úterý 02. dubna 2024 | Adam Čuba

První finále Beranům nevyšlo, Vsetín byl efektivní a ujímá se vedení v sérii

První finále Chance ligy bohužel patřilo rivalovi ze Vsetína. Berani sice šli do vedení díky premiérové brance Denise Kindla, Valaši však ovládli druhou a třetí třetinu, řádili i v přesilovkách a nakonec berou jasnou výhru 8:1. Na té se dvěma trefami podílel především ex-zlínský Patriks Zabusovs, skóroval ale třeba i náš odchovanec Pavel Klhůfek nebo obránce Šimon Jenáček. Svěřenci Jana Srdínka musejí na dnešní zápas rychle zapomenout, už zítra ve stejný čas (17:30) je na Lapači čeká odveta a bitva o vyrovnání série.

1. F / úterý 2. 4. 2024 / 17:30
VHK ROBE Vsetín Vsetín - Berani Zlín Zlín
8:1
(1:1, 3:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 13. Zabusovs (Teper, Machala), 25. Klhůfek (Rob, Larsen), 31. Š. Jenáček (Rob, Teper), 38. Machala (Š. Bláha), 45. Teper (Rob, Klhůfek), 46. Zabusovs (Machala, Ondračka), 55. Matějček (Rob), 58. Holec (Kern, Hrňa) – 7. Kindl (Novák, Z. Sedlák). Rozhodčí: Bejček, Mejzlík – Král, Štěpánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4336. Střely na branku: 40:22. Průběh utkání: 0:1, 8:1.

VHK ROBE Vsetín: Žukov (Romančík) – Smetana, Š. Jenáček, Staněk, Teper, Ondračka, Larsen, Ďurkáč – Matějček, Klhůfek, Rob – Holec, Kratochvil, Hrňa – Hořanský, Kern, Š. Bláha – Machala, Bērziņš, Zabusovs.

Berani Zlín: Huf (46. Kořének) – Salonen, Riedl, Čáp, Warg, Zbořil, M. Novotný, Suhrada – Salmio, Holík, Paukku – Šlahař, Werbik, Süss – Novák, Kindl, Z. Sedlák – P. Sedláček, Sadovikov, Köhler.

První minuty byly spíše opatrné, Berani se zatím seznamovali s tempem finále. Ani Vsetín neměl moc šancí, snad jen Rob zahrozil po dobrém průniku pravým křídlem. Zlín každopádně hned z prvního vážnějšího momentu udeřil, Novák zadovkou našel Denise Kindla, který využil prostoru před brankou a svou první brankou v play off otevřel skóre zápasu - 0:1.

Vsetín vrátilo do hry lotyšské duo. Zabusovs nejprve šikovným pasem před bránu vybídl krajana Berzinše, ten ještě neuspěl. Následně právě Patriks Zabusovs elegantně přešel přes Riedla a nekompromisně zavěsil. Z dalších šancí zmiňme Teperovu jedovku, proti které se vytáhl Dan Huf svou lapačkou, za Zlín vypracoval možnost dobrým pohybem Süss, pálil i Kindl a od modré Martin Novotný.

Druhá třetina byla v režii Valachů. Nemuselo tomu ale tak být, Berani v úvodu dohrávali oslabení a v tom se sám před Žukovem z ničeho nic zjevil Köhler. Nedal, a tak mohli začít úřadovat domácí. Jenáček sice od modré trefil jenom tyč, o několik minut poději ale Pavel Klhůfek ostrou ranou z levého kruhu otočil skóre zápasu. V následném čtyřminutovém oslabení po prohřešku Kindla vysokou holí dostal až příliš mnoho prostoru Šimon Jenáček, perspektivní obránce si vybrusili a potřetí prostřelil Daniela Hufa.

Berani se mohli vzchopit ve vlastní početní převaze, mimochodem, i do třetice se vylučovalo za vysokou hůl. Přesilovka se svěřencům Jana Srdínka bohužel nepovedla, vyloženou šanci si nevytvořili, a navíc museli hasit Bláhův únik. Ve 38. minutě přišel další tvrdý direkt, Ondřej Machala zaskočil Hufa backhandem ze skrumáže a zvýšil už na 4:1. Zlín směrem dopředu zahrozil alespoň po Sedlákově ostrém objetí branky, po přerušení se navíc ještě postrkali Novák se Zabusovsem. Vsetín druhou třetinu ovládl, nasypal tři branky a vypracoval si velmi slušný náskok.

Ve třetí třetině Vsetín už jen pojistil svou jasnou výhru dalšími góly. Drama mohl v úvodu vyvolat Warg, po jehož nahození se puk odrážel brankovištěm, do sítě ale nezapadl. Na aktivní start Beranů domácí reagovali nekompromisně, přesilovou hru využil obránce Jakub Teper – 5:1. O minutu později Patriks Zabusovs opět vypálil z kruhu na bližší tyč a dnes podruhé prostřelil Daniela Hufa, který v tento moment branku opustil. Do akce šel Michal Kořének, který sice stoprocentní nezůstal, vytáhl ale několik velmi dobrých zákroků.

Za Zlín mohl alespoň korigovat Sedlák, který ještě vybídl úplně volného Martina Nováka, ten ale upadl a trefil jen tyč. Závěr utkání byl ještě poměrně vyhrocený, přišlo pár strkanic, na vážnější konflikt však nedošlo. Valaši byli i v posledních minutách při chuti, z předbrankového prostoru se trefil vsetínský objev Štěpán Matějček a navíc i Miroslav Holec – 8:1. Žlutomodří si v 59. minutě zahráli ještě přesilovku 5 na 3, ta už ale změnu skóre nepřinesla.

Berani tedy první finále nezvládli, prohráli 1:8. Hned zítra ale máme možnost nepříznivý stav zvrátit, na Lapači se bude hrát od 17:30 druhý zápas. Svěřenci Jana Srdínka mají cíl jasný – vrátit soupeři úder a vyrovnat finále!

Richard Kapuš (Berani Zlín): Tohle z naší strany nebyl zápas, který bychom si chtěli založit do hokejového archivu, jednoznačně jsme nepodali výkon, na který jsme se připravovali. Ale je to play off, série bude ještě dlouhá, hraje se na čtyři vítězné zápasy. Z tohoto se musíme poučit, úplně jinak se nachystat. Zítra nastoupíme koncentrovaní, v hlavě dobře nastavení. Věřím tomu, že zítra to bude jiný zápas, jiný den. Zažil jsem už několik play off a je jedno jestli prohrajete 1:8 nebo 0:1, pořád je to jen jedna výhra. Z výkonu samozřejmě nadšení nejsme, ale je zbytečné to hodnotit, musíme se dívat dopředu. Rozebereme si chyby a připravíme se lépe.