pátek 24. února 2023 | Michal Jelínek

Dorost se zvedá, výhru v Pardubicích trefil šest minut před koncem Matěj Kotala

Výborně! Dorostenci zlínských Beranů konečně nacházejí ztracenou formu a v závěru nadstavbové skupiny se dostávají do pohody, když vyhráli třetí z posledních čtyř zápasů. Utkání v Pardubicích se dlouho odehrávalo podle žlutomodrých not, Východočeši pak sice vyrovnali, nicméně zásluhou Matěje Kotaly strhli ševci vedení opět na svou stranu a už jej nepustili! Berani řádili především v přesilovkách, konkrétně proměnili tři. Skvělý zápas odehrála dvojice elitních útočníků Jakub Heš - Martin Vaculík, oba se shodně blýskli bilancí 2+2. Zaskvěl se i brankář Marek Uherek, jenž vytasil 43 úspěšných zákroků.

19. kolo / pátek 24. 2. 2023 / 17:00
HC Dynamo Pardubice Pardubice - Berani Zlín Zlín
3:5
(0:1, 1:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 24. Šmerda (Bartoň), 50. Tvrdík (Novák, Joska), 53. Šmerda (Krčál) – 16. J. Heš (Uřičář, Vaculík), 24. J. Heš (Vaculík), 29. Vaculík (J. Heš), 55. Kotala (Lukaštík, Valášek), 60. Vaculík (Kos). Rozhodčí: Raška – Hájková, Jiruška. Vyloučení:5:2 . Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 70. Střely na branku: 46:50. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3: 3:3, 3:5.

HC Dynamo Pardubice: Tuláček (Antoš) – Vápeník, Řehořek, Kaštánek (C), Šmerda, Řivnáč, Křečan – Tvrdík, Joska, Kantor, Krčál, Lempach, Novák, Pražan, Úlehla, Bartoň

Berani Zlín: Uherek (Blažek) – Schmied, Mořkovský, Řimák, Lukaštík (A), Uřičář, Řezníček, Kotala – Plšek, Pešák, Valášek, Pečner, Holba, Nesrsta, Vaculík (A), J. Heš (C), Dvořák, Kos

Dynamo vstoupilo do pátečního klání v malé hale Enteria areny aktivněji, jenže soupeř postupně zlepšil svůj výkon. V šestnácté minutě navíc využil přesilovku, kterou hrál po Řehořkově vyloučení. Šest sekund před vypršením pardubického trestu se z dorážky trefil do odkryté brány nejproduktivnější hráč Beranů Jakub Heš. Do přestávky měli hosté ještě jednou výhodu přesilové hry, tentokrát ji ovšem nezužitkovali.

24. minuta zápasu byla velmi rušná. Na vyrovnávací zásah Samuela Šmerdy totiž o dvacet vteřin později odpověděl z rychlého útoku podruhé skórující Jakub Heš. Následné oslabení svěřenci kouče Lubomíra Vosátka zvládli a po Šmerdově nedovoleném zákroku uspěli opět v početní převaze. Střelcem branky byl ve 29. minutě Martin Vaculík.

V polovině třetí třetiny mohli Východočeši reálně pomýšlet na obrat ve skóre. Pavel Tvrdík a Samuel Šmerda totiž dokázali překonat zlínskou obranu, a tak na světelné tabuli na začátku 53. minuty svítil průběžný stav 3:3.

Ten nicméně vydržel jen dvě minuty, přičemž Pardubice doplatily na další vyloučení. To zavinil brankář Matěj Tuláček svým podrážením, jeho trest odpykal Jiří Řehořek. V poslední sekundě oslabení domácí dorostenci inkasovali rozhodující gól, o který se postaral Matěj Kotala.

Hokejisté Dynama zkoušeli překonat gólmana Marka Uherka, ale marně. Naopak těsně před závěrečnou sirénou určil výsledek 3:5 trefou do prázdné brány Martin Vaculík. Ten se tak stal společně se spoluhráčem Hešem a pardubickým obráncem Šmerdou dvougólovým střelcem zápasu.

Jiří Fibiger (asistent trenéra HC Dynamo Pardubice): „Hráči by se měli od začátku na utkání více soustředit. Také jsme zbytečně vylučováni, není dobré oslabovat tým. V celém zápase jsme tahali za kratší konec. Po vyrovnání na 3:3 to bylo kdo s koho. Ale brankář fauloval a dostali jsme gól. Pak jsme to zkoušeli v power play bez gólmana, ale bohužel jsme nedali branku.“

Lubomír Vosátko (hlavní trenér PSG Berani Zlín): „Bylo to ubojované utkání. Soupeř na nás vlétl, hrál tvrdě. Než jsme se s tím dokázali srovnat, tak nám to chvíli trvalo. Ale pak jsme využili jednu šanci, i když podle nás těch nevyužitých možností bylo více. Závěr jsme zvládli dobře a klukům patří dík.“