pátek 16. listopadu 2012 | Zlin Press - Roman Ordelt

Do Zlína přijede Sparta v pozici týmu ze chvostu tabulky. Ivan Rachůnek se objeví v dresu Pražanů

Slavný klub pražská Sparta se dusí na poslední příčce v extralize. Pražané vyměnili po nevydařeném začátku již dvakrát hlavního trenéra v letošní sezoně. Nejdříve byl odvolán začátkem října Richard Žemlička, za další měsíc skončil Václav Sýkora a k týmu přišel Josef Jandač. Zkušený trenér se vrátil do Sparty po půlroční nevydařené anabázi ve Lvu Praha a šéfové z Holešovic opět sází na kouče, který je dovedl v loňské sezoně k Prezidentskému poháru za vítězství v základní části. Sparta má ve svém středu řadu zkušených hráčů, ať to jsou například Michal Broš, Petr Tenkrát, Jaroslav Hlinka nebo Petr Ton. Obranu vyztužili vítané posily jako jsou Tomáš Mojžíš, Petr Gřegořek a Vladimír Sičák. V brance vedle Marka Schwarze nastupuje v době výluky talentovaný Michal Neuvirth z Washingtonu. Dres Sparty obléká i zlínský odchovanec Ivan Rachůnek, který se objeví během týdne na zlínském ledě podruhé. Jeho bratr Tomáš Rachůnek v současné době nastupuje v dresu Lva Praha v Kontinentální hokejové lize.

HC SPARTA PRAHA - INFORMACE O KLUBU

ROK ZALOŽENÍ: 1903
ZMĚNY NÁZVU: 1903 – AC Sparta, 1948 – Sokol Sparta Bubeneč, 1949 – ZSJ Bratrství Sparta Praha, 1951 – ZSJ Sparta ČKD Sokolovo Praha, 1952 – TJ Spartak Praha Sokolovo, 1965 – TJ Sparta ČKD Praha, 1990 – HC Sparta Praha
KLUBOVÉ BARVY:modrá, žlutá a červená v kombinaci s černou a stříbrnou
ADRESA:HC Sparta Praha, a.s., Za elektrárnou 419 – Tesla Arena, 170 00 Praha 7
TELEFON:266 727 454
FAX:224 232 251
E-MAIL: office@hcsparta.cz
NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY: mistr československé ligy 1952/1953, 1953/1954, 1989/1990, 1992/1993, mistr české extraligy 1999/2000, 2001/2002, 2005/2006, 2006/2007

PŘIŠLI:
Vojtěch Sedláček (Písek), Marek Schwarz (Turku – FIN), Travis Gawryletz (Karlovy Vary), Ari Vallin (Espoo – FIN), Zdeněk Bahenský (Mladá Boleslav), Jaroslav Hlinka (Linköping – SWE). Během sezony: Tomáš Mojžíš, Jiří Sekáč (Lev Praha – KHL), Marek Hovorka (Kladno), Vladimír Sičák (Pardubice), Petr Gřegořek (Karlovy Vary). V době výluky NHL: Michal Neuvirth (Washington Capitals)

ODEŠLI:
Tomáš Pöpperle, Michal Sersen, Tomáš Rachůnek (všichni Lev Praha – KHL), Martin Falter (Brno), Jaroslav Kasík, Petr Kafka (Mladá Boleslav – 1. liga), Jiří Kučný (Slavia), Mario Bližňák (Slovan Bratislava – KHL). V průběhu soutěže: Yorick Treille.

REALIZAČNÍ TÝM:

Hlavní  trenér: Josef Jandač(narozen 12.11.1968)
Asistent trenéra: Jan Votruba (narozen 02.02.1962)
Trenér brankářů: Radek Tóth (narozen 05.01.1968)
Vedoucí mužstva: Jaroslav Velechovský
Maséři, kustodi: Hynek Svoboda, Josef Toma
Lékaři: MUDr. Miloš Bobula, MUDr. Antonín Chochola, MUDr. Dušan Singer
Fyzioterapeut:Mgr. Martin Dvořák

Sestava Sparty v minulém extraligovém utkání: Neuvirth - Sičák, Mojžíš, Gawryletz, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Vallin - Pacovský, Broš, Tenkrát - P. Ton, J. Hlinka, Sekáč - Hovorka, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Foster, Bahenský. Trenéři: Jandač a Votruba.

