neděle 25. ledna 2015 | Zlin Press - Roman Ordelt

Hokejisté PSG Zlín zdolali poprvé v sezoně Kometu a připsali si v derby tři cenné body

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v utkání 41. kola Tipsport extraligy nad Brnem 4:2 a poprvé v letošní sezoně porazili Kometu. Hosté měli úspěšný vstup do utkání zásluhou využité přesilovky, ale poté zlínští střelci prorazili neprůstřelnost slovenského gólmana Marka Čiliaka. Ten inkasoval gól po 175 minutách a během zápasu celkem čtyřikrát lovil kotouč ze své sítě. Brno snížilo ve třetí třetině ještě na rozdíl jediného gólu, ale mistrovský Zlín definitivně rozhodl při dvojnásobné přesilovce šest minut před koncem. Utkání hrané v rychlém tempu sledovala rekordní návštěva letošní sezony ve Zlíně, do hlediště přišlo celkem 6 333 diváků. Branky zaznamenali Robert Říčka 2, Ondřej Veselý a Petr Čajánek. Brno poprvé v letošní sezoně vyšlo bodově naprázdno. Tým PSG Zlín hraje v úterý doma v Olomoucí.

41. kolo / neděle 25. 1. 2015 / 15:30
Berani Zlín Zlín - HC Kometa Brno Kometa Brno
4:2
(2:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. min Říčka (Holík, Roman Vlach), 15. O. Veselý (Marušák, Čajánek), 33. Říčka (Roman Vlach), 54. Čajánek (Leška, Köhler) - 2. Jan Káňa II (Čermák, Jan Hanzlík), 46. Ton (Honejsek, J. Hruška) Rozhodčí: Pešina, Smitka - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. V oslabení: bez. Diváci: 6 333. Střely na branku: 22:21. Zblokované střely: 11:10. Hity: 12:2. Vhazování: 39/69 (57%) - 30/69 (43%). Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2.

Berani Zlín: Kašík – Marušák, Valenta, Matějíček, Žižka, Kotvan, Urbanec – Ondráček, Čajánek, O. Veselý – Okál, Leška, Köhler – Holík, Roman Vlach, Říčka - Kubiš, Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

HC Kometa Brno: Čiliak – Ptáček, Kempný, Dujsík, Jan Hanzlík, Kuboš, Malec, Kováčik – Ton, J. Hruška, Honejsek – Vondráček, Koreis, Burian – R. Zohorna, Čermák, J. Káňa II – Mrázek, Ostřížek, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout, Beran.

Hned ve 2. minutě byl vyloučen kapitán Čajánek a Kometa nabídnutou šanci využila. U pravé tyčky zůstal osamocený Jan Káňa a druhou šanci již využil. Zlínští po první inkasované brance ožili a před brankářem Čiliakem bylo rušno. Brněnský gólman vyrazil střelu Matějíčka od modré čáry, poté z prostoru mezikruží zaváhal Okál. Na druhé straně teč Hanzlíka těsně minula Kašíkovu tyčku. Berani dostali úvodní početní výhodu v 9. minutě po faulu Čermáka, nicméně domácí vyšli naprázdno. Ve slibné šanci se ocitl Čajánek, ale trefil jen brankářovy betony. V oslabení předvedl slibnou akci Vondráček, dostal se až před Kašíka, ale už nestihl zakončit. Zlín se přece jen dočkal srovnání stavu, na konci 11. minuty propálil Čiliaka přesnou ránou Říčka. Domácí mohli strhnout vedení na svou stranu při další přesilovce, ale Čajánkova řada svou převahu neproměnila ve vedoucí gól. Mistrovský Zlín se přece jen radoval, když v 15. minutě úspěšně tečoval střelu Marušáka zkušený Veselý. Kometa hrála v těchto chvílích podrážděně, Kováčik odešel pykat za prohřešek na trestnou lavici. Vedení náskok pro domácí odmítl Ondráček, který minul odkrytou klec.

Ve druhé dvacetiminutovce byla aktivnější Kometa, nicméně v koncovce i zásluhou výborného Kašíka vyšla naprázdno. Po faulu Žižky hráli hosté přesilovou hru, zlínský brankář vyrazil střelu Kempného a zlikvidoval i dorážku Hrušky. Při hře čtyři na čtyři byl aktivnější Zlín, poskakující puk před Čiliakem nedokázal dorazit do sítě Roman Vlach, brněnský gólman si poradil i s tvrdou ránou z hole Marušáka. Domácí odskočili na rozdíl dvou gólů ve 33. minutě, rychlou akci zakončil parádní střelou do horního růžku Čiliakovy svatyně Říčka. Poté Brno promarnilo více než půldruhé minuty dlouhou přesilovku pět na tři, když si vytvořilo pouze jednu šanci v podobě neúspěšné střely Dočekala. Minutu před druhou sirénou spálil obrovskou šanci Jan Hanzlík, který se ocitl nezvykle před prázdnou bránou, ale Kašík mu do střely vložil hůl.

Zlín bránil ve třetí třetině dvoubrankový náskok a nevyplatilo se mu to ve 46. minutě. Hruška obral o kotouč za brankou jednoho ze zlínských protihráčů a pohotový kanonýr Ton přesnou střelou k tyči vstřelil kontaktní gól. Těsný náskok domácích mohl zvýšit při ponechané výhodě Okál, ale tým PSG se dočkal při dvojnásobné přesilovce. Před Čiliakem zůstal v 54. minutě osamocený kapitán Čajánek, který počtvrté překonal Čiliaka. Berani v závěrečných minutách pozorně bránili obranné pásmo a Kometa se neprosadila přes obranný val Zlína. Hosté se odhodlali dvě a půl minuty před koncem k power play a Kempný trefil jen pravou tyčku Kašíkovy brány. Na druhé straně mohl definitivně rozhodnout Ondráček, ale netrefil prázdnou klec. Čajánek a spol. dvougólový náskok uhájili a poprvé v sezoně skolili Kometu. Ta poprvé v novém roce vyšla bodově naprázdno.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Libor Kašík - Jan Káňa.

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Věděli jsme, že potřebujeme vyhrát, a to nejlépe za tři body. Začátek byl pro nás špatný, ale naštěstí jsme se po první inkasované brance zmátožili a byli lepším mužstvem. Navíc byl na nás vidět větší chtíč po výhře. I díky výbornému výkonu Libora Kašíka jsme proti Kometě zaslouženě vyhráli a radujeme se ze zisku tří bodů."

Karel Beran (asistent trenéra HC Kometa Brno): "Měli jsme výborný vstup do utkání a zásluhou přesilovky se nám povedlo dát branku. Zlín nás poté zatlačil a byl i aktivnější. Přesto i za nepříznivého stavu jsme měli dobré šance na to, abychom vyrovnali. Zlín ale dobře bránil a v závěru bylo těžké se pro němu prosadit."