neděle 12. října 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Hokejisté PSG vyšli na ledě Hradce Králové naprázdno, mistři venku stále bez bodu

Hokejisté PSG Zlín prohráli v utkání 11. kola Tipsport extraligy na ledě Mountfield HK Hradec Králové 2:3 a stále čekají po pěti zápasech na soupeřově ledě v letošní sezoně na bodový zisk. Branky začaly padat až ve třetí třetině, do té doby dominovaly na ledě defenzivy a především výborný gólman Tomáš Štůrala, kerý duel kvůli zranění nedochytal. Hradec šel do tříbrankového náskoku, Zlín zkorigoval nepříznivý stav v samotném závěru na jednobrankový rozdíl. Branky zaznamenali Ondřej Veselý z trestného střílení a Jiří Marušák. Berani se nedokázali odpoutat z posledního místa v tabulce, tým PSG Zlín hraje v úterý doma s Třincem, který vévodí extraligové tabulce a sedm kol v řadě neprohrál.

11. kolo / neděle 12. 10. 2014 / 17:30
Mountfield HK Hr.Králové - Berani Zlín Zlín
3:2
(0:0, 0:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 44. min Slovák (Dej), 50. Dej (Kukumberg, Skokan), 55. Mertl (Kudrna, Slovák) - 55. Veselý z trestného střílení, 60. Marušák (Leška, Čajánek). Rozhodčí: Šindler, Wagner - Frodl, Charvát. Vyloučení: 4:6, navíc Vydarený (Mountfield HK) na 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 227. Střely na branku: 31:18. Zblokované střely: 9:12. Hity: 17:7. Vhazování: 36/62 (58%) - 26/62 (46%). Průběh utkání: 3:0, 3:2.

Mountfield HK: Kantor - Vydarený, Slovák, Dietz, Pláněk, Plášil, Vašíček, Piegl - Kudrna, Mertl, Šimánek - Skokan, Kukumberg, Dej - P. Beránek, T. Knotek, Červený - Kopta, Nedvídek, Pospíšil - Valcourt. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Berani Zlín: Štůrala (50. min Kašík) - Marušák, Horák, Žižka, Urbanec, Řezníček, Kotvan - Balaštík, Leška, Čech - Okál, Čajánek, O. Veselý - Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Šťastný, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Mountfield začal aktivně a brankář Štůrala měl na začátku zápasu hodně práce. Nejdříve zahrozil při dorážce Mertl, poté zlínský gólman vyrazil ramenem jedovatou střelu Beránka. Hradec hrál na konci 4. minuty úvodní přesilovou hru, když Marušák odešel za katr za zdržování hry. Berani se v oslabení bez problémů ubránili. V 9. minutě vyzkoušel pozornost gólmana Kantora mladík Šťastný, ale hradecký ochránce svatyně kotouč vyrazil do bezpečí. Diváci v úvodní části příliš hokejové krásy a umu neviděli, šancí bylo jako šafránu. Za zmínku stojí pokusy Vašíčka, Kudrny a Mertla na domácí straně, ale skóre se neměnilo. Na obou stranách byla zřetelná bojovnost a dominovaly defenzivy. Hosté si připsali pouhé dvě střely na domácí branku.

Ve 25. minutě nebezpečně vystřelil kanadský útočník Valcourt, jeho pokus vyrazil Štůrala do rohu. Následně fauloval Mertl a Zlín si zahrál rovněž početní výhodu. K vážnější akci se však nedostal a přesilovka vyzněla naprázdno. Nadále pokračovala opatrná hra postavená na pevné defenzivě na obou stranách. V polovině utkání přišly rušné chvíle na obou stranách, nejdříve se prodral před Štůralu matador Kudrna, ale z bezprostřední blízkosti netrefil, neuspěl ani Ondráček po ráně z pravého křídla. Mountfield měl v přesilové hře ve 33. minutě obrovské šance po střelách Skokana a Deje, navíc dostal možnost hrát 42 vteřin početní výhodu pět na tři. Tlak Hradce rostl, ale v koncovce se trápil. Obrovskou příležitost spálil Dej a Berani se ubránili dlouhé převaze, nicméně po vyhození kotouče do hlediště přišel další dvouminutový trest. Hosty podržel skvělý Štůrala, nepřelstili ho Kudrna s Mertlem a při rovnovážném počtu opět Kudrna. Dvojnásobná přesilovka před druhou sirénou se naskytla i Zlína, přesně v trvání 1:54 minuty. Paradoxně při dvojnásobném oslabení zahrozili domácí z rychlého brejku, dvě vteřiny před sirénou dělovka Marušáka skončila na Kantorovi.

Zlín na začátku třetí třetiny promarnil zbytek dvojnásobné přesilovky. Diváci se gólu konečně dočkali ve 44. minutě a postarali se o to domácí. Hradec potrestal faul kapitána Čajánka, od modré čáry se trefil ve 44. minutě Slovák, který prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Navíc gól padl při avizovaném vyloučení dalšího zlínského hráče Marušáka a Berani se po inkasovaném gólu ještě dvě minuty bránili oslabení. Mountfield přidal druhý gól v 50. minutě, u pravé tyčky zůstal volný Dej a Štůrala odjel po druhé inkasované brance kvůli zranění na střídačku. Rozjetý Hradec přidal třetí gól v 55. minutě, kotouč dopravil za Kašíkova záda Mertl. Odpověď Zlína na sebe nenechala dlouho čekat, Veselý proměnil trestné střílení, když mířil přesně mezi Kantorovy betony. Berani v samotném závěru zkorigovali nepříznivý stav na rozdíl jediné branky, čtrnáct vteřin před sirénou se trefil při power play přesnou bombou obránce Marušák. Úřadující mistři vyšli na venkovním ledě opět naprázdno a na premiérové body z cizího prostředí stále čekají.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Tomáš Slovák - Tomáš Štůrala.

Peter Draisaitl (hlavní trenér Mountfield HK): "Bylo velmi těžké se prosadit do gólových situací při hře pět na pět, takže rozhodovaly přesilovky. Důležité rovněž bylo, že jsme se ubránili téměř dvouminutovému dvojnásobnému oslabení. Z naší strany jsme zápas dohrávali divně a pomohl nám konec zápasu. Kdyby se hrálo například o minutu déle, mohlo to dopadnout úplně jinak. Jsme velmi rádi za tři body."

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): "Bylo to vyrovnané utkání, ve kterém rozhodovaly maličkosti. Například dlouhá přesilovka pět na tři, tu jsme měli využít. Pak jsme bohužel inkasovali v oslabení a navíc se zranil gólman Tomáš Štůrala, což nám také nepomohlo dotáhnout duel do úspěšného konce.“