Největší hvězdy: Michal Broš, Petr Tenkrát, Jaroslav Hlinka

Hráli v týmu soupeře: Ivan Rachůnek

Kanadské bodování hokejistů Sparty po 20. extraligovém kole: 1. Petr Tenkrát 15 (12 + 3), 2. Jaroslav Hlinka 14 (4 + 10), 3. Dominik Pacovský 13 (6 + 7), 4. Michal Broš 13 (5 + 8), 5. Petr Ton 11 (7 + 4), 6. Marek Hovorka 8 (4 + 4), 7. Tomáš Rachůnek 7 (5 + 2), 8. Petr Gřegořek 7 (3 + 4), 9. Ivan Rachůnek 7 (1 + 6), 10. Troy Milam 6 (1 + 5), Vladimír Sičák 6 (1 + 5).

Další pořadí: 12. Ari Vallin 6 (0 + 6), 13. Alex Foster 5 (3 + 2), 14. Peter Jánský 5 (2 + 3), Zdeněk Bahenský 5 (2 + 3), 16. Daniel Přibyl 4 (1 + 3), Miroslav Forman 4 (1 + 3), 18. Angel Krstev 3 (0 + 3), Travis Gawryletz 3 (0 + 3), 20. Lukáš Luňák 2 (1 + 1), Radek Philipp 2 (1 + 1), 22. Tomáš Mojžíš 2 (0 + 2), David Kočí 2 (0 + 2), 24. Jan Hanzlík 1 (1 + 0), Jiří Sekáč 1 (1 + 0), Dominik Simon 1 (1 + 0), 27. Yorick Treille 1 (0 + 1), Lukáš Vantuch 1 (0 + 1), Patrik Husák 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 29 hokejistů.

Pořadí střelců po 20. kole: 12 - Tenkrát, 7 - Petr Ton, 6 - Pacovský, 5 - Broš, T. Rachůnek, 4 - Hlinka, Hovorka, 3 - Foster, Gřegořek, 2 - Jánský, Bahenský, 1 - I. Rachůnek, Přibyl, Forman, Luňák, Sekáč, Simon, Milam, Sičák, Philipp, Jan Hanzlík.

VZÁJEMNÁ BILANCE ZÁPASŮ ZLÍNA A SPARTY
BERANI NEDALI V LOŇSKÉ SEZONĚ NA DOMÁCÍM LEDĚ PRAŽANŮM ANI GÓL

Celková bilance vyznívá v české extralize příznivěji pro Spartu, nicméně v posledních  třech extraligových sezonách v základní části se daří více zlínským barvám. Výjimku byla loňská sezona, kdy Berani vybojovali jen čtyři body z dvanácti v základní části. Navíc na domácím ledě nedokázali vstřelit Spartě ani jeden gól a prohráli 0:2 a 0:5! Zlínu se daří především na soupeřově ledě, kde vyhrál poslední čtyři duely včetně letošního prvního vzájemného utkání.
Tým PSG Zlín v sezoně 2010/2011 získal z dvanácti možných bodů hned deset! Berani doma sparťany porazili 3:2 a 3:0, na pražském ledě v Holešovicích prohráli 2:3 v prodloužení a odvetu jasně zvládli, neboť vyhráli 4:0, což je historicky nejvyšší výhra Zlína v české extralize na ledě Sparty.
PSG Zlín získal v sezoně 2009/2010 z dvanácti možných bodů rovněž deset a navíc oba zápasy loni v Holešovicích přesvědčivě vyhrál! Zlín vyhrál v ročníku 2008/2009 v základní části tři ze čtyř vzájemných duelů z dvanácti možných bodů získal osm! Ovšem Berani ve čtvrtfinále play off podlehli soupeři 1:4 na zápasy. Zlínští hokejisté tehdy ani na šestý pokus nepřešli v play off přes Spartu!

V samostatné české soutěži je páteční zápas na Zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně v pořadí již 97. vzájemným zápasem při následující bilanci z pohledu zlínského celku:

Zápasy v letošní sezoně 2012/2013
Úterý 2. října, 8. kolo: HC Sparta Praha – PSG Zlín 1:4 (0:0, 0:3, 1:1).
Branky a nahrávky: 59. min Luňák (Jánský) - 22. Zámorský (Honejsek, O. Veselý), 31. Köhler (Čajánek, Honejsek), 32. Balaštík (Linhart, Leška), 51. Honejsek (Horák, Čajánek).
Pražané si připsali již šestou prohru v řadě a nadále jsou na posledním místě v tabulce. Vlachova družina si zvedla další výhrou sebevědomí a potvrdila skutečnost, že na ledě Sparty se Zlínu daří. Berani vyhráli šestý z posledních sedmi duelů v pražských Holešovicích.

