pátek 06. ledna 2023 | Adam Čuba

Junioři poprvé po novém roce padli. Pardubice rozhodly v závěru

Junioři zapisují po triumfech nad Spartou a Plzní první porážku roku 2023. Soupeř si trpělivě budoval náskok, který však Berani díky přesilovkám dokázali ve třetí třetině smazat. Zlín držel v poslední desetiminutovce výtečný brankář Tobiáš Synek, Dynamo však v závěru přeci jenom strhlo vedení zpět na svoji stranu a dokázalo na zimním stadionu Luďka Čajky vyhrát za tři body.

37. kolo / pátek 6. 1. 2023 / 17:00
Berani Zlín Zlín - HC Dynamo Pardubice Pardubice
2:4
(0:1, 0:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 42. Marek (Nábělek, Čechmánek), 48. Laciga (Lukáš Heš, Burian) – 17. Gromadzki (Kloz), 24. Herčík (Tvrdík, Tomas), 59. Štetka (Herčík), 60. Herčík (Štětka). Rozhodčí: Blaha, Čech – Mikšík, Kučera. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 69. Střely na branku: 33:26. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4

Berani Zlín: Synek – Šišák, Burian, Nábělek, Hamrla, Špaňhel, Zavřel, Velikovský – Kaláč, Tomek, Babulík, Vaculík, L. Heš, Marek, Matušů, Chludil, Laciga, Sadovikov, Čechmánek, Ramert.

HC Dynamo Pardubice: Matěcha – Vachun, Červenka, Bárta, Tvrdík, Rájek, Koudelka – Pavlata, Helikar, Paleček, Tomas, Herčík, Kubíček, Fiala, Kloz, Burda, Novotný, Štetka, Kalužík, Gromadzki.

Hned v úvodu zápasu si Berani díky dobré aktivitě vykoledovali faul a čekala je přesilová hra. Ta se však mladíkům ze Zlína hrubě nepovedla a domácí nebyli schopni si v podstatě nic vytvořit. První tutovka zápasu tedy přišla v páté minutě, dnes opravdu skvěle hrající Daniel Herčík se natlačil před Čechmánka a zkusil zakončit na střed, kde však byl připraven Tobiáš Synek. Ševci se nenechali zahanbit, po pár minutách měl na hokejce gól Stanislav Sadovikov, jenž si najížděl středem, dostal pas zpoza branky a okamžitě pálil. Vše vyřešil brankář Matěcha.

Za hosty pak opět hrozil Daniel Herčík doplněný Pavolem Štětkou, i druhý jmenovaný dnes hrál opravdu dobře. Zlín mohl poté skórovat z přečíslení 3 na 2, ani tady však branka nepadla. Té se dočkali až Východočeši, a to v 16. minutě. Adrian Gromadzki proskočil za obranu a tváří v tvář Synkovi zamířil mezi betony – kotouč po ledě zaplul do sítě. V samém závěru ještě mohl zvýšit z další šance Daniel Herčík, jeho důrazné najetí do brankoviště ale vyřešil žlutomodrý gólman.

Druhou periodu začali Berani aktivně, brzy je však zabrzdil Hamrlův faul. Oslabení každopádně dopadlo dobře, Lukáš Chludil si dokonce zaútočil a dobrou práci pak odvedl i Matušů. Ve 23. minutě Dynamo navýšilo vedení. Žlutomodré, kteří se už už zvedali v útočné aktivitě, zase usadil Daniel Herčík – 0:2. Dobrou pasáž domácí sehráli v polovině základní hrací doby, nejprve hrozil Sadovikov po Hešově pasu, pálil i obránce Adam Burian nebo z otočky Adam Laciga podpořený ještě důrazným Sadovikovem. Branka ale nepadla. Následně na trestnou lavici usedl Jakub Čechmánek a Dynamo v přesilovce skórovalo, nicméně gól nemohl být uznán vinou postavení útočícího hráče v brankovišti.

Hned na startu třetí části dostali ševci přesilovku, za sekání šel pykat Herčík. Nejprve ještě Adam Laciga parádním švihem nastřelil tyč, pak ale Patrik Nábělek od vlastní klece založil nový útok, našel Richarda Marka a ten snížil na rozdíl jediné branky! Tyč pak Lukáše Matěchu zachránila ještě jednou, na druhé straně se povedenou kličkovanou prezentoval Daniel Herčík, jenž pak střílel i po parádním pasu Pavola Štětky v oslabení. Dynamo ale neskórovalo a tak nedlouho poté přiše trest, tentokrát totiž Adama Lacigu nezastavilo nic a vysoký forvard vsítil jubilejní desátou branku v sezoně.

Poslední desetiminutovka naprosto jednoznačně patřila Tobiáši Synkovi, který zlikvidoval nejprve střelu z levého kruhu, poté Štětkovu bombu z první a následně důrazného Dominika Pavlatu, kterého si navíc po chvíli vychutnal i při samostatném úniku. Všechny tyto zákroky byly z kategorie nadstandardních. Pak ale přišel smolný moment. Minutu a půl před koncem ševci zaváhali v rozehrávce, Pavol Štětka se vytočil a nachytal jinak výtečného zlínského gólmana střelou k tyči. Berani to ještě zkusili v šesti, nicméně to vedlo jen k úniku Daniela Herčíka, který poslal puk do prázdné branky – 2:4.

Junioři tak poprvé v novém roce padli, i tak ale udrželi současnou devátou pozici. Další zápas čeká žlutomodré hned v sobotu v poledne, kdy hostí dalšího východočeského soupeře, kterým je Hradec Králové.

Luboš Jenáček (PSG Berani Zlín): Dnes se nám zápas nepodařil. Pardubice byly především hokejovější a pro výhru si více šly. Nepodali jsme dobrý výkon. Někteří hráči si možná mysleli, že po výhrách nad Spartou a Plzní to půjde samo. Bohužel pak minutu před koncem uděláme triviální chybu, chceme hrát hokej minutu před koncem a soupeř nás potrestal. Bylo to spravedlivé, Pardubice si to dnes zasloužily víc. Zítra k tomu musíme přistoupit úplně jinak a hrát lépe. Věřím, že podáme lepší výkon a zvítězíme.

Martin Koudelka (Dynamo Pardubice): Dnes jsme kluky namotivovali, protože po minulém zápase bylo potřeba v kabině zvýšit hlas. Nelíbil se nám jejich přístup. Začali jsme úplně jinak, lépe. Utkání bylo vyrovnané, věděli jsme, že Zlín má za sebou šňůru pár vítězství. Kluci to dneska vzali opravdu poctivě, až tedy na 3. třetinu. Za nás tam byla spousta šancí, byli jsme asi o kousek aktivnější, ale trápí nás produktivita. S tím si poradíme, nicméně třetí třetinu jsme úplně nezvládli, udělali jsme tři hloupá vyloučení, dostali jsme dva góly. Ta branka na konci nás zachránila, protože jsme začali být nervózní, báli jsme se, že to špatně dopadne, což se nám letos stávalo. Kluky jsme hecovali, aby to ustáli, a to se podařilo, takže výhru hodnotím jako zaslouženou.