středa 23. března 2016 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani končí v play off po vyřazení od Sparty, přesto zaslouží velké uznání

Hokejisté PSG Zlín prohráli 5. zápas čtvrtfinále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy na ledě týmu HC Sparta Praha 2:5. Pražané vyhráli celou sérii 4:1 a postoupili do semifinále. Zlínu ukončil sezonu hattrick veterána Jaroslava Hlinky, kterého zastihla série ve výborné formě. Největší návštěva v letošním play off viděla rázné vykročení favorizované Sparty za postupem již v první třetině, kdy se dostala do dvoubrankového vedení. Zlín se nevzdal, snížil ve 28. minutě na rozdíl jediného gólu, ale Pražané přidali za pouhých 38 vteřin třetí gól a dovedli duel i celou sérii do vítězného konce. Berani prohráli se Spartou i posedmé ve vyřazovacích bojích. Branky zaznamenali Tomáš Čachotský z trestného sřílení a Robert Říčka. Vlachův soubor zaslouží za letošní sezonu velké uznání, vždyť ještě na začátku listopadu se krčil na posledním místě tabulky a v závěru základní části dokonce útočil na přímý postup do play off. Berani vyřadili v předkole vicemistra z Třince a v konečném účtování letošní sezoně obsadí 7. místo, což je po průběhu sezony rozhodně úspěch. Hoši děkujeme!

CF5 / středa 23. 3. 2016 / 18:20
HC Sparta Praha Sparta - Berani Zlín Zlín
5:2
(2:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 10. min J. Hlinka (Přibyl), 12. J. Hlinka (Eminger), 29. Polášek (Kumstát, Pech), 41. J. Hlinka (Přibyl, Dragoun), 59. Pech (Kumstát) - 28. Čachotský z trestného střílení, 58. Říčka. Rozhodčí: Polák, Šindler – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:6. Využití: bez. Diváci: 10 349. Střely na branku: 31:22. Zblokované střely: 11:6. Hity: 26:21. Vhazování: 39/72 (54%) - 33/72 (46%). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2.

HC Sparta Praha: Pöpperle - Eminger, Polášek, Hrbas, Barinka, Čajkovský, Piskáček, Švrček - Přibyl, J. Hlinka, Dragoun - Netík, Hamilton, Sabolič - Forman, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Cingel. Trenéři: Jandač, Moták.

Berani Zlín: Kašík – Marušák, Kotvan, Řezníček, Žižka, O. Horák, Urbanec – Bukarts, P. Holík, Říčka – Ondráček, Roman Vlach, Kubiš – Čachotský, D. Šťastný, Maruna – Okál, Fořt, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Pražané začali i pátý duel velmi aktivně, na gólmana Kašíka mířili Hlinka, Polášek a Barinka. Ve 2. minutě orazítkoval Pech tyčku, podobně se uvedl na druhé straně Fořt v první vážnější šanci Zlína. Sparta otevřela střelecký účet zápasu v polovině první třetiny. Z prostoru mezikruží nádherně trefil horní růžek Kašíkovy svatyně Jaroslav Hlinka. Stejný hráč přidal druhý úspěch Sparty za necelé dvě minuty, když se trefil po střele zápěstím od pravého mantinelu. Ve 14. minutě se zaskvěl Kašík, když betonem zneškodnil na brankové čáře šanci Přibyla. Na druhé straně se Kotvan dvakrát pokoušel překonat Pöpperleho, ale neuspěl. Sparta hrála po vyloučení Maruny úvodní přesilovku, obětavě hrající Berani se ubránili. Domácí zahrozili před první sirénou, střely Pecha a Formana dalším gólem neskončily.

Berani se připravili na začátku druhé části o přesilovku špatným střídáním. Přibylovo zakončení z forhendu skončilo ve 23. minutě na břevně, následně měl na holi čistý hattrick Hlinka, ale minul. Ve 28. minutě se prodral do úniku Čachotský a po sekání Poláška bylo nařízeno trestné střílení, které odchovanec jihlavského hokeje proměnil bekhendovým blafákem pod horní tyčku. Sparta šla za pouhých 38 vteřin opět do náskoku dvou gólů, střelu Kumstáta dorážel ze skrumáže před Kašíkem "provinilec" Polášek. Domácí se dostali ve 34. minutě do rychlého protiútoku dva na jednoho, zlínský gólman zasáhl úspěšně betonem po akci Přibyla s Hlinkou. Za sparťanskou svatyní vznikla šarvátka, po které rozhodčí vyloučili dva hráče na každé straně. V závěru třetiny přestřelil v ideální pozici Čajkovský.

Hned na začátku třetí třetiny dokonal svůj první hattrick v play off Hlinka, když Přibylova střela se otřela o brusle sparťanského veterána. Kašík poté zlikvidoval nájezd Pecha. Domácí se nadále tlačili před zlínskou branku, Netík z první minul. Zlínští se nevzdali ani za nepříznivého stavu, Kotvan nastřelil tyč. Pražané v závěru kontrolovali hru, přesto Zlín snížil v 58. minutě po přesné střele Říčky. Berani sáhli v závěru při přesilovce k power play šest na čtyři, ale Pech střelou do prázdné brány definitivně poslal pražský celek do semifinále.

Nejlepší hráči utkání: Jaroslav Hlinka - Patrik Urbanec.

Josef Jandač (hlavní trenér HC Sparta Praha): „Začali jsme dobře. Když jsme dostali kontaktní gól, bylo důležité, že jsme hned odskočili na 3:1. Přestože to potom Zlín ještě zkoušel zvrátit, jsme si to víceméně hlídali. Závěr jsme si malinko zkomplikovali, ale naštěstí to dopadlo dobře. Myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli. Jarda Hlinka je pro nás důležitý hráč a kapitán. Důležité venkovní zápasy zvládl velmi dobře a byl hlavní tahounem mužstva. I dnes to bylo jeho utkání a rozhodl.“

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): „Do zápasu jsme vstoupili špatně, Sparta byla v úvodní třetině lepší a zaslouženě se dostala do dvoubrankového vedení. Škoda momentu, kdy jsme snížili a hned vzápětí inkasovali třetí branku. Mohli jsme na Spartu vyvinout větší tlak, ale poté už nám scházely síly. Chtěl bych poděkovat všem hráčům za předvedené výkony v této sezoně. Vzhledem k tomu, jak jsme ji začali, pro nás dopadla velmi dobře.“