středa 14. září 2022 | Zlin Press - Roman Ordelt

Nevydařený vstup do Chance ligy. Berani na úvod nestačili na kolínské Kozly a prohráli 1:4

Hokejisté PSG Berani Zlín dostali na úvod sezony pořádnou facku. V 1. kole Chance ligy 2022/23 prohráli na domácím ledě s týmem SC Marimex Kolín 1:4 a zůstali překvapivě bez bodů. Svěřenci Rostislava Vlacha nedokázali z úvodní aktivity v první třetině nic vytěžit a hosté se ujali krátce před první sirénou vedení. Kolín přidal na začátku druhé dvacetiminutovky druhý gól a v polovině utkání vedl již 3:0. Kubiš a spol. využili v 35. minutě přesilovou hru, nicméně vzápětí šli Středočeši zpět do tříbrankového vedení. Třetí třetiny již žádný obrat nenabídla, Berani překvapivě odevzdali všechny tři body soupeři, když pohořeli na zbytečná vyloučení, chyby v obraně a nepřesné koncovce. Jediný gól zaznamenal Antonín Honejsek. Zlínští hokejisté mají šanci na reparát v sobotu 17. září, kdy se představí v rámci 2. kola na ledě Šumperku.

1. kolo / středa 14. 9. 2022 / 17:30
Berani Zlín Zlín - SC Marimex Kolín Kolín
1:4
(0:1, 1:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 35. min Honejsek (Kubiš, Gazda) - 18. Lang (Rymsha, Morong), 21. P. Koukal (Čáp), 30. Pajer (Niko, A. Dlouhý), 37. J. Veselý (Čáp, Z. Král). Rozhodčí: Koziol, Šudoma - Bezděk, O. Veselý. Vyloučení: 7:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 650. Střely na branku: 30:18. Zblokované střely: 16:9. Hity: 9:13. Vhazování: 35/60 (58%) - 25/60 (42%). Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4.

Berani Zlín: Kašík (41. min Huf) - Gazda, Suhrada, Bukač, M. Zbořil, Bartko, M. Novotný, Husa - T. Pospíšil, D. Kindl, Köhler (A) - Illéš, Claireaux, J. Ondráček (A) - P. Mrázek, Honejsek, Kubiš (C) - Gago, Hejcman, P. Sedláček. Trenéři: Rost. Vlach, Jurík, Horák.

SC Marimex Kolín: Soukup - Čáp, Gaspar, Niko, Naar, Kukla, Piegl (A), Rymsha - Z. Král (A), P. Koukal (C), J. Veselý - Pajer, Nedvídek, A. Dlouhý - Ouřada, P. Moravec, Síla - Lang, Morong, Šedivý. Trenéři: J. Šťastný, Martínek.

Zlínští hokejisté nastoupili do premiérového utkání v Chance lize v nejsilnějším složení. Hned ve 2. minutě se prodral do úniku Honejsek, ale forhendovou kličku nedotáhl do gólového zakončení, proti byl beton hostujícího gólmana Soukupa. Úvod utkání patřil Beranům, kteří získali převahu, nicméně pálili slepými náboji jako Claireaux, Kubiš a Mrázek. Domácí hráli v polovině první třetiny úvodní přesilovou hru po kroščeku Čápa. Zlín uzavřel soupeře v obranném pásmu, před Soukupem si vytvořil obrovský tlak, který nedokázal zúročit ve vedoucí gól. Blízko gólu byl Ondráček, jehož střela orazítkovala levou tyč kolínské svatyně. Poté se hosté osmělili, ve 14. minutě brankář Kašík vyrazil lapačkou jedovatou střelu Veselého, na druhé straně zahrozil při ofenzivním průniku Gazda. V 17. minutě se dostal do slibné šance Bukač, Illéš byl u tyčky zablokován a kotouč před odkrytou bránou mu sklouzl z hole. Jako blesk z čistého nebe Kolín udeřil v 18. minutě. Po vyhraném buly Rymshovu střelu od modré čáry úspěšně tečoval nad Kašíkovo rameno Lang - 0:1. Hned vzápětí mohl nečekané vedení Kozlů navýšit při průniku zkušený bek Čáp, naštěstí pro žlutomodré barvy v koncovce neuspěl. Závěr třetiny patřil Kozlům, první početní výhodu však nezužitkovali.

