sobota 01. dubna 2023 | Redakce

První bitvu na Lapači ovládl Vsetín, rozhodlo až prodloužení

Výborný zápas podpořený fantastickou diváckou kulisou sehráli dnes v rámci prvního finále zlínští Berani. Vyprodaný stadion na Lapači sledoval pravou hokejovou bitvu se vším všudy, Berani v jeden moment vedli už 3:1, nakonec se ale muselo jít do prodloužení. V tom rozhodl ex-zlínský Pavel Klhůfek a Vsetín tak vede 1:0 na zápasy. O zlínské góly se postarali Denis Kindl (2x) a Petr Kratochvíl. V dresu s Beranem na hrudi se poprvé v play off představil Jakub Apolenář, jenž podal velmi sympatický výkon.

1. F / sobota 1. 4. 2023 / 17:00
VHK ROBE Vsetín Vsetín - Berani Zlín Zlín
4:3p
(1:0, 0:2, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Holec (Smetana), 46. Klhůfek (Holec), 52. Půček (Holec, O. Němec), 66. Klhůfek (O. Němec) – 26. Kratochvíl (Talafa), 28. Kindl (P. Sedláček, Mrázek), 43. Kindl (Z. Sedlák). Rozhodčí: Bejček, Veselý – Bohuněk, Hnát. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5400. Střely na branku: 38:28. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 4:3.

VHK ROBE Vsetín: Vošvrda (Žukov) – Říha, Hryciow, O. Němec (A), Jenáček, Krajčík, Smetana (A), Česánek – Rob, Bērziņš, Jonák (C) – Půček, Klhůfek, Holec – Berger, Š. Bláha, Hořanský – Číp, Lichanec, Jenyš.

Berani Zlín: Huf (Kořének) – Husa, Gazda (A), Suhrada, Zbořil, Novotný, Talafa, Riedl – Kratochvíl, Kindl, Z. Sedlák – Lang, P. Sedláček, Mrázek – Frömel, Hejcman, Pospíšil (A) – Apolenář, Sadovikov, Köhler (C).

Zápas začal v pořádném tempu, v úvodních minutách museli hned oba brankáři zasahovat. Vsetín šel na stratu páté minuty do rychlého vedení, to když Miroslav Holec dokázal o Daniela Hufa odrazit puk do sítě. Zlínský brankář si vybral snad jediný slabší moment v zápase – 1:0. Od tohoto okamžiku převzali iniciativu Berani, v podstatě ihned po obdržené brance se dopředu tlačil Hejcman, v tutové pozici se pak zjevil unikající Jakub Apolenář, jenž jel sám na Tomáše Vošvrdu. Dravý útočník následně ještě nahazoval z ostrého úhlu, nicméně kotouč se několik centimetrů před čárou zastavil.

Parádní práci odvedl na modré čáře o pár chvil později Daniel Gazda, jenž elegantně projel až před bránu, kde ale opět zasáhl připravený Vošvrda. Zlín pak musel jít do čtyř po Langově podrážení, nicméně hosté v čele s Danielem Hufem soupeře téměř k ničemu nepustili. Snad jen rána Jiřího Říhy lízla horní tyč. Naopak výborně si počínal Darek Hejcman, jenž ušetřil spoustu cenných vteřin v útočném pásmu. Do kabin se šlo za těsného vedení Vsetína 1:0.

Po výměně stran jsme mohli vidět pár slušných šancí na obou stranách. Za domácí VHK to zkoušel třeba Jonák z otočky nebo sjíždějící Štěpán Bláha, Berani hrozili třeba díky výborné práci Zdeňka Sedláka na brankovišti.

Ve 26. minutě bylo vyrovnáno. Tadeáš Talafa za vlastní bránou výtečně vyhodnotil situaci a vyslal puk až na útočnou modrou, čímž vysunul Petra Kratochvíla do samostatného úniku! Rychlonohý forward se rozhodl pálit relativně z dálky, trefil ale parádně – 1:1.

