pátek 11. září 2015 | Zlin Press - Roman Ordelt

Hokejistům PSG Zlín úvod nevyšel, na ledě mistra vyšli bodově i střelecky naprázdno

Hokejisté PSG Zlín prohráli v 1. kole Tipsport extraligy na ledě HC Vervy Litvínov 0:4. Utkání posledních dvou šampionů extraligy se vyvíjelo od úvodních minut lépe pro Severočechy, kteří se ujali vedení již v 5. minutě. Litvínov přidal ve druhé třetině další tři góly a v polovině utkání bylo prakticky rozhodnuti. Veselý a spol. vyšli na ZS Ivana Hlinky střecky i bodově naprázdno. Gólman Vervy Miroslav Janus uhájil čisté konto, když pochytal všech 25 střel zlínských hokejistů. Tým PSG Zlín hraje v neděli 13. září na domácím ledě se Spartou, zápas začíná v 17 hodin.

1. kolo / pátek 11. 9. 2015 / 17:30
HC VERVA Litvínov Litvínov - Berani Zlín Zlín
4:0
(1:0, 3:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. min Kubát (Hanzl, Martynek), 22. Trávníček (Martynek, Hanzl), 31. Martynek (Pavlík, Hanzl), 32. M. Hořava. Rozhodčí: Pešina, Šír – Hlavatý, Lukš. 5Vyloučení: 4:7, navíc Cibák, Kubiš (oba Zlín) 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 864. Střely na branku: 38:25. Zblokované střely: 4:4. Hity: 17:17. Vhazování: 33:27. Průběh utkání: 4:0.

HC VERVA Litvínov: Janus – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, Gula, T. Pavelka- Jánský, Hübl, Lukeš – Martynek, Hanzl, Trávníček – Jurčík, Gerhát, M. Hořava ml. – Písařík, Piroš, Šrámek. Trenéři: Rulík, Weissmann, Šlégr.

Berani Zlín: Štůrala (32. min Kašík) – A. Holík, Horák, Matějíček, Žižka, Kotvan, Řezníček – Okál, Cibák, T. Sýkora – Ondráček, P. Holík, Veselý – Kubiš, Roman Vlach, Říčka – Štumpf, Šťastný, Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Berani nastoupili do utkání se šesti obránci a dvanácti útočníky, v brance dostal přednost Štůrala. První extraligový zápas odehrálo ve zlínském dresu slovenské trio Cibák, Sýkora a Štumpf. Obě mužstva začala opatrně, nicméně střelecký účet zápasu se otevřel úřadující mistr již v 5. minutě. Obránce Kubát si najel před branku na ideální přihrávku od Hanzla a překonal Štůralu. Verva měla od úvodních minut více ze hry, ale Jurčík a Martynek v koncovce neuspěli. Berani zahrozili poprvé v 9. minutě po rychlém přečíslení dva na jedno, střelu P. Holíka gólman Severočechů Janus zneškodnil. Litvínov hrál ve 12. minutě úvodní přesilovou hru, když za katr odešel Cibák za nedovolené bránění. Domácí si vytvořili velký tlak, ale Štůrala byl po střele Lukeše na místě a Jánský pálil vedle. Zlín se v oslabení ubránil, ale na hostujícím brankovišti bylo řádně horko. Dělovka Guly byla hodně jedovatá podobně jako příležitost kapitána Trávníčka. Hosté ještě před první sirénou zahrozili z otočky Romanem Vlachem. Mistr hrál další přesilovku, ale Lukeš mířil nepřesně.

Verva využila na začátku druhé části přesilovku, když odraženou střelu usměrnil do sítě ve 22. minutě Trávníček a zvýšil domácí vedení na 2:0. Hned vzápětí pálil po odraženém kotouči od mantinelu Kubiš, ale napálil jen boční síť. Berani dostali možnost první početní výhodu po faulu loktem Trávníčka, ale příležitosti Žižky a Matějíčka se neujaly. Domácí postupem času měli nadále převahu, v 27. minutě rozpoutali před Štůralou velký závar a zlínský gólman skvěle zasáhl hokejkou po tutovce Trávníčka. Berani pod tlakem faulovali a po prohřešku Řezníčka podruhé skórovali v přesilovce. Po ukázkové kombinaci zakončoval v 31. minutě do odkryté klece Martynek. Za 21 vteřin přišel další gól, po nenápadné střele z levého kruhu skóroval Hořava. Štůrala po čtvrté inkasované brance odjel na střídačku a jeho místo mezi tyčemi zaujal Kašík. Hosté prověřili Januse až v 35. minutě, když Veselý našel Ondráčka, který však v jasné příležitosti selhal.

Třetí třetina již branku nepřinesla. Zlínu se čestný gól nepodařilo střelit, neboť narazili na bezchybného Januse. Zuby si na něm vylámili Kubiš, Ondráček a Čech, sólový nájezd neproměnil Sýkora. V 53. minutě ujížděl na Januse hbitý Roman Vlach, ale slovenský brankář zachránil betonem proti forhendové kličce zlínského centra a uhájil čisté konto.

Nejlepší hráči utkání: Rostislav Martynek - David Šťastný.

Radim Rulík (hlavní trenér HC Verva Litvínov): „Jsme rádi, že nám vyšel vstup do extraligy, ale je to pouze první utkání. Za první dvě třetiny jsme si zasloužili vést. V momentě, kdy jsme se dostali do vedení, měl soupeř šance. Ale zásluhou výborného gólmana Januse jsme neinkasovali.“

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): „Utkání jsme si představovali zcela jinak. Od prvních minut jsme měli horší pohyb než Litvínov, domácí velmi dobře bruslili a byli agresivní. Řekl bych, že byli na utkání více natěšení. Z toho plynulo, že nás v první třetině zatlačili do obranného pásma a vytvořili si spoustu šancí. Ve druhé třetině jsme měli spoustu vyloučených a Litvínov v přesilových hrách zlomil zápas. Ve třetí třetině jsme chtěli utkání ještě zkorigovat, ale bohužel jsme nevstřelili ani branku. Musíme se nyní připravit na další zápas.“