středa 16. března 2016 | Zlin Press - Roman Ordelt

Tým PSG Zlín dotahoval náskok domácích, ale první bod bere Sparta

Hokejisté PSG Zlín prohráli 1. zápas čtvrtfinále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy 2016 na ledě týmu HC Sparta Praha 3:4. Druhý tým po základní části se ujal v první třetině vedení dvěma góly během 63 vteřin. Veselý a spol. snížili v polovině utkání, ale Pražané rychle odpověděli. Ve třetí třetině se pošesté v play off trefil Petr Holík, jenže Sparta využila přesilovou hru a opět odskočila na rozdíl dvou gólů. Branka Zlína tři vteřiny před třetí sirénou již nic neřešila. První bod v sérii hrané na čtyři vítězná utkání bere favorizovaná Sparta. Branky zaznamenali Robert Říčka, Petr Holík a Jiří Ondráček. Druhý duel se hraje v O2 areně ve čtvrtek 17. března od 18:20 hodin.

CF1 / středa 16. 3. 2016 / 18:20
HC Sparta Praha Sparta - Berani Zlín Zlín
4:3
(2:0, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 12. min Kumstát (Forman, Pech), 13. Hlaváč (Dragoun), 32. Dragoun (Netík), 54. Čajkovský (Sabolič, Cingel) - 30. Říčka (Žižka, Bukarts), 47. P. Holík, 60. Ondráček (O. Horák). Rozhodčí: Šindler, R. Čech – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: . Diváci: 9 271. Střely na branku: 30:25. Zblokované střely: 2:5. Hity: 34:21. Vhazování: 36/64 (56%) - 28/64 (44%). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3.

HC Sparta Praha: Taylor - Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, J. Mikuš - Přibyl, J. Hlinka, Buchtele - Hamilton, Cingel, Sabolič - Forman, Pech, Kumstát - Netík, Dragoun, Hlaváč. Trenéři: Jandač, Moták, Přikryl.

Berani Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, O. Horák, Řezníček - Bukarts, P. Holík, Říčka - Štumpf, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech - Ondráček, Fořt, Maruna. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Sparta měla hned ve 3. minutě výhodu přesilové hry po faulu Čachotského, ale domácí přesilovka skončila po necelé minutě, neboť kapitán Hlinka fauloval Říčku. První vážnější šance přišla v 6. minutě, Hlinka si najel do výhodné pozice, ale bekhendem nepřekonal brankáře Kašíka. Pozornost zlínského gólmana vyzkoušel bek Čajkovský a Sabolič. Střelecký účet zápasu se otevřel ve 12. minutě, když Forman našel u pravé tyčky volného Kumstáta, který střílel do odkryté klece. Za 63 vteřin inkasoval Kašík podruhé, Dragoun s Hlaváčem si vyměnili kotouč a veterán ve sparťanské sestavě vystřelil těsně nad levý beton. Tlak Pražanů nepolevil, v prostoru mezi kruhy vystřelil Cingel, ale skóre se nezměnilo. V 18. min ujel do úniku Kumstát, ale bekhendové zakončení mu nevyšlo.

Zlín zahájil druhou třetinu aktivně, ale k vážnější šanci před kanadským gólmanem Taylorem se nedostal. Naopak domácí mohli přidat v 26. minutě třetí gól, po velkém tlaku pálil od modré čáry Čajkovský, brankář Kašík puk efektivně skryl do lapačky. Ve 29. minutě zazvonila za Taylorem po střele Říčky levá tyčka při první kompletní přesilovce hostů. Berani početní výhodu využili, gólman Sparty vyrazil střelu Žižky od modré čáry před sebe a kotouč zametl do brány v polovině utkání Říčka. Domácí si vzali dvougólový náskok zpět ve 32. minutě opět zásluhou čtvrté veteránské řady. Netík zatáhl kotouč do útočného pásma a z druhé vlny se nádherně trefil Dragoun.

Na začátku třetí třetiny Buchtele těsně minul tyčku. Berani vstřelili ve 47. minutě se štěstím kontaktní gól, K puku se dostal Petr Holík a střelou z poměrně velké vzdálenosti překonal Taylora střelou mezi betony. Hosté byli aktivní a v průběhu přibylo řada střetů a potyček. Sparta hrála po pošťuchování Pecha s Bukartsem přesilovku, kterou využila v 54. minutě při výhodě zásluhou Čajkovského. Hosté sáhli v závěru k power play, nicméně gól Ondráčka tři vteřiny před třetí sirénou nic neřešil. První bod ve čtvrtfinálové sérii bere favorit.

Nejlepší hráči utkání: Michal Dragoun - Robert Říčka.

Josef Jandač (hlavní trenér HC Sparta Praha): „Do poloviny utkání jsme hráli hodně dobře a dostali se do dvoubrankového vedení. Poté bylo důležité, že po inkasovaném gólu jsme odskočili zpátky na dvě branky. Mrzí mě akorát druhý gól Zlína, krerý byl z kategorie lacinějších a na čas nás dostal pod tlak. Nakonec jsme ale podruhé odskočili a závěr si už pohlídali.“

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): „V úvodu na nás bylo cítit, že máme v nohách zápasy s Třincem v předkole. Náš pohyb byl pomalý a byli jsme všude o krok pozadu. A když jsme měli na začátku šance, tak jsme je bohužel neproměnili a pak jsme Spartě minimálně dva góly sami nabídli. Myslím si, že soupeř vyhrál zaslouženě.“