úterý 10. ledna 2023 | Adam Čuba

Dorostenci předvedli proti Hradci dobrý výkon, na body to ale nestačilo

Náročný zápas mají za sebou žlutomodří dorostenci. Ti po triumfu v Mladé Boleslavi potvrdili zvedající se výkonnost, tentokrát ale zabodovat nedokázali a od poslední příčky v tabulce nadstavbové části extraligy se zatím neodpíchnou. Dlouho bylo utkání bezbrankové, góly padaly až ve druhé polovině základní hrací doby. Východočeši duel dokázali zlomit v závěru prostřední části hry, kdy odskočili na 1:3. Přesným zásahem se v dresu s Beranem na hrudi prezentovali Jan Valášek a obránce Oliver Lukaštík.

8. kolo / úterý 10. 1. 2023 / 16:00
Berani Zlín Zlín - Mountfield HK Hr.Králové
2:4
(0:0, 1:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 35. Valášek (Mikel), 48. Lukaštík (J. Heš, Mikel) – 33. Černý (Vítek, Voděracký), 39. Vondruška (Pavlík), 40. Černý (Páleník), 55. Aschenbrenner (Černý, Pavlík). Rozhodčí:Maršálek – Kučera, Jurčík. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 15. Střely na branku: 22:51. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4.

Berani Zlín: Uherek – Kotala, Uřičář, Mořkovský, Mikel, Lukaštík, Ruml, Schmied – O. Vaculík, Nesrsta, Holba, Pečner, Valášek, Pešák, Dvořák, M. Vaculík, J. Heš, Klimek.

Mountfield HK: Petřík – Pánek, Forejtek, Samek, Mráz, Černý, Burda – Vondruška, Voděracký, Jón, Aschenbrenner, Hendrych, Novotný, Vítek, Pavlík, Páleník.

Zápas byl od prvních minut vyrovnaný a do defenzivy dobře organizovaný, gólové šance se rozhodně nerodily lehce. V úvodu byli přeci jen o něco aktivnější hosté z Hradce Králové, prosadit se snažil třeba Vojtěch Aschenbrenner nebo obránce Filip Samek. Na zlínské straně byl pro změnu vidět Tomáš Mikel, který se několikrát zodpovědně vrátil do obrany a zabránil šanci soupeře. Mikel se nestyděl ani zaútočit, jeho rána od modré čáry v deváté minutě nadělala brankáři Petříkovi hromadu práce.

V první opravdové tutovce se zjevil Jakub Jón, jenž těžil z chyby obránce Mořkovského a z bezprostřední blízkosti se snažil zakončit. Nicméně se ještě pokusil zamíchat pukem a dostat se do lepší pozice, čehož využil Marek Uherek – zlínský brankář padl na led a nechal se kusem černé gumy trefit. O pár minut později byl mezi kruhy úplně volný Aschenbrenner, který ostře pálil, jenomže si vylámal zuby na lapačce zlínského gólmana. Beranům se pak ne úplně vydařila přesilová hra, jedinou šancí byla rána z levého kruhu po Mikelově přihrávce od modré čáry. Do kabin se tedy šlo za bezbrankového stavu 0:0.

Gólů jsme se dočkali až v polovině základní hrací doby. Nejprve otevřel skóre elitní hostující obránce Štěpán Černý, nicméně z vedení se Hradec neradoval dlouho, jelikož dobře schovaná střela Jana Valáška překvapila Vojtěcha Petříka a rázem bylo vyrovnáno. Zpět na stranu hostů mohl vedení strhnout Vojtěch Aschenbrenner, který zůstal volný mezi kruhy, ovšem rána se mu nepovedla a Marek Uherek zvládl zasáhnout. Mrzet to ale mladého útočníka nemuselo, jelikož Východočechům se výborně vydařila závěrečná minuta prostřední části hry! Nejprve se v přesilové hře prosadil Jaroslav Vondruška, aby ještě čtyři minuty před sirénou Štěpán Černý nahodil do brankoviště nepříjemný kotouč, který Uherkovi propadl za záda – 1:3.

Obrovskou šanci zdramatizovat zápas měl ve 43. minutě Adam Klimek, který se zjevil v samostatném úniku, zkusil si prostrčit hokejku mezi nohy a zakončit, nicméně na hostujícího gólmana nevyzrál. Naopak na druhé straně hrozil Tobiáš Vítek, jeho jedovku vytěsnil Uherek na tyč. Dvanáct minut do konce základní hrací doby vykřesali žlutomodří naději! Početní převahu totiž využil Oliver Lukaštík, jenž v rámci přesilovkového vzorce clonil na bráně a ač v pádu, dokázal dostat kotouč do sítě. Za Hradec pak hrozil důrazný Dominik Pavlík, který ale se svými dorážkami neuspěl, neprosadil se ani zlínský obránce Mořkovský.

Šest minut před koncem zasadili Východočeši Zlínu rozhodující ránu. Štěpán Černý si vybruslil až na kruh a krásným pasem našel Vojtěcha Aschenbrennera, který měl ještě čas srovnat si kotouč na holi a vymést horní růžek branky – 2:4. Zápas už se v podstatě jen dohrával, v závěrečné minutě se do přečíslení ještě hnali hosté, vše ale vyřešil obětavý obránce Lukaštík a skóre se tak už neměnilo.

Dorostenci tedy po velké výhře nad Mladou Boleslaví další triumf nepřidali a i nadále zůstanou na třech bodech. Extraligový program pokračuje už v pátek, kdy Zlín zajíždí do Ostravy na led vítkovické Ridery.

Lubomír Vosátko (PSG Berani Zlín): Kluci dnes bojovali, soupeř byl samozřejmě velice kvalitní. My jsme se Hradci vyrovnali ve spoustě věcech, udělali jsme ale více chyb. Nemohu říci, že by se hráči nesnažili, nicméně soupeř byl šťastnější. A místy samozřejmě lepší.