čtvrtek 01. září 2022 | Zlin Press - Roman Ordelt

Třetí výhra v přípravě, Berani porazili těsně Porubu, i když vedli již čtyřgólovým náskokem

Hokejisté PSG Berani Zlín v předposledním přípravném zápase před startem nové sezony porazili na domácím ledě PSG arény tým HC RT TORAX Poruba 2011 4:3, přestože v 25. minutě vedli již 4:0. Nakonec se strachovali v samotném závěru o hubené vítězství, neboť celek ze severu Moravu se dotáhl až na rozdíl kontaktního gólu. Oba týmy se utkaly ve vzájemných zápasech poprvé v historii a duel byl zajímavý i tím, že na obou stranách se objevili bývalí hráči protivníka. Na straně Beranů to byli Jakubové Husa a Illéš, dres Poruby oblékli Jakub Šlahař, Jiří Karafiát, Patrik Urbanec a Jan Dluhoš. Branky Zlína dali Darek Hejcman, Petr Mrázek, Pavel Kubiš a Tomáš Pospíšil. Berani sehrají generálku před startem Chance ligy ve středu 7. září, kdy změří na ZS Luďka Čajky od 17:30 hodin síly se slovenským extraligovým týmem HC Nové Zámky.

6. kolo / čtvrtek 1. 9. 2022 / 17:30
Berani Zlín Zlín - HC RT TORAX Poruba 2011 Poruba
4:3
(2:0, 2:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. min Hejcman (P. Sedláček, Bartko), 13. P. Mrázek (Kubiš, Bukač), 22. Kubiš (P. Mrázek, Bartko), 25. T. Pospíšil (J. Ondráček, Gazda) - 27. Šlahař (Vachovec), 34. Klimíček (Šoustal, Šlahař), 59. Vachovec (Šlahař). Rozhodčí: Blaha, Filip Čech - Goňa, L. Wesley. Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Střely na branku: 35:30. Průběh utkání: 4:0, 4:3.

Berani Zlín: Huf - Gazda, Suhrada, Bukač, Husa, Bartko, Talafa - T. Pospíšil, D. Kindl, Köhler (A) - Illéš, Claireaux, J. Ondráček (A) - P. Mrázek, Honejsek, Kubiš (C) - Gago, Hejcman, P. Sedláček. Trenéři: Rost. Vlach, Jurík, Horák, Horčička.

HC RT TORAX Poruba 2011: Dolejš – Lemcke, Klimíček, Voráček, Urbanec (A), Dluhoš, A. Sedlák (A) – Šoustal, Vachovec (C), Šlahař – Vildumetz, Hudeček, Berisha – Hrníčko, Karafiát, Gřeš – Christov, Toman, Střondala – Véhovský. Trenéři: Režnar, K. Suchánek, Potěšil, Šafránek.

Přípravný zápas ligových týmů začal lépe Zlín, který si vytvořil v úvodních minutách tlak, ale svou snahu ve vedoucí gól neproměnil. Honejsek ve slibné pozici nastřelil jen brankovou konstrukci a Köhler z voleje nemířil přesně. Hra byla místy hodně neurovnaná, přesto Berani měli více ze hry a hra se odehrávala většinou před hostujícím brankářem Dolejšem. Domácí tým zužitkoval svou převahu dvěma góly v rozmezí necelých dvou minut. Nejdříve prostřelil gólmana Dolejše ve 12. minutě Hejcman, který z prostoru pravého kruhu po přihrávce od Pavla Sedláčka zamířil přesně - 1:0. Za 98 vteřin se stav na ukazateli skóre měnil po vydařené kombinaci podruhé, obránce Bukač zatáhl kotouč do útočného pásma, kapitán Kubiš ho postrčil na hůl Mrázka, jenž vymáchal porubského brankáře - 2:0. Závěr úvodní třetiny byl převážně v režii Severomoravanů, před gólmanem Hufem hrozila především první formace Toraxu. Nebezpečně pálil Šlahař a hosté před první sirénou nepotrestali faul Honejska.

Na začátku druhé třetiny se projevila zkušenost domácího kolektivu. Zatímco hostující obránce Klímíček netrefil prázdnou bránu Hufa, zlínští hokejisté zvýšili svůj náskok. Po předchozí střele od modré čáry kapitán Kubiš doklepl kotouč ve 22. minutě za bezmocného Dolejše - 3:0. Porubský gólman poté zmařil další velkou šanci Zlína, když ránu Mrázka zneškodnil lapačkou. Berani přidali čtvrtý střelecký úspěch ve 25. minutě, Dolejš vyrazil střelu Ondráčka a šikovně postavený Pospíšil už měl snadnou práci dopravit ho do sítě - 4:0. Poruba se nevzdala a za krajně nepříznivého stavu ještě zdramatizovala průběh zápasu. Ve 27. minutě se dostal za domácí obranu bývalý zlínský forvard Šlahař a přesnou střelou pod vyrážečku překonal Hufa - 4:1. Ve stejné minutě se vyznamenal Dolejš, když zmařil samostatný nájezd Illéše. Domácí poté nevyužili přesilovou hru, v koncovce se neprosadil tentokrát Mrázek. Druhá polovina druhého dějství patřila celku ze severní Moravy. Jejich snaha byla korunována ve 34. minutě, Huf ještě vyrazil jedovatou ránu Šoustala, ale na střelu Klimíčka již byl krátký - 4:2. Závěr třetiny patřil Porubě, ale Zlín dvoubrankový náskok do druhé sirény uhájil.

Berani byli na začátku třetiny aktivnějším týmem, ale svou převahu v další góly nepřetavili. Před Dolejšem neuspěli Pavel Sedláček, Husa a Claireaux nastřelil ve 48. minutě břevno. Domácí poté nevyužili další přesilovou hru. V závěru trnuli, neboť po zaváhání Hufa v 57. minutě nebezpečnou situaci hasil obránce Bukač, který zabránil Karafiátovi, aby ohrozil zlínskou klec. Poruba po prohřešku Köhlera hrála v samotném závěru přesilovku a zužitkovala ji bleskurychle za pouhé čtyři vteřiny! V 59. minutě Vachovec vyhrál buly, Šlahař pálil od modré čáry a vyražený kotouč uklidil do sítě právě kapitán Vachovec - 4:3. Hosté v závěru sáhli k powerplay, ale Berani hubené jednogólové vítězství uhájili až do závěru základní hrací doby.

Tři nejlepší hráči PSG Berani Zlín: Pavel Kubiš, Daniel Gazda, Darek Hejcman.

Rostislav Vlach (hlavní trenér PSG Berani Zlín): „Polovinu zápasu jsme hráli dobře a průběh utkání celkem hlídali. V další fázi jsme ale byli lehkovážní v obraně a nabídli soupeři až příliš hodně šancí na snížení. Nakonec můžeme být rádi za to, že jsme zápas dotáhli do vítězného konce. Máme před sebou už jen generálku s extraligovým týmem slovenské ligy, od které očekáváme kvalitní utkání."