úterý 23. října 2012 | Zlin Press - Roman Ordelt

Hokejisté PSG Zlín prohráli s Vítkovicemi, penaltové drama rozhodl Šedivý

Hokejisté PSG Zlín podlehli v 15. kole Tipsport extraligy na domácím ledě Vítkovicím 2:3 po samostatných nájezdech. Hosté se sice ujali vedení, ale Zlín od druhé třetiny zlepšil výkon a dokázal po gólech Pavla Kubiše a Petra Čajánka vyrovnat. Berani v závěru druhé třetiny promarnili téměř čtyřminutovou přesilovku pět na tři. V nájezdech rozhodla až pátá série a neomylný vítkovický Ondřej Šedivý. Tým PSG Zlín nyní čekají tři zápasy za sebou na cizím ledě, ten nejbližší v Karlových Varech (pátek 26. října v 18 hodin).

15. kolo / úterý 23. 10. 2012 / 17:30
Berani Zlín Zlín - HC Vítkovice Ridera Vítkovice
2:3sn
(0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 29. min Kubiš (Holík, Linhart), 42. Čajánek (Matějíček, Ondráček) - 3. Huna (Štencl), 16. Svačina (Sloboda), rohodující nájezd Šedivý. Rozhodčí: Hribik, Jeřábek - M. Čech, Dřínovský. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:1. Diváci: 3 477. Střely na branku: 52:25. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 2:2, 2:3.

Berani Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Tesařík, Horák, Matějíček, Kotvan - Honejsek, Leška, Köhler - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Melenovský, F. Čech - Kubiš, Holík, Okál. Trenéři: Vlach, Jurík, Hrazdira.

HC Vítkovice Ridera: Málek - Malík, Voráček, Štencel, Rehák, Sloboda, Barinka - Šedivý, Strapáč, Szturc - Ujčík, Burger, Klimek - Huna, Roman, Svačina – Kucsera, Walker, Hlinka. Trenéři: Trličík, Moták.

Zlín má v obranných řadách velkou marodku, neboť ve stavu zraněných jsou Petr Zámorský, Petr Šenkeřík a s chřipkou ulehl do postele Dalibor Řezníček. Po desetizápasové pauze naskočil opět do ostrého zápasu zkušený obránce Radim Tesařík, který vyléčil zraněná třísla. Trenér Beranů Rostislav Vlach výrazně změnil složení jednotlivých útoků z důvodů zvýšení střelecké potence. Utkání mělo slavnostní předehru, neboť Jaroslav Balaštík nastoupil k jubilejnímu 700. zápasu v české extralize. Vítkovice začaly aktivně. Hned na začátku zaváhal při rozehrávce brankář Sedláček, ale Klimek jeho zaváhání nevyužil. Hosté se dostali na začátku 3. minuty do vedení, když po rychlém přečíslení se trefil z prostoru kruhu přesně do horního růžku Huna. Zlín měl na začátku osmé minuty výhodu úvodní přesilovky, když za katr odešel Šedivý po háčku na pronikajícího Köhlera. Po necelé minutě bylo po zlínské přesilovce, neboť v oslabení se prodral před zlínskou bránu Klimek a gólman Sedláček vítkovického forvarda fauloval. Aktivně hrající Köhler si vynutil další faul, ale Melenovský ve slibné příležitosti neuspěl. Na druhé straně udeřilo v 16. minutě, Vítkovice využily přesilovku deset vteřin před vypršením trestu Čecha. Střela Slobodyod modré čáry se nešťastně odrazila od brusle zlíského beka Horáka a odražený kotouč Svačina zavěsil do odkryté klece. V 18. minutě zůstal u pravé tyčky volný Kucsera, ale netrefil bránu. Těsně před první sirénou tečoval Ondráček ránu Matějíčka od modré pouze do Málka.

Berani odehráli druhou třetinu podstatně lépe než úvodní dějství. Ve 23. minutě mohli dokonce při oslabení vstřelit zásluhou Linharta kontaktní gól, ale obránce Malík kotouč směřující do sítě na poslední chvíli usměrnil mimo brankoviště. Zlínští byli nadále aktivnější, Čajánek předložil nahrávku do ideální pozice Veselému, který trefil pouze Málka. Domácí tlak nadále sílil, ale Holík a Okál neuspěli. Zvýšená aktivita přinesla kýžené ovoce v 29. minutě. Po křídle unikl „rychlík“ Holík a po jeho nahození propasíroval kotouč za Málkova záda ze skrumáže Kubiš. Berani povzbuzeni gólovým úspěchem se hnali za vyrovnáním. Velké šance si vypracoval třetí útok s Balaštíkem na křídle, ale v koncovce scházela přesnost. Trápení Zlína v koncovce ukázala v plné nahotě nevyužitá téměř čtyřminutová přesilovka pět na tři před koncem druhé třetiny. Köhler trefil tyčku, poté minul prázdnou bránu, bezchybného Málka nepřekonali ani Holík, Veselý a Leška. Vítkovický fantom v bráně čaroval.

Co se Zlínu nepovedlo v závěru druhé části, zvládli na začátku třetí části. O vyrovnání se postaral ve 42. minutě kapitán Čajánek, který se trefil přesně pod víko Málkovy branky. Berani se poté stále častěji tlačili před Málka, příležitosti měli Leška, Balaštík, Veselý a Honejsek. Nějvětší šance Zlína ve třetí třetině se zrodila v 57. minutě, ale Balaštík svůj únik nezakončil brankou. Nerozhodný duel nakonec dospěl do prodloužení. V něm měli více ze hry svěřenci domácího kouče, ale Málek si poradil se střelami Holíka i Kotvan. Vítěze určily až samostatné nájezdy a nakonec rozhodla až pátá série. Vítkovický Šedivý proměnil všechny tři nájezdy a zajistil hostům bonusový bod navíc.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Petr Čajánek - Roman Málek

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Začali jsme špatně, v první třetině byl na naší straně horší pohyb a soupeř byl důraznější v osobních soubojích. Ve druhé třetině náš výkon začal stoupat a gradovalo to v poslední třetině. V závěru třetí třetiny jsme sahali po třech bodech, nicméně hokej se hraje na góly. V nájezdech jsme byli chvíli nahoře, poté dole. Chtěli jsme více než jeden bod, ale kluci bojovali a za nepříznivého stavu 0:2 se zvedli a dokonce hráli o výhru."

Mojmír Trličík (trenér HC Vítkovice Steel): "Máme radost a štěstí z výhry za dva body v utkání, kdy jsme si zkusili, že jsme byli horším týmem. Zlín měl převahu vyjádřenou důsledností v osobních soubojích a my jsme tento zápas dokázali zvládnout a vyhrát. V minulých kolech jsme si podobný zápas zažili, ale z opačného pohledu. Na jedné straně je skvělé, že se ubráníme v oslabení tři na pět čtyři minuty, na druhé straně se musíme podívat, proč hrajeme ve třech. Strůjcem výhry byl brankář Roman Málek a po prodloužení Ondřej Šedivý. Ze tří nájezdů dal tři góly. Proto si vezeme odsud dva hodnotné body."