neděle 14. prosince 2014 | Zlin Press - Roman Ordelt

Hokejisté Zlína otočili bitvu s Libercem v přesilovkách a vybojovali další tři body

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v utkání 30. kola Tipsport extraligy nad Libercem 2:1 a připsali si důležité tři body za další výhru v základní hrací době. Čajánek a spol. přitom otočili duel proti Bílým Tygrům v přesilových hrách během čtyř minut ve druhé třetině. Paradoxně přesilovky Zlínu v úvodní třetině vůbec nešly. Severočeši nedokázali přes veškeré úsilí srovnat stav ani při závěrečné power play v trvání téměř půldruhé minuty. Vlachova družina poprvé v letošní sezoně srazila Liberec do kolen a vrátila Severočechům předchozí prohry. Branky zaznamenali Jiří Marušák a Jiří Ondráček. Extraliga má nyní jedenáctidenní vánoční přestávku, tým PSG Zlín hraje nejbližší zápas na druhý svátek vánoční ve Vítkovicích.

30, / neděle 14. 12. 2014 / 15:30
Berani Zlín Zlín - Bílí Tygři Liberec Liberec
2:1
(0:1, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 23. min Marušák (Čajánek, Kotvan), 27. J. Ondráček (Říčka, Leška) - 7. Vampola (Bartek). Rozhodčí: Fraňo, R. Svoboda - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:11, navíc Kubiš (Zlín), Radivojevič (Liberec) na 10 minut. Využití: 2:1. V oslabení: . Diváci: 4 951. Střely na branku: 29:21. Zblokované střely: 9:9. Hity: 11:3. Vhazování: 31:26. Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Berani Zlín: Štůrala - Matějíček, Žižka, Marušák, Stuchlík, Kotvan, Urbanec - Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Okál, Leška, Köhler - J. Ondráček, Roman Vlach, Říčka - Kubiš, Šťastný, Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Bílí Tygři Liberec: Lašák - Šimek, Výtisk, Vitásek, Derner, Gřegořek, Kajínek - Urban, Vampola, Radivojevič - Valský, Filippi, Bulík - Bartek, P. Jelínek, Krenželok - Bulíř, K. Jass, J. Vlach. Trenéři: Čada, M. Černý.

Při absenci zraněných obránců Řezníčka s Valentou a potrestaného beka Horáka zaskočil ve zlínské obraně junior Stuchlík. Po zahřívacím začátku dostal Liberec v 6. minutě výhodu úvodní přesilové hry, která byla za půl minuty ještě zdvojnásobena po vyhození kotouče Kotvana. Bílým Tygrům stačilo kombinovat přesně deset vteřin, volný Vampola si najel před zlínskou svatyni a prostřelil Štůralovy betony. Hosté kousali i v početní výhodě pět na čtyři, nicméně skóre se nezměnilo. V 10. minutě se naskytla Zlína na srovnání stavu, liberecký Jaroslav Vlach se dopustil dvou faulů a tým PSG měl výhodu čtyřminutové přesilovky. Domácím se vydařila první polovina, příležitost Říčky z mezikruží gólman hostů Lašák zneškodnil. Čajánek a spol. vystřelili na Lašáka pouze jednu střelu, což bylo žalostně málo. Hbitý Jakub Svoboda si vynutil faul kapitána Výtiska, nicméně Zlín v úvodní třetině tápal. Severočeši vsadili na precizní defenzivu a domácí nenašli recept na překonání obranného valu Liberce.

Co se Zlínu nepodařilo v úvodní třetině, vyšlo ve druhé dvacetiminutovce. Domácí obrátili nepříznivý stav zásluhou dvou využitých přesilových her a strhli vedení na svou stranu. Mužstvo podržel ve 22. minutě brankář Štůrala, který kryl jedovatou střelu Urbana. O minutu později již byl srovnáno, domácí potrestali faul Urbana, když střelu Marušáka od modré čáry nešťastně tečoval za Lašákova záda obránce Šimek. Trestná lavice nevychladla, rozhodčí vylučovali na obou stranách. Liberec hrál půldruhé minuty jen ve třech a měl velké štěstí, neboť jasnou tutovku promarnil Okál, když trefil jen Lašákův beton. Vzápětí odešel za katr zkušený Gregořek za sevření kotouče a Zlín otočil ve 27. minutě skóre. Říčkovu ránu vyrazil liberecký gólman jen před Ondráčka, který usměrni kotouč do sítě. Berani mohli jednogólový náskok ještě navýšit, ve 32. minutě pálil Köhler pouze do betonů Lašáka. Obě mužstva pak nevyužila další početní výhody, Zlínští odešli do kabin po druhé siréně s jednogólovým náskokem.

Berani se dostali do rychlého brejku ve 42. minutě, na jediné obránce najížděli Říčka a Kubiš, ale v přečíslení neuspěli. Rychlík Jakub Svoboda pláchl liberecké obraně a vybojoval další přesilovku po faulu Šimka. Domácí vyšli naprázdno, dvě příležitosti promarnil Okál už při rovnovážném stavu hráčů na ledě. V 51. minutě se prodral do šance Kubiš, Lašák s obtížemi puk chytl. Liberec kousal předevšm v početní výhodě, ale výborná defenziva domácích a bezchybný Štůrala se ubránili. Bílí Tygři si vzali v čase 58:31 oddechový čas. Půldruhé minuty hráli power-play, ale mistrovský Zlín těsný náskok uhájil a poprvé v sezoně vyhrál nad Libercem.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Tomáš Štůrala - Ján Lašák.

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): „Pro nás to byl psychicky náročný zápas, protože jsme potřebovali vyhrát za tři body v normální hrací době. Opět jsme měli tradičně špatný vstup do utkání, soupeři jsme darovali přesilovku, Liberec toho využil a šel do vedení. Zbytek první třetiny jsme se hledali. Pomohlo nám srovnání stavu, neboť soupeř byl možná lepší. Když jsme šli do vedení, měli jsme to lehčí v tom, že jsme si mohli počkat na brejk a nemuseli pořád tvořit hru. Spíš než hokej, to byl dnes velký boj. Vyválčili jsme tři body a jsme za ně strašně rádi."

Milan Černý (1. asistent trenéra Bílí Tygři Liberec): „O body a o výsledek jsme přišli ve druhé třetině, byli asi šestkrát vyloučeni a dostali z toho dva góly. Myslím si, že to byl důvod, proč jsme dnes ve Zlíně prohráli a vyšli bodově naprázdno.“