Druhá třetina začala v podobném duchu jako končila ta úvodní. 55 vteřin od zahájení hry si nahození kapitána Petra Koukala nešťastně tečoval bruslí do vlastní sítě obránce Suhrada - 0:2. Berani se poté ubránili dalšímu oslabení. Akcie Kozlů pevně držel gólman Soukup, při závaru před jeho bránou se nedostali ke kotouči Illéš a Ondráček. Hosté přesně v polovině duelu udeřili potřetí, Zlín vyrobil hrubku a Marimex šel do rychlého přečíslení čtyři na jednoho, střelu Nika neudržel Kašík mezi betony a Pajer dorazil kotouč do sítě - 0:3. Slabou náplastí na nevýrazný výkon zlínských hokejistů byla alespoň využitá přesilovka. Pět vteřin před koncem početní výhody se trefil v 35. minutě z prostoru mezi kruhy umístěnou střelou Honejsek - 1:3. Domácí naděje však netrvalo dlouho a Středočeši udeřili stejnou mincí. Za pouhých 11 vteřin potrestal Suhradův faul Jan Veselý, který vyslal od modré čáry střelu, a ta se zastavila až v Kašíkově síti - 1:4. Zlínský gólman neměl čisté svědomí. Kozli si vzali zpět tříbrankový náskok, a to ještě Moravec trefil v další přesilovce břevno.

Ve třetí dvacetiminutovce nastoupil do zlínského brankoviště Huf. Berani se nedostali do tempa a jejich snahu o zkorigování nepříznivého stavu zhatila častá nedisciplinovanost, chyby v defenzivě a nepřesná koncovka. V 52. minutě měl druhý gól na holi Honejsek po přihrávce od Mrázka, ale tentokrát na Soukupa nevyzrál. V závěru již Berani rezignovali a závěrečné minuty zápasu se jen dohrávaly.

Nejlepší hráči utkání: Antonín Honejsek - Jakub Soukup.

Nejlepší tři hráči PSG Berani Zlín podle www.beranizlin.cz: Valentin Claireaux, Antonín Honejsek, Daniel Gazda.

Rostislav Vlach (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Pro nás to byl hodně nešťastný zápas, neboť jsme odehráli prvních deset minut velmi dobře. Byly tam gólové šance a vytvořili jsme si tlak. Bohužel jsme dostali dvě smolné branky. Jedna byla po teči, kdy střela letěla mimo branku a druhý gól byl od brusle našeho obránce. Tam se zápas zlomil, i když jsme chtěli skóre dorovnat, přemíra snahy pramenila v další chyby. Soupeř toho využil a vstřelil branky. V závěru již nebyla na naší straně síla, abychom nepříznivý stav zvrátili."

Petr Martínek (asistent trenéra SC Marimex Kolín): "Apelovali jsme na hráče, že čelíme nebezpečnému soupeři, který má velmi kvalitní tým a netají se postupem zpátky do extraligy. Má v kádru velká jména a klukům jsme před zápasem říkali, aby se jich nezalekli. V prvním kole se může stát cokoliv a přáli jsme si přečkat úvodních deset minut utkání. To se potvrdilo, Zlín si vytvořil obrovský tlak. Silou vůle, štěstím a výborným výkonem gólmana Soukupa se nám podařilo úvodních jedenáct minut přečkat bez újmy. Nevěděli jsme, kde nám hlava stojí. Poté jsme spoléhali, že náhodnou střelou můžeme utkání načít, což se podařilo. Mužstvo si začalo věřit, bruslit, otrkalo se a postupem času jsme dali se štěstím další branky. Zřejmě to byla odměna za naši odvedou práci. Když jsme si vzali tříbrankové vedení zpět, už jsme začali věřit, že zápas dovedeme do vítězného konce. Ve třetí třetině až na jednu výjimku při přesilové hře, jsme tomu čelili velmi dobře. Bereme výhru ve Zlíně jako loupež a velmi si ji vážíme. Chci poděkovat týmu, že jsme v přípravě odehráli dobré zápasy, na které jsme navázali hned v úvodním kole. Každý zápas pro nás bude o bytí či nebytí."