 deset minut před koncem. Pustíme tam hráče do předbrankového prostoru, což je absolutně zbytečná chyba, která nás stála zápas. Podobně zkušené mužstvo jako je Zlín, chyby potrestá a proto vyhrál. Gratuluji soupeři k výhře."

Miloš Říha (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "První třetina byla jednoznačně v naší režii, ale převahy jsme nedokázali využít, ač jsme soupeře přestříleli. Ve druhé třetině nás přestřílel soupeř. Taky nás podržel brankář, následně to bylo vyrovnané a zasloužený stav 1:1. Ve třetí třetině jsme se vrátili ke hře z první třetiny a zaslouženě jsme odskočili. Velká škoda je inkasovaná branka na 2:2. Tahle zbytečná branka to zbytečně zdramatizovala. Celkově v rámci šedesáti minut jsme byli lepší a zaslouženě jsme vyhráli. V závěru jsme byli zbytečně nedisciplinovaní a byl z toho gól, který by v žádném případě neměl nikdy nastat. Tohle musíme zlepšit do dalšího utkání."