Zápasy v loňské sezoně 2011/2012
Pátek 7. října, 9. kolo: PSG Zlín – HC Sparta Praha 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 23. min T. Rachůnek (Foster), 60. Broš (Sersen).
Více než šest tisícovek diváků v ochozech zimního stadionu Luďka Čajky bylo zvědavo na očekávaný zápas hokejistů PSG Zlín proti pražské Spartě. Vyrovnaný zápas rozhodla 23. minuta, kdy se trefil zlínský odchovanec Tomáš Rachůnek. Berani nedokázali ani jednou překonat výborného gólmana Pöpperleho.

Čtvrtek 17. listopadu, 22. kolo: HC Sparta Praha – PSG Zlín 1:2 po prodloužení (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 54. min Ton (Pacovský) - 17. Galvas (Důras, O. Veselý), 62. Důras.
Hokejisté PSG Zlín vyhráli v předehrávce 22. kola na ledě pražské Sparty gólem v prodloužení. Berani na Spartě dlouho vedli, zatímco Pražané srovnali stav až v závěru. Hosté předvedli výbornou defenzivu a nakonec se po týmovém výkonu radovali ze dvou bodů. Branky zaznamenali Lukáš Galvas a rozhodující gól dal Michal Důras.

Pátek 30. prosince, 35. kolo: PSG Zlín – HC Sparta Praha 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 12. min Lapšanský (Forman), 18. Ton (Tenkrát), 21. Broš (I. Rachůnek, Milam), 52. Pacovský (I. Rachůnek, Milam), 56. Tenkrát (Ton, Sersen).
Hokejisté Zlína nenašli recept na brankáře hostů Tomáše Pöpperleho. Zlínští vyšli v celém průběhu utkání střelecky naprázdno a během dvou domácích zápasů s týmem z Holešovic nedali ani jeden gól. Berani se tak rozloučili s letošním kalendářním rokem prohrou.

Středa 15. února, 48. kolo: HC Sparta Praha – PSG Zlín 1:2 po prodloužení (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 59. min Tenkrát (I. Rachůnek, Ton) - 35. Leška, 64. Řezníček (Čajánek, O. Veselý).
Vlachova parta sahala po výhře již v základní hrací době, Zlín šel do vedení gólem z 35. minuty a domácí vyrovnali až v předposlední minutě. V nastaveném čase rozhodl obránce Dalibor Řezníček o bonusovém bodu.

Zápasy v sezoně 2010/2011
Úterý 5. října, 8. kolo: HC Sparta Praha – PSG Zlín 3:2 po prodloužení (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 40. min D. Výborný (Ton), 41. Kůrka (Jan Hanzlík, Koreis), 63. Salcido (Y. Treille) - 15. Holík (Galvas), 58. Leška (Balaštík, Hamrlík).
Po šedesáti minutách skončilo utkání nerozhodně, když Zlín vyrovnal tři minuty před třetí sirénou. V prodloužení rozhodčí vyloučili dva zlínské hráče a Sparta dala v závěru dvojnásobné přesilovky rozhodující gól.

Středa 17. listopadu, 21. kolo: PSG Zlín – HC Sparta Praha 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. min Leška (Balaštík, Köhler), 12. Důras, 16. Kubiš (Roman Vlach) - 55. Výborný (Y. Treille), 56. Philipp (Broš, Jan Hanzlík).
Hokejisté PSG Zlín rozhodli o výhře třemi brankami v první třetině. Pražané ještě v závěru dvěma slepenými góly během 56 sekund snížili na rozdíl jediné branky, nicméně vyrovnat již nedokázali. Branky zaznamenali Petr Leška, Michal Důras s Pavel Kubiš. Pro Zlín to byl jubilejní tisící zápas v samostatné české extralize.

Úterý 23. listopadu, předehrávka 34. kolo: HC Sparta Praha – PSG Zlín 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 15. min Grof (Balaštík), 28. Balán (Řezníček), 47. F. Čech (Řezníček), 49. Důras (Galvas, I. Rachůnek).
Hokejisté PSG Zlín zvládli předehrávku 34. kola Tipsport extraligy na výbornou. Na ledě pražské Sparty vyhráli přesvědčivě 4:0 a brankář Tomáš Duba vychytal potřetí v letošní sezoně čisté konto a zneškodnil všech padesát střele Sparťanů!

Úterý 1. února, 47. kolo: PSG Zlín – HC Sparta Praha 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 35. min Holík (J. Ondráček), 49. J. Ondráček (Matějíček), 53. Köhler (Hamrlík, Galvas).
Hokejisté PSG Zlín vyhráli nad Spartou 3:0 a porazili Pražany v sezoně již potřetí. Tři body pro Berany zařídil čtvrtý útok mladíků, když prim hráli útočníci Petr Holík a Jiří Ondráček. Oba zaznamenali shodně po brance, třetí gól přidal v přesilovce Bedřich Köhler. Brankář Tomáš Duba vychytal popáté v sezoně čisté konto.