sobota 14. ledna 2023 | David Jabůrek

Moravské derby pro Vítkovice, dorostencům se nepovedlo skórovat

Další nepovedený zápas mají za sebou ve skupině o umístění v play-off zlínští dorostenci. Po páteční výhře ve Vítkovicích si duel se stejným soupeřem zopakovali o den později na vlastním ledě, tentokrát se však museli obejít bez několika klíčových hráčů, kteří dostali možnost nastoupit za juniory. Na hře to bylo znát a Ostravané Berany výrazně přehráli, třebaže až do poloviny třetí třetiny drželi jen jednobrankový rozdíl. Domácí nedokázali vstřelit ani gól a nakonec tak podlehli 0:3.

12. kolo / sobota 14. 1. 2023 / 13:30
Berani Zlín Zlín - HC Vítkovice Ridera Vítkovice
0:3
(0:1, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 3. Saxa (Matějka), 51. Saxa (Man), 58. Matějka. Rozhodčí: Novotná – Bubela, Peluha. Vyloučení: 9:12. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 78. Střely na branku: 24:46. Průběh utkání: 0:3.

Berani Zlín: Uherek – Kotala, Mořkovský, Řezníček, Řimák, Uřičář, Lukaštík, Schmied – Paták, O. Vaculík, Nesrsta, Holba, Pečner, Valášek, Matula, Pešák, Dvořák, Plšek.

HC Vítkovice Ridera: Špírek – Vítek, Zvejška, Glos, Man, Kisza, M. Fojtík, Čuba – V. Fojtík, Muroň, Matějka, Žídek, Douda, Saxa, Fasner, Sedlák, Hofman, Lerch.

Vstup do utkání Beranům příliš nevyšel. Hned po dvaceti sekundách se Vítkovice dostaly do první velké šance a za dvě a půl minuty už vedly. Jan Valášek po vyhraném buly ztratil kotouč ve prospěch Vojtěcha Matějky, který jej rychle přiklepl Markusu Saxovi a zlínská obrana ani brankář Uherek na jeho pohotové zakončení nestihli zareagovat. Rychle vstřelený gól hosty vybudil k ještě aktivnějšímu výkonu a po zbytek třetiny, jež se výrazně natáhla pro častá přerušení kvůli nedržící vítkovické bráně, Berany výrazně přehrávali. Snad jedinou větší šanci žlutomodrých mohl mít Plšek, ale když se dostával do možnosti jet sám na vítkovického Špírka, kotouč mu přeskočil čepel.

O něco zlepšený výkon Zlínských přinesla druhá třetina, ve které i několikrát dostali soupeře pod tlak a vybojovali pár přesilových her. Ty však zůstaly nevyužity a nutno dodat, že k vidění nebyla od hráčů ve žlutých dresech ani žádná vyloženě gólová příležitost. Alespoň jednu pak ve druhé části měly Vítkovice. Po zaváhání Kotaly na útočné modré mu kotouč sebral Matějka a ujížděl sám na skvěle chytajícího brankáře Uherka. Rychlý bekhendový blafák ale útočníkovi ostravského celku nevyšel, a tak celkově nudnější dějství zůstalo bez jediné přesné trefy.

Úvod třetí části naznačoval, že by se domácí přeci jen mohli vzedmout a pokusit se minimální rozdíl dotáhnout. Nutno podotknout, že stav 0:1 drželi především díky skvěle chytajícímu brankáři Marku Uherkovi, jenž pokryl řadu obrovských šancí soupeře. V čase 50:25 však přeci jen přišel ze strany Vítkovic druhý úder. A znovu z hole Markuse Saxe, který tentokrát předvedl krásnou individuální akci, projel takřka celým kluzištěm a zakončil nechytatelně zápěstím o břevno. Pak už se Beranům hrálo velmi těžce. Nepomohl ani velký tlak zhruba čtyři minuty před koncem a hra šest na čtyři bez brankáře. Definitivní rozhodnutí totiž přinesl Vojtěch Matějka, který ve vlastním oslabení vybojoval puk ve zlínském pásmu a dovedl jej do prázdné brány. Ševci tak podlehli Vítkovicím 0:3 a v play-off zapsali devátou porážku z jedenáctého utkání.

Lubomír Vosátko (hlavní trenér PSG Berani Zlín): Nedali jsme gól, takže jsme samozřejmě nemohli ani vyhrát. Vítkovice byly těžký soupeř. Kluky bych chtěl ale pochválit. Chyběly nám opory, které dnes dostaly příležitost u juniorů, a tak třeba přesilovky hráli ti, co je obvykle příliš nehrávají. Snad se i trochu oťukali a příště už jim to tam bude padat. Každý podal stoprocentní výkon. Jediné, co mě opravdu mrzí, je velký počet vyloučení.

Darek Stránský (hlavní trenér HC Vítkovice Ridera): Měli jsme po celý zápas územní převahu. Bohužel jsme si nebyli schopni poradit se zakončením, které by bylo gólové, takže se to tahalo až do třetí třetiny. Hlavní je každopádně, že jsme si vyhráli, a po našich nepovedených hrách v oslabení jsme spokojeni i s tím, že jsme v nich dnes ani jednou neinkasovali.