pátek 17. února 2023 | Adam Čuba

Dorostenci srazili silnou Plzeň, třemi góly a nájezdem se blýskl Martin Vaculík

Náročný zápas plný zvratů mají za sebou zlínští dorostenci. Ti odehráli proti úřadujícímu mistrovi z Plzně výtečnou první třetinu, pak sice propadli v prostřední části hry, i tak ale v samém závěru sahali po třech bodech! Duel nakonec dospěl až do nájezdů, které svým čtvrtým zásahem v utkání rozhodl dnes fenomenální Martin Vaculík!

17. kolo / pátek 17. 2. 2023 / 17:00
Berani Zlín Zlín - HC ŠKODA Plzeň Plzeň
5:4sn
(3:1, 0:2, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Kos (Valášek, Mořkovský), 15. Vaculík (Mořkovský), 18. Vaculík (Holba, J. Heš), 58. Vaculík (J. Heš), rozh. náj. Vaculík – 4. Tolar (Matějka, Kamas), 31. Mašek (Pittr), 36. Beran (Fábera), 59. Hofrajtr (Klatovský). Rozhodčí: Schenel – Beneš, Šobáň. Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 43. Střely na branku: 24:43. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4.

Berani Zlín: Kowalczyk – Kotala, Mořkovský, Řezníček, Uřičář, Lukaštík, Řimák, Schmied – Vaculík, Kos, Nesrsta, Holba, Pečner, Valášek, Pešák, Dvořák, Plšek, J. Heš

HC ŠKODA Plzeň: Pavlis – Kamas, Tolar, Holubec, Kocek. Černý, Skala, Mašek – Fábera, Hofrajtr, Úbl, Pavlák, Matějka, Klatovský, Pittr, Beran, Makovec, Slančík

Úvod zápasu se mladým Beranům vydařil na jedničku, už po minutě a půl totiž ze samostatného úniku skóroval Dominik Kos. Radost bohužel netrvala dlouho, záhy totiž parádní střelou z dálky odpověděl obránce Vojtěch Tolar. Kotouč ještě cinknul o tyčku a zaplul do sítě, Samuel Kowalczyk byl bez šance… Utkání se hrálo ve vysokém tempu a bylo plné ostrých osobních soubojů, každopádně ševci náročnému soupeři stačili a herně rozhodně nepropadali. Možná škoda, že si domácí výběr více nepomohl přesilovkami, první třetina mohla mít ještě úplně jiný nádech. Západočeši uměli zahrozit, ukázal to třeba Matyáš Beran, jenž se proháčkoval až před bránu, leč zakončit už nedokázal. V 15. minutě strhli žlutomodří vedení zpět na svoji stranu, parádním zápěstím z jízdy se prezentoval Martin Vaculík – 2:1. Netrvalo dlouho a bylo ještě veseleji, o gól se opět postaral Martin Vaculík. Zlínský lídr ujel ve vlastním oslabení do samostatného úniku a precizně provedenou Forsbergovou kličkou zakončil! V závěru ještě Jakub Heš ukázal, že Berani jsou na koni a elegantním průnikem završeným objetím brány zakončoval, tentokrát se ale domácí neprosadili.

Druhá třetina žlutomodrým vůbec nesedla... Jednak se nedařilo uspět v přesilové hře a za druhé ševci postupně přestávali aktivní Plzni stačit a Západočeši si tak postupně tvořili jednu velikou šanci za druhou. Za zmínku stojí především zakončení z otočky Matyáše Úbla, tentokrát si ale Samuel Kowalczyk ještě poradil a vytáhl výborný zásah betonem. O pár minut později už ale byl žlutomodrý brankář bez šance, jelikož střelu Matouše Maška přes skvělou clonu neměl šanci vidět. Škodovka byla na dostřel a stále neměla dost! V obrovské šanci se například zjevil obránce na ofenzivním výletě Vojtěch Tolar, jeho jedovka z mezikruží ale v síti nakonec neskončila. Pět minut do druhé sirény už ale bylo vyrovnáno, tentokrát se prosadil dnes aktivní Matyáš Beran. Začínalo se od znovu. V úplném závěru měl gól na holi i Matyáš Úbl, jenž ale z tutové pozice na pravém kruhu nastřelil pouze tyč.

V první polovině třetí třetiny hrozila Plzeň především v přesilovce, Indiáni se snažili prosadit secvičeným signálem, kdy zakončoval borec v mezikruží, většinou Matyáš Úbl. Jinak se, ale Berani bránili více než dobře a soupeře k ničemu nepouštěli. Strhnout vedení na zlínskou stranu mohl přečíslení 2 na 1 Jakub Heš, útočník s číslem "93" zkusil stahovačku a prudkou střelu, kterou si ale hostující brankář pohlídal. Deset minut před koncem přišla největší žlutomodrá krize, Berany totiž čekalo dlouhé oslabení 5 na 3! Soupeř relativně rychle skóroval, branka ale správně nebyla uznána, jelikož sudí již dříve přerušil hru. Na další zásah už se Škodovka nezmohla. V závěru přišlo ještě jedno zlínské vyloučení a byl z toho tedy vskutku pořádně infarktový závěr! Nejprve fenomenální Martin Vaculík předvedl veliké zrychlení a precizní ranou mezi ruku a tělo strhl ve vlastním oslabení vedení zpět na domácí stranu, jenomže hosté to nevzdali a ještě zvládli vyrovnat. Na dorážku Aleše Hofrajtra u levé tyče byl ležící Kowalczyk minutu a půl před koncem krátký a čekalo nás tedy prodloužení - 4:4.

V nastaveném čase si Berani vytvořili jednou přečíslení 2 na 1 a jeden samostatný únik, nicméně ani jedna situace gólem neskončila. Hrozil i soupeř, nicméně tady ševce podržel brankář. Šlo se na nájezdy.

V prvních dvou sériích jsme našli dva úspěšné střelce, po jednom na každé straně. Poté se na branku dlouho čekalo, až v závěru páté série se (samozřejmě) trefil Martin Vaculík, jenž si potáhl puk zleva doprava a zakončil na vzdálenější tyč. Vaculík má na dnešním triumfu skutečně lví podíl!

Lubomír Vosátko (PSG Berani Zlín):Odehráli jsme dobrý, bojovný zápas. Samozřejmě jsme udělali pár chyb, kterých se musíme vyvarovat, ale musím konstatovat, že takových chyb už neděláme tolik jako v minulých zápasech. Kaňkou je, že jsme byli často vylučovaní. Plzeň je natolik kvalitní celek, že nás potrestala při power play. To mě mrzí. Každopádně jsme odehráli dobré utkání a já jsem rád i za kluky, že jej zvládli.