Za ani ne dvě minuty už Berani dokonce vedli! Přesilovková formace bleskově sehrála situaci v útočném pásmu, Denis Kindl se napřáhl až ke stropu haly a propálil vše co mu stálo v cestě! Žlutomodrým stačilo k využití početní převahy 15 vteřin…

Vsetín se mohl do zápasu vrátit v přesilovce, ani další převaha však nebyla sehrána bůhví jak dobře. Nebezpečně pálil třeba Holec, v průběhu zápasu byl vidět třeba i Pavel Klhůfek. Zatím bez úspěchu. Nebezpečnou a tvrdou střelu vyslal za Berany obránce Jakub Husa, za soupeře se zase z blízka snažil prosadit Luboš Rob, jenž ale po Hufově zákroku jen obrátil oči v sloup. Následně jsme byli svědky i hry 4 na 4, ve které se však nic zásadního neudálo, což platilo i pro další vsetínskou přesilovku. V závěru periody byl ve výborné pozici mezi kruhy Martin Lang, jenž ale trefil horní tyč Vošvrdovy brány.

Hned na startu třetí třetiny se do slušné pozice probíjel Sedlák, neúspěšně. To ale Berany nemrzelo, jelikož už po pár chvílích skóroval Denis Kindl! Kreativní centr nejprve zkoušel náramnou přihrávku skrz pásmo z otočky, tehdy ještě zakročil Berzinš. Chvíli poté ale Kindl převzal kotouč na levém mantinelu, potáhl si jej na střed a podobně jako nedávno v Třebíči vymetl horní růžek. Hosté šli do trháku! Chvíli poté ještě ostře pálil Apolenář, jenž se tedy při svém prvním startu v play off ukázal ve výborném světle!

Vsetín se bohužel vrátil do hry. Pavel Klhůfek převzal dalekonosnou přihrávku, natlačil se před Talafu, vylákal Daniela Hufa z brány a zakončil – 2:3. Ve zbytku třetiny se oba celky snažily vysunout jednoho z útočníků za obranu, párkrát si takhle najížděl třeba Martin Lang, nicméně tento záměr se protihráčům dařilo vždy zmařit. Osm minut před koncem bylo vyrovnáno… Roman Půček zapracoval na brankovišti a doklepl puk do sítě. Začínalo se od znovu.

Závěr třetiny byl ještě pořádně hektický. Nejprve dostala trest domácí střídačka za špatné střídání, pak ale Pavel Sedláček dohrál na mantinel Jiřího Říhu, což mimo jiné vytočilo brankáře Vošvrdu, který si šel se zlínským útočníkem z blízka promluvit. Sedláček dostal trest na pět minut a dnes dohrál. Vsetín nakonec čekaly nějaké tři minuty zkrácené přesilovky, ve kterých Berany párkrát pořádně zmáčkli v pásmu, nicméně výtečnou práci odvedli i Köhler se Sadovikovem, dva urostlí útočníci pošetřili v oslabení spoustu času. I tak ale VHK zahrozil. Radka Čípa ještě zastavil ofsajd, z pravého kruhu pak ostře pálil Rob, uvolnit se snažil Jonák. Vše nakonec dobře dopadlo.

V samém závěru ještě z mezikruží pálil Daniels Berzinš, Daniel Huf vytasil parádní zákrok betonem. Pár vteřin před koncem se Jiří Říha pustil do potyčky se zlínskou střídačkou a dostal dvě minuty za hrubost. Šlo se do prodloužení.

Berani začali nastavený čas v přesilové hře, z pravého kruhu měl gól na holi Martin Lang, kotouč ale obětavým blokem zastavil Hryciow. Nebezpečnou ránu do připraveného Hufa následně vyslal Lichanec.

Po pěti minutách si Berani vybrali pořádnou dávku smůly, Martin Novotný totiž poslal puk těsně nad mantinel a dostal dvě minuty za zdržování hry. Vsetín nabídnutou přesilovku v podstatě okamžitě využil, Němec nabil Pavlu Klhůfkovi a ten se nemýlil – 4:3

Zlínští Berani tak první zápas na vsetínském Lapači po boji nezvládli. Hned zítra je ale čeká odveta, druhé finále je na programu od 17:00. Cíl je jasný, vyrovnat sérii na 1:1!

Oldřich Horák (PSG Berani Zlín): Je to škoda, dnes jsme ten zápas měli dotáhnout. Myslím si, že jsme hráli dobře, byly tam dobré věci. V takhle důležitém zápase si ale s výsledkem prostě musíme poradit, uhrát to. Zápas to byl trošku jiný, než v těch předchozích sériích. Dopředu to nebylo vůbec špatné, byly tam šance, nějaké tyčky. Musíme se ještě podívat na naší hru směrem dozadu. Jak říkám, je to škoda. V prodloužení jsme navíc měli přesilovku, tu jsme nevyužili. Soupeř ano. Atmosféra byla parádní, je